Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 16°C
Sobota 18. 9. 2021
Svátek má Kryštof
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha vykoupí pozemek nutný pro stavbu podchodu na výpadovce k dálnici D4
Díky světlíku nebude podchod tmavým prostorem. Vizualizace(2x): Sagasta

Praha vykoupí pozemek nutný pro stavbu podchodu na výpadovce k dálnici D4

V Praze-Zbraslavi zmizí kousek od nájezdu na dálnici D4 přechod pro chodce a nahradí jej podchod s unikátním světlíkem. Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili výkup pozemku, který je pro výstavbu podchodu ve Strakonické ulici nezbytný. Výkup 232 metrů čtverečních vyjde město na 360 000 korun. Pro zahájení stavby zbývá metropoli získat ještě jeden.

Kdy přesně stavba podchodu začne a na kolik vyjde, zatím není jasné. Původně přitom bylo v plánu, že by se se mohlo poprvé „kopnout do země“ již na přelomu let 2021 a 2022, nicméně výkup pozemků možná začátek prací pozdrží.

Město má hotovu dokumentaci pro získání stavebního povolení, kterou úřad v současné době projednává s dotčenými orgány. Praze chybí vykoupit ještě jeden pozemek, který je v dědickém řízení. Jakmile bude mít město všechny potřebné pozemky a dokumenty, předá projekt státnímu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které podchod vybuduje.

Současná poloha málo využívaného přechodu kousek od nájezdu na dálnici D4 nutí řidiče zpomalit z 90 na 50 kilometrů za hodinu a snižuje plynulost dopravy.

„Každý řidič toto nepříjemné místo zná. Kousek před dálnicí D4 na Strakonické musíme zpomalit na padesátikilometrovou rychlost kvůli přechodu pro chodce, který při jeho současné podobě a poloze v podstatě nikdo nepoužívá. Současný stav není pohodlný vůbec pro nikoho. Přejít čtyřproudovku v tomto místě je dnes adrenalinový sport a pro řidiče zbytečné zpomalení,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

podchod-strakonicka-svetlik Loni na jaře chválilo vedení Prahy výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na zbraslavský podchod pod Strakonickou ulicí. Společnost Sagasta měl za úkol zajistit dokumentaci pro územní rozhodnutí i stavební povolení a také projektovou dokumentaci pro výběr zhotovitele včetně následného dozoru při výstavbě.

Zadání pro schváleného dodavatele dokumentace vzniklo po vyzvání tří architektonických kanceláří, aby vytvořily architektonické studie včetně dopravního a konstrukčního řešení v místě mezi ulicemi Lesáků a Za Dálnicí.

Dvě představily jako řešení lávku, jedna podchod. Osmičlenná komise složená ze zástupců Prahy, architektů, urbanistů a zbraslavské starostky Zuzany Vejvodové se většinově shodla na variantě podchodu architekta Josefa Habersbergera, díky kterému cyklisté a pěší budou překonávat nejmenší převýšení.

Zároveň komise kladně ohodnotila respektování historické cesty, elegantní řešení vstupu včetně návazných úprav a výjimečnosti řešení v podobě světlíku. Zároveň toto řešení umožňuje potenciální bezproblémové rozšíření Strakonické.

Technická správa komunikací nechala na konci roku 2019 kvůli špatnému stavu strhnout nedaleký most, který začíná ve směru z Prahy sjezdovou rampou a vedl přes Strakonickou směrem k ulicím K Výtopně a Za Opusem. Na jeho místě vznikl nový.


Autor: red

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

Včera ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Byt v centru Prahy byl pronajímán v rozporu s kolaudací, potvrdil magistrát

13. září 2021 ve 22:58

Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se postavil za stanovisko stavebního úřadu Prahy 1, podle kterého byl byt v Růžové ulici v Praze 1 krátkodobě pronajímán v rozporu s účelem vymezeným kolaudačním rozhodnutím.

Další články
Nahoru