Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha vyjadřuje solidaritu Ukrajině, Petřínská rozhledna se po setmění zbarví do modré a žluté barvy
Petřínská rozhledna. Foto: Prague City Tourism

Praha vyjadřuje solidaritu Ukrajině, Petřínská rozhledna se po setmění zbarví do modré a žluté barvy

Hlavní město v rámci podpory Ukrajiny nasvítí Petřínskou rozhlednu do modré a žluté barvy. Rozhledna se rozsvítí dnes v 17:50 hodin a zářit v těchto barvách bude i zítra. Již v minulém týdnu pražští radní přijali deklaraci solidarity s Ukrajinou, čímž se vymezili proti hrozbám ze strany Ruska. Řada radnic a dalších úřadů dnes na znak podpory Ukrajiny před ruskou agresí vyvěsila ukrajinskou vlajku.  

Petřínská rozhledna se mimořádně rozsvítí v úterý 17:50 hodin v rámci podpory a solidarity s Ukrajinou do modré a žluté barvy. Nasvícena takto bude i ve středu. Hlavní město zároveň odsoudilo ruskou agresi a vyjádřilo podporu nejen Kyjevu, ale i celé Ukrajině.

„Naše myšlenky v těchto dnech směřují k lidem na Ukrajině. Prahu i Kyjev spojuje podobná zkušenost s totalitními režimy a obě města vyznávají demokratické hodnoty. Z mého osobního setkání s tamním primátorem Vitalijem Kličkem vyplynulo, že si Ukrajinci váží každého projevu solidarity a podpory. Nabídl jsem samozřejmě i praktickou pomoc, kterou bychom zajistili v koordinaci s ministerstvy. Nyní čekáme na konkrétní požadavky a zůstáváme i nadále v kontaktu,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Metropole se vymezila proti ruské agresi již v minulém týdnu, kdy městská rada přijala deklaraci o podpoře Ukrajiny. Primátor Prahy Hřib také kyjevskému primátorovi Vitaliji Kličkovi osobně vyjádřil solidaritu a podporu ukrajinskému hlavnímu městu i Ukrajině. Společně varšavským primátorem Rafalem Trzaskowským nabídli Kyjevu členství v Paktu svobodných měst.

„Jde o naši povinnost a výraz sounáležitosti s Ukrajinou. Náš národ zažil podobnou situaci v roce 1938 i v roce 1968. Je smutné, že den osmiletého výročí Majdanu a odvolání prezidenta Janukovyče Rusko oslavuje vstupem ruských vojsk na území Ukrajiny,“ popsal pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

„Vyjadřujeme podporu a solidaritu všem ukrajinským sousedům i jejich krajanům, kteří teď na Ukrajině žijí ve velké nejistotě a strachu o své životy v důsledku eskalujícího konfliktu s Ruskem. Jsme v kontaktu s humanitárními organizacemi a budeme pomáhat tam, kde bude potřeba,“ dodala pražská radní pro kulturu, cestovní ruch a národnostní menšiny Hana Třeštíková (Praha Sobě). 

V Praze navíc žije početná komunita Ukrajinců. Podle přehledu cizinců se zaevidovaným přechodným či trvalým pobytem na území České republiky v roce 2021 žilo v metropoli dohromady téměř 70 tisíc Ukrajinců.


Autor: puc

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru