dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - skorojasno
20°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Praha vyhlásila architektonickou soutěž na vstupní prostor holešovického výstaviště
Hlavní vstup do Výstaviště Praha, v pozadí Průmyslový palác. Foto: archiv IPR

Praha vyhlásila architektonickou soutěž na vstupní prostor holešovického výstaviště

Praha ve spolupráci se společností Rozvojové projekty Praha vyhlásila architektonickou soutěž na úpravu vstupního prostoru do areálu Výstaviště. Soutěžit se bude o návrh dvou nových vstupních bran, ale i úprav přilehlých veřejných prostranství. Vítězný návrh bude znám ještě na jaře, k realizaci by se pak mohlo přistoupit již v roce 2018. Cílem otevřít areál veřejnosti a lépe ho propojit s celou čtvrtí.   

„Výstaviště je pro Prahu velmi významným prostorem a jsem proto ráda, že se nám ho konečně daří rozvíjet. Kromě soutěže na vstupní brány letos ještě zrekonstruujeme Lapidárium a restauraci Bohemia, vznikne nové griloviště a chtěli bychom stihnout i vodní biotop. Věřím, že se díky tomu areaál stane místem, kam lidé budou rádi chodit a které začne konečně naplňovat svůj potenciál,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

Výstaviště vzniklo u příležitosti Jubilejní zemské výstavy – velkého výstavního počinu, který se v Praze odehrál roku 1891. Postaveno bylo na pozemcích vydělených z parku Stromovka. Dnes je však celý areál, včetně Průmyslového paláce, ve velmi špatném technickém stavu. Na něm se vedle dlouhodobého zanedbávání podepsaly i povodně nebo velký požár z roku 2008, který zničil levé křídlo Průmyslového paláce.

Od roku 2015 spravuje Výstaviště Praha společnost Rozvojové projekty Praha, a.s. (RPRG), akciová společnost vlastněná hlavním městem, jejímž prostřednictvím chce metropole postupně obnovit celý areál. Prvním krokem k obnově areálu bylo vytvoření celkové koncepce. Tu zpracovával IPR.

Výstaviště by se podle ní mělo rozdělit do pěti zón, věnovaných kultuře, zábavě, sportu, oddechu a prostoru pro konání open-air akcí. Vzniknout by měl například vodní biotop, griloviště nebo bikrosová dráha. Praha se též chystá zrekonstruovat Křižíkovu fontánu nebo divadlo Spirála.

Součástí koncepce bylo i načasování jednotlivých kroků k celkové obnově areálu. Do první fáze spadá právě vyhlášení architektonické soutěže na vstupní brány. Na jaře by pak mohlo následovat vyhlášení další architektonické soutěže, tentokrát na dočasné zastřešení levého křídla Průmyslového paláce.

„Architektonická soutěž na úpravu vstupního prostoru je příležitostí jak postupnou přeměnu Výstaviště Praha nastartovat. Je to právě vstupní prostor, který návštěvník Výstaviště i náhodný kolemjdoucí vnímá nejdříve,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Soutěž bude veřejná, anonymní a jednokolová. Vyhlašuje se k 19. lednu 2017 a autoři mohou své projekty přihlašovat do 27. března letošního roku. S autorem vítězného návrhu pak zadavatel uzavře smlouvu na dopracování dokumentace.

Soutěžící by měli navrhnout takové řešení, které bude maximálně funkční z provozního hlediska a zároveň výtvarně přiměřené k prostředí Výstaviště. Navrženy budou nová hlavní brána a vedlejší vstupní brána do areálu, včetně úpravy oplocení, nových pokladen a stanovení koncepce umísťování reklamních a komunikačních ploch.

Kvalitní musí být návrh úprav navazujících prostranství, které by měly nabízet místa pro setkávání i odpočinek, včetně odpovídajícího mobiliáře, osvětlení a vegetace.


Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

Včera ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru