Praha vybuduje v Radlické ulici první družstevní bydlení, další projekty plánuje
19. června 2022 10:50
Schválením veřejné zakázky, jejímž obsahem je výběr partnera pro projekt Dostupné družstevní bydlení (DDB) v lokalitě Radlická (Smíchov), Zastupitelstvo hl. m. Prahy ve čtvrtek otevřelo cestu k výstavbě prvních 266 družstevních bytů na Radlické ulici v Praze 5.
Projekt DDB je určen primárně pro střední příjmovou skupinu. Díky tomu, že město družstvu poskytne pozemky s právem stavby, občanům se až o třetinu sníží náklady na bydlení.
Projekt DDB nabídne ideální řešení pro střední třídu obyvatel, kteří by často nesplňovali podmínky pro sjednání hypotéky. Úvěr si v tomto projektu bere celé družstvo na celý dům, navíc lze financování úvěrem rozložit na delší dobu.
Družstevníci pak platí měsíčně částky, kterými splácejí úvěr. Cílem projektu je nabídnout levnější byty díky spolupráci města a soukromého sektoru. Vzhledem k tomu, že pozemky pro výstavbu poskytne město, klesne výsledná cena bydlení až o 30 procent oproti tržní ceně. K nižší ceně přispívá také menší marže družstevních developerů.
Na čtvrtečním zastupitelstvu schválili výstavbu bytů na Radlické ulici v rámci projektu Dostupné družstevní bydlení,“ oznámila radní pro oblast legislativy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN).
„Mám radost, že se po několika letech tvrdé práce na jednáních a přípravách projekt konečně dostává do fáze realizace. V nejbližších měsících bude vybrán partner a věřím, že výstavbě bytů pro Pražany už nic nebude stát v cestě. Tolik potřebná alternativa pro střední třídu bude jako první realizována ve spolupráci hlavního města Prahy a městské části Praha 5. Některé další městské části jsou již připraveny se do projektu také zapojit,“ dodala radní.
Dům na Radlické by měl mít hrubou podlažní plochu 20 000 metrů čtverečních a skládat se bude minimálně ze dvou bloků se samostatnými vchody. Uvnitř bude 221 až 266 bytů a jejich průměrná výměra se má pohybovat od 54 do 65 metrů čtverečních.
Počítá se i s občanskou vybaveností. Náklady se odhadují na 950 milionů korun. S ohledem na vklad 25 procent z ceny bytů město na začátku do družstva vloží desítky milionů.
Družstevníci budou muset ihned zaplatit čtvrtinu ceny bytu, zbytek pak budou splácet jako podíl z úvěru, který si družstvo na stavbu vezme u banky. Zájemci o členství budou muset mít trvalé bydliště v Praze a nebudou moci vlastnit jiné bydlení.
Kromě splácení úvěru bude družstvo také posílat peníze do magistrátního fondu rozvoje dostupného bydlení, čímž bude splácet jakousi zálohu na budoucí odkup pozemku.
„Projekt je z odborného i byznysového hlediska připraven k realizaci. Završila se tím úspěšně naše tříletá práce. Věříme, že rozhodnutí Zastupitelstva hlavního města Prahy bude pobídkou pro další města k tomu, aby převzala a realizovala zásady projektů dostupného družstevního bydlení, a přispěje tak k řešení současné bytové krize,“ řekla vedoucí odborného týmu k projektu, advokát Jiří Kučera z kanceláře Kučera & Associates.
„Dostupné a kvalitní bydlení je jednou ze základních podmínek pro založení a fungování rodiny. Praha 5 k tomu připravila území, které bude vybavené potřebnou infrastrukturou, zázemím pro předškoláky i školáky a dalšími službami. Věřím, že společně nastavíme určitý standard pro další podobné projekty v metropoli,“ zdůraznila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).
„Pro Prahu 5 je schválení projektu DDB v Radlické ulici zásadní i z hlediska přípravy našeho projektu v ulici Nad Koulkou, který je co do počtu bytů sice komornější, ale svým zaměřením především na rodiny s dětmi více cílený na konkrétní zájemce o tento typ nájemního bydlení,“ dodal místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN).
Během konzultací při přípravách dokumentace se dle očekávání potvrdilo, že do projektu a jeho financování jsou připravené se zapojit některé velké bankovní domy. „Věříme, že koncept dostupného družstevního bydlení poskytne možnosti bydlení výrazně širšímu okruhu zájemců, kteří by jinak nedosáhli na hypotéku a pro něž by zároveň nebylo jednoduché financovat nájemní bydlení, jehož ceny budou, jak předpokládají odborníci, dále růst. Proto se domníváme, že se jedná o jeden z důležitých nástrojů k řešení bytové krize. Dostupné družstevní bydlení s podporou města je něco, co považujeme z pohledu banky za perspektivní a pro trh za žádoucí. Klíčové je pro nás zajištění kredibility zakládajících členů, expertízy družstevního developera, a nakonec pak transparentního výběru zájemců o členství v družstvu. Projekt podle nás všechny tyto podmínky aktuálně splňuje, a proto jsme připraveni se do něj zapojit,“ uvedl regionální ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Hroch.
O koncept družstevního bydlení již podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana projevily zájem další městské části. S představiteli některých z nich probíhají jednání. Nejdále je v tuto chvíli Praha 13, kde by mohlo být výhledově postaveno až 150 bytů v ulici Oistrachova.
Již je přichystané Memorandum o spolupráci mezi městskou částí a hlavním městem Prahou, které lze prakticky okamžitě předložit ke schválení Radě hl. m. Prahy," sdělil Hofman.