Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha vybrala vítěze soutěže na podobu nového sídla pražské záchranky na Proseku
Pražská záchranka. Ilustrační foto: archiv

Praha vybrala vítěze soutěže na podobu nového sídla pražské záchranky na Proseku

Podobu novému sídlu zdravotnické záchranné služby (ZZS) na pozemcích vedle Polikliniky Prosek v Praze 9 vtiskne studio Plural, které zvítězilo v architektonicko-urbanistické soutěži. Ve finálovém kole vybírala porota celkem ze šesti návrhů. Vítěz nyní začne pracovat na kompletním projektu a dalších krocích nutných pro výstavbu. Výběr vítěze v pondělí schválili pražští radní, řekla novinářům náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS). Stavba by mohla začít v roce 2027 a odhadované náklady jsou okolo dvou miliard korun.  

Nové sídlo záchranky vznikne na Proseku a bude sloužit jako dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo například pro servis sanitních vozů. Nyní sídlí záchranáři v Korunní ulici v budově, kterou sdílí mimo jiné s městskou policií. 

„Je pro mě mimořádně potěšující, že máme konečně po dlouhých jedenácti letech od prvního záměru vybraný architektonický návrh na nové sídlo Zdravotnické záchranné služby. Nový projekt umožní vybudovat nejen zdravotnické operační středisko na špičkové úrovni a současně se pod jednou střechou výrazně zefektivní práce a koordinace našich zdravotníků. Už nyní patří naši záchranáři do evropské špičky. Cílem je zajistit jim takový standard, aby se našim strážným andělům pracovalo ještě lépe," řekla náměstkyně Udženija, která byla také členkou výběrové komise.  

Praha vyhlásila mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonicko-urbanistickou soutěž na návrh nového sídla pražské záchranky na Proseku už koncem září 2022. V termínu do 17. února letošního roku pak bylo řádným způsobem doručeno 19 soutěžních návrhů.  

Porota následně koncem března provedla hodnocení předložených soutěžních návrhů podle míry naplnění kritérií stanovených soutěžními podmínkami a vybrala šest z nich, které se posunuly do druhé fáze soutěže. V září pak porota vyhodnotila dopracované návrhy všech finalistů a stanovila celkové pořadí. Současně s tím také navrhla rozdělení cen i takzvaného skicovného pro jednotlivé účastníky.  

Nyní pražští radní rozhodli v souladu s názorem poroty o výsledku soutěže. Jako nejvhodnější byl vybrán návrh architektonického studia PLURAL z Bratislavy, který byl za první cenu odměněn částkou 2 000 000 korun. Na druhém místě se umístil návrh od architektů Martinez Morero Recabarren Estudio S.L z Barcelony a třetí skončil pražský Atelier bod architekti. 

Zbylým třem účastníkům finálového kola bylo rozděleno skicovné, konkrétně se jedná o studia PEER COLLECTIVE, Apropos Architects a Bureau Babyn Michałowski + Biuro Projektów Lewicki Łatak. Celková částka za odměny a skicovné je ve výši 4 950 000 korun.  

Vítězný návrh podoby nového sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, ale i všechny ostatní architektonické návrhy, které se účastnily otevřené mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže, budou veřejnosti představeny v pondělí 13. listopadu v Centru architektury a městského plánování (CAMP).  

Autoři vítězného návrhu by nyní měli být pověřeni, aby vytvořili kompletní projekční práce, jejichž součástí bude i následný autorský dozor při samotné stavbě nového objektu.  

Nové sídlo pražské záchranky by mělo být hotové v roce 2030. Nyní záchranáři sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí s Městskou policií hl. m. Prahy. Do novostavby na pozemcích vedle Polikliniky Prosek by se měl přemístit dispečink, kde pracovníci přijímají tísňové hovory a řeší krizové situace, dále pak Vzdělávací a výcvikové středisko pro záchranáře, administrativní zázemí nebo zařízení pro servis a údržbu sanitních vozů.


Autor: Cen

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru