dnes
Středa - zatazeno
29°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
27°C
pozítří
Pátek - zatazeno
25°C
Praha vybrala vítězný návrh na přeměnu Vítězného náměstí
Dle autorů vítězného návrhu budou tramvaje jezdit po západním okraji náměstí. Toto je pohled z vyústění Svatovítské ulice. Vizualice: IPR Praha

Praha vybrala vítězný návrh na přeměnu Vítězného náměstí

Architektonická soutěž na budoucí podobu Vítězného náměstí zná vítěze. Minulý týden v úterý totiž Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vyhlásil výsledky. Autory návrhu, který byl odbornou porotou oceněn jako nejlepší, jsou Pavel Hnilička, Eva Macková a Josef Filip. Návrh odkloňuje veškerou dopravu mimo střed náměstí. S realizací by se mohlo začít zhruba za pět let, odhadované náklady jsou 500 milionů korun.

V návrhu tramvajová trať již neprotíná náměstí, ale střed nově objíždí po jeho západní straně (u Evropské ulice). Navrhované dopravní řešení pojme více aut, než dnes a zároveň jim umožní plynulejší průjezd. Střed se pak stává náměstím s univerzálním využitím.

Promyšlené umístění stromů bylo porotou hodnoceno velice kladně. Stromy oddělují vozovku od středu náměstí a vytváří tak nerušený prostor pro chodce. Ti se na vzniklé náměstí pohodlně dostanou díky novému výstupu z metra nebo přechodům.

Výrazným prvkem návrhu je také centrální monument, který byl i v původních plánech Antonína Engela ve středu náměstí v podobě obelisku. Porotci doporučili podobu monumentu přenechat výtvarné soutěži. Pomník zahraničním vojákům 2. světové války by byl kvůli nově vedené dopravě přesunutý na severo-západní část náměstí (směrem k Technické ulici). V návrhu nechybí ani pítka, nový mobiliář, okrasné kašny a vodotrysky.  

„Antonín Engel Prahu myšlenkově velmi ovlivnil. Ačkoli jeho původní plán nebyl dokončen, dnešní generace urbanistů na něj stále navazují. Kvalitní vítězný návrh je toho dobrým příkladem,“ hodnotí Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Návrh se nyní dopracuje do finální podoby a realizovat by se mohl za pět let. Výše odměn soutěže je stanovena na 3 280 000 korun. Soutěž vyhlásil IPR Praha v dubnu letošního roku. Celkem přišlo do architektonické soutěže 43 návrhů, z nichž tři byly vyřazeny kvůli dodání po termínu.

Autory šesti návrhů byly týmy ze zahraničí, a to ze Srbska, Švédska, Německa, Španělska a Nizozemska. Porota nejdříve vybrala pět postupujících. Z pěti finalistů poté ve 2. fázi soutěže zvolila vítěze a další dva návrhy ocenila.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik komunikací – Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Ve své historii neslo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název Kulaťák.

VÍTĚZNÝ NÁVRH

Dopravní řešení + automobilová doprava
•        Na kruhový objezd budou auta nově vjíždět ze dvou pruhů, nikoliv z jednoho jako je tomu nyní.
•        Kruhový objezd bude mít de-facto tři pruhy. Vnější pruh bude sloužit jako pruh odbočovací, který auta plynule navede z objezdu.
•        Bezpečný pohyb chodců přes objezd bude zajištěn čtyřmi přechody se synchronizovanými semafory.

Přestup MHD
•        Pohodlnější a bezpečnější přestup z metra na tramvaj umožňuje nově vniklá „klidná“ část náměstí. Pěší tak nebudou muset složitě přecházet silnici od tramvaje, aby se dostali do metra, jak je tomu dnes.

Cyklisté
•        Cyklisté mají v návrhu zakreslený svůj vlastní pruh, který je veden klidovou částí náměstí, které je bez aut. Nebude tedy docházet ke kolizi mezi cyklisty a automobily.

Parkování + okolí
•        Návrh počítá s podzemními garážemi na severo-západní straně náměstí (směrem k ulici Technická).
•        Autoři napojují proměnu náměstí i na okolní ulice výsadbou stromů tak, aby celé území působilo ucelen


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

Včera v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

17. června 2019 v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Další články
Nahoru