Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha vyhlásila program na podporu cestovního ruchu, zaměřuje se i na kongresovou turistiku
Kongresové centrum Praha. Foto: archiv

Praha vyhlásila program na podporu cestovního ruchu, zaměřuje se i na kongresovou turistiku

Pražští radní na pondělním zasedání schválili Program podpory cestovního ruchu pro rok 2024. Ten je určen hlavně pro pořadatele asociačních kongresů a konferencí a významných akcí konaných v Praze. Jeho cílem je zejména podpora příjezdového cestovního ruchu. Oproti roku 2023 nově přibylo opatření určené pro vybraná významná výročí, a to konkrétně ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky a k Roku české hudby 2024. Celková předpokládaná podpora pro celý program je 21 milionů korun. Žádosti mohou zájemci podávat od 20. listopadu do 11. prosince letošního roku.

Hlavní město opět vyhlásilo program na podporu cestovního ruchu. Ten se týká jak podpory asociačního kongresového průmyslu, tak i akcí s nadregionálním nebo mezinárodním významem. Nově přibyla také podpora akcí vztahujících se k vybraným významným výročím roku 2024.

„Turismus tvoří důležitou část příjmů Prahy a je v našem zájmu jej podporovat. Proto jsem rád, že jsme program schválili. Dlouhodobě říkám, že se chceme zaměřovat na přilákání movitějších návštěvníků, kteří skutečně docení atmosféru a vysokou kulturní úroveň Prahy. Myslíme na to i v tomto programu. A nezapomínáme při tom ani na takzvanou kongresovou turistiku, která je pro nás taktéž velkou příležitostí,“ řekl náměstek primátora pro oblast cestovního ruchu Jiří Pospíšil (TOP 09).

První oblast podpory je zaměřena na uzavřené vícedenní asociační kongresy a konference pro odborné publikum v různých kategoriích. V první kategorii se jedná o podporu na pořádání eventů, které mají minimálně 700 registrovaných účastníků, z nichž alespoň 40 procent je ze zahraničí. Maximální výše dotace je 500 korun na delegáta a dva miliony korun na kongres.

Druhá kategorie je určena na pořádání eventů, které mají 300 až 699 registrovaných účastníků, z nichž alespoň 30 procent je ze zahraničí, maximální výše dotace je 300 korun na delegáta. Třetí kategorie je určena na pořádání eventů, které mají minimálně 300 registrovaných účastníků, avšak nesplňují podmínku alespoň 30 procent registrovaných účastníků ze zahraničí, s maximální výší dotace na delegáta 200 korun. Maximální výše dotace na kongres je pak u druhé i třetí kategorie stanovena na 200 000 korun.

Dále Praha podpoří vícedenní akce s celostátním nebo mezinárodním významem, přičemž budou preferovány akce, které se konají mimo historické centrum a mimo hlavní turistickou sezónu ve snaze rozprostřít turismus do celého roku, podpořit ho i v méně tradičních lokalitách metropole a ulevit tak turismem přetíženému centru.

Podpora je rozdělena na dvě kategorie – první je určena na pořádání významných vícedenních akcí s celostátním nebo mezinárodním významem. Maximální výše dotace je nastavena na dva miliony korun na akci. Druhá kategorie je určena na podporu významných vícedenních akcí konferenčního charakteru, které se konají opakovaně a jsou určeny nejen pro odborné publikum, ale i pro širokou veřejnost. U této kategorie je maximální výše dotace 500 000 korun na konferenci.

Nově přibyly do programu dotace na podporu akcí vztahujících se k vybraným významným výročím. Pro příští rok byly vybrány akce, které se vztahují k osobě Franze Kafky a k jeho působení v Praze v rámci 100. výročí jeho úmrtí, a akce související s Rokem české hudby.

Důvodem podpory v obou těchto kategoriích je motivace pro nové nebo opakované příjezdy turistů se zájmem o kulturní dění do Prahy. Program stanovuje podmínky, za kterých lze podporu získat., mj. minimální návštěvnost 900 platících diváků v případě samostatných uměleckých produkcí, nebo 5 000 platících diváků v případě festivalů, které zároveň musejí trvat nejméně tři dny. Maximální výše podpory pro obě kategorie je dva miliony korun.

Pro příští rok hlavní město navýšilo dotace z dvaceti na jednadvacet milionů korun. Lhůta pro podání žádosti je od 20. listopadu do 11. prosince letošního roku.


Autor: Alo

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru