Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha vykoupí pozemek nutný pro stavbu podchodu na výpadovce k dálnici D4
Díky světlíku nebude podchod tmavým prostorem. Vizualizace(2x): Sagasta

Praha vykoupí pozemek nutný pro stavbu podchodu na výpadovce k dálnici D4

V Praze-Zbraslavi zmizí kousek od nájezdu na dálnici D4 přechod pro chodce a nahradí jej podchod s unikátním světlíkem. Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili výkup pozemku, který je pro výstavbu podchodu ve Strakonické ulici nezbytný. Výkup 232 metrů čtverečních vyjde město na 360 000 korun. Pro zahájení stavby zbývá metropoli získat ještě jeden.

Kdy přesně stavba podchodu začne a na kolik vyjde, zatím není jasné. Původně přitom bylo v plánu, že by se se mohlo poprvé „kopnout do země“ již na přelomu let 2021 a 2022, nicméně výkup pozemků možná začátek prací pozdrží.

Město má hotovu dokumentaci pro získání stavebního povolení, kterou úřad v současné době projednává s dotčenými orgány. Praze chybí vykoupit ještě jeden pozemek, který je v dědickém řízení. Jakmile bude mít město všechny potřebné pozemky a dokumenty, předá projekt státnímu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které podchod vybuduje.

Současná poloha málo využívaného přechodu kousek od nájezdu na dálnici D4 nutí řidiče zpomalit z 90 na 50 kilometrů za hodinu a snižuje plynulost dopravy.

„Každý řidič toto nepříjemné místo zná. Kousek před dálnicí D4 na Strakonické musíme zpomalit na padesátikilometrovou rychlost kvůli přechodu pro chodce, který při jeho současné podobě a poloze v podstatě nikdo nepoužívá. Současný stav není pohodlný vůbec pro nikoho. Přejít čtyřproudovku v tomto místě je dnes adrenalinový sport a pro řidiče zbytečné zpomalení,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

podchod-strakonicka-svetlik Loni na jaře chválilo vedení Prahy výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na zbraslavský podchod pod Strakonickou ulicí. Společnost Sagasta měl za úkol zajistit dokumentaci pro územní rozhodnutí i stavební povolení a také projektovou dokumentaci pro výběr zhotovitele včetně následného dozoru při výstavbě.

Zadání pro schváleného dodavatele dokumentace vzniklo po vyzvání tří architektonických kanceláří, aby vytvořily architektonické studie včetně dopravního a konstrukčního řešení v místě mezi ulicemi Lesáků a Za Dálnicí.

Dvě představily jako řešení lávku, jedna podchod. Osmičlenná komise složená ze zástupců Prahy, architektů, urbanistů a zbraslavské starostky Zuzany Vejvodové se většinově shodla na variantě podchodu architekta Josefa Habersbergera, díky kterému cyklisté a pěší budou překonávat nejmenší převýšení.

Zároveň komise kladně ohodnotila respektování historické cesty, elegantní řešení vstupu včetně návazných úprav a výjimečnosti řešení v podobě světlíku. Zároveň toto řešení umožňuje potenciální bezproblémové rozšíření Strakonické.

Technická správa komunikací nechala na konci roku 2019 kvůli špatnému stavu strhnout nedaleký most, který začíná ve směru z Prahy sjezdovou rampou a vedl přes Strakonickou směrem k ulicím K Výtopně a Za Opusem. Na jeho místě vznikl nový.


Autor: red

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru