Dnes Úterý - zatazeno 9°C
Zítra Středa - oblacno 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha vyjadřuje solidaritu Ukrajině, Petřínská rozhledna se po setmění zbarví do modré a žluté barvy
Petřínská rozhledna. Foto: Prague City Tourism

Praha vyjadřuje solidaritu Ukrajině, Petřínská rozhledna se po setmění zbarví do modré a žluté barvy

Hlavní město v rámci podpory Ukrajiny nasvítí Petřínskou rozhlednu do modré a žluté barvy. Rozhledna se rozsvítí dnes v 17:50 hodin a zářit v těchto barvách bude i zítra. Již v minulém týdnu pražští radní přijali deklaraci solidarity s Ukrajinou, čímž se vymezili proti hrozbám ze strany Ruska. Řada radnic a dalších úřadů dnes na znak podpory Ukrajiny před ruskou agresí vyvěsila ukrajinskou vlajku.  

Petřínská rozhledna se mimořádně rozsvítí v úterý 17:50 hodin v rámci podpory a solidarity s Ukrajinou do modré a žluté barvy. Nasvícena takto bude i ve středu. Hlavní město zároveň odsoudilo ruskou agresi a vyjádřilo podporu nejen Kyjevu, ale i celé Ukrajině.

„Naše myšlenky v těchto dnech směřují k lidem na Ukrajině. Prahu i Kyjev spojuje podobná zkušenost s totalitními režimy a obě města vyznávají demokratické hodnoty. Z mého osobního setkání s tamním primátorem Vitalijem Kličkem vyplynulo, že si Ukrajinci váží každého projevu solidarity a podpory. Nabídl jsem samozřejmě i praktickou pomoc, kterou bychom zajistili v koordinaci s ministerstvy. Nyní čekáme na konkrétní požadavky a zůstáváme i nadále v kontaktu,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Metropole se vymezila proti ruské agresi již v minulém týdnu, kdy městská rada přijala deklaraci o podpoře Ukrajiny. Primátor Prahy Hřib také kyjevskému primátorovi Vitaliji Kličkovi osobně vyjádřil solidaritu a podporu ukrajinskému hlavnímu městu i Ukrajině. Společně varšavským primátorem Rafalem Trzaskowským nabídli Kyjevu členství v Paktu svobodných měst.

„Jde o naši povinnost a výraz sounáležitosti s Ukrajinou. Náš národ zažil podobnou situaci v roce 1938 i v roce 1968. Je smutné, že den osmiletého výročí Majdanu a odvolání prezidenta Janukovyče Rusko oslavuje vstupem ruských vojsk na území Ukrajiny,“ popsal pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

„Vyjadřujeme podporu a solidaritu všem ukrajinským sousedům i jejich krajanům, kteří teď na Ukrajině žijí ve velké nejistotě a strachu o své životy v důsledku eskalujícího konfliktu s Ruskem. Jsme v kontaktu s humanitárními organizacemi a budeme pomáhat tam, kde bude potřeba,“ dodala pražská radní pro kulturu, cestovní ruch a národnostní menšiny Hana Třeštíková (Praha Sobě). 

V Praze navíc žije početná komunita Ukrajinců. Podle přehledu cizinců se zaevidovaným přechodným či trvalým pobytem na území České republiky v roce 2021 žilo v metropoli dohromady téměř 70 tisíc Ukrajinců.


Autor: puc

Jarní Karlínský street food festival

Dnes ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Dnes v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Dnes v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Dnes v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Dnes v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

Včera v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

Včera v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Rybářské závody v Třebonicích 2024

Včera v 07:50

Rybářský spolek SDH Třebonice a Praha 13 zvou v sobotu 27. dubna na tradiční rybářské závody.

We love bubliny v Praze 6

Včera v 06:20

Festival šumivých vín u Písecké brány na Praze 6 se koná od 3. do 5. května.

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

21. dubna 2024 v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

21. dubna 2024 ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Praha 6: Setkání k unikátní lokalitě Baba

21. dubna 2024 v 11:59

Jak chránit unikátní lokalitu Baba, řešit dopravu v místě a jak dát důstojnou podobu vstupní části architektonicky cenné lokality? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky nebo máte další, přijďte na setkání, které se koná 25. dubna od 15 hodin v Ballingově sále Národní technické...

Další články
Nahoru