Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha vypíše mezinárodní architektonickou soutěž na podobu lanovky z Podbaby do Bohnic
Vizualizace horní zastávky lanovky v Bohnicích, jak ji pro město zkušebně navrhl Metroprojekt. Se skutečnou podobou přijde až mezinárodní soutěž. Zdroj: Metroprojekt

Praha vypíše mezinárodní architektonickou soutěž na podobu lanovky z Podbaby do Bohnic

Pražský dopravní podnik (DPP) vypíše mezinárodní architektonickou soutěž na více než dva kilometry dlouhou lanovku, která má v budoucnu propojit Bohnice v Praze 8 a Podbabu v šest městské části. Podmínky soutěže DPP zveřejní zkraje příštího týdne a zájemci se do ní budou moci hlásit do konce května. Výsledek by měl být znám v srpnu. Lanovka má zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a šestou městskou částí do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať. U soutěži informovala mluvčí DPP Aneta Řehková.

DPP připravuje vyhlášení architektonické soutěže na podobu stanic a podpěr plánované nové lanové dráhy Podbaba – Troja – Bohnice. Soutěž je otevřena všem architektům a ateliérům, které se zabývají navrhováním dopravních staveb.

Zájemci mohou žádost o účast v soutěži podat do konce května. Soutěž bude dvoukolová, z došlých portfolií nejprve porota vybere pět postupujících, kteří do konce července vypracují soutěžní návrhy.

O vítězi rozhodne jedenáctičlenná porota v průběhu letošního srpna. V porotě budou mít zastoupení jak odborníci, tak i DPP, metropole a všechny tři dotčené městské části. Vítěz získá odměnu 1,8 milionu korun.

Lanová dráha bude mít tři stanice a pět podpěr umístěných mezi nimi. Dráha lanovky bude mít jednu větev, a tedy jedinou pohonnou jednotku, která bude pohánět lano v obou jejích úsecích.

Předmětem této soutěže je architektonický návrh všech tří stanic lanovky, tedy dolní stanice Podbaba, mezistanice Troja a horní stanice Bohnice, jakož i pěti podpěr.
Dvě z nich budou umístěny na Císařském ostrově a tři se budou nacházet ve svažitém terénu mezistanice a horní stanice Bohnice.

Soutěž je otevřena všem architektům a ateliérům, českým nebo zahraničním, které mají zkušenosti s navrhováním dopravních staveb. Zájemci o účast v soutěži totiž v prvním kroku spolu s vyplněnou přihláškou musí poslat také své portfolio, ve kterém budou minimálně dvě dopravní stavby, nejlépe už realizované nebo ve fázi projektové dokumentace pro stavební povolení.

„Lanovka mezi Podbabou a Bohnicemi konečně získá konkrétní podobu, jelikož dosud bylo jasné pouze kudy povede, jak vysoko nad Vltavou a terénem bude projíždět, ale to, jak bude celá stavba esteticky působit na okolí, zjistíme až nyní. Za několik měsíců představíme výsledky a pak se naplno rozběhnou projekční práce,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Výsledná architektonická podoba stanic i podpěr bude mít významný dopad na posuzování vlivů projektu na životní prostředí. Pevně věřím, že se zájemci zhostí úkolu zodpovědně a výsledkem budou moderní a plně funkční stavby respektující své okolí,“ uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Na více než dvoukilometrové dráze město plánuje stanice Podbaba, Troja a Bohnice. Budou na ní jezdit kabiny s kapacitou 35 osob a v jednom směru má být schopná za hodinu přepravit až 2000 lidí. Jejím cílem je zajistit propojení Prahy 6 a Prahy 8, které jsou sice vzdušnou čarou nedaleko, ale neexistuje mezi nimi přímé spojení a lidé pro cesty mezi nimi musí jezdit přes centrum. V dlouhodobém výhledu pak město plánuje propojení tramvajovou tratí s novým mostem v Troji, to nicméně zřejmě vznikne až za desítky let.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru