Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha vybrala vítěze soutěže na podobu nového sídla pražské záchranky na Proseku
Pražská záchranka. Ilustrační foto: archiv

Praha vybrala vítěze soutěže na podobu nového sídla pražské záchranky na Proseku

Podobu novému sídlu zdravotnické záchranné služby (ZZS) na pozemcích vedle Polikliniky Prosek v Praze 9 vtiskne studio Plural, které zvítězilo v architektonicko-urbanistické soutěži. Ve finálovém kole vybírala porota celkem ze šesti návrhů. Vítěz nyní začne pracovat na kompletním projektu a dalších krocích nutných pro výstavbu. Výběr vítěze v pondělí schválili pražští radní, řekla novinářům náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS). Stavba by mohla začít v roce 2027 a odhadované náklady jsou okolo dvou miliard korun.  

Nové sídlo záchranky vznikne na Proseku a bude sloužit jako dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo například pro servis sanitních vozů. Nyní sídlí záchranáři v Korunní ulici v budově, kterou sdílí mimo jiné s městskou policií. 

„Je pro mě mimořádně potěšující, že máme konečně po dlouhých jedenácti letech od prvního záměru vybraný architektonický návrh na nové sídlo Zdravotnické záchranné služby. Nový projekt umožní vybudovat nejen zdravotnické operační středisko na špičkové úrovni a současně se pod jednou střechou výrazně zefektivní práce a koordinace našich zdravotníků. Už nyní patří naši záchranáři do evropské špičky. Cílem je zajistit jim takový standard, aby se našim strážným andělům pracovalo ještě lépe," řekla náměstkyně Udženija, která byla také členkou výběrové komise.  

Praha vyhlásila mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonicko-urbanistickou soutěž na návrh nového sídla pražské záchranky na Proseku už koncem září 2022. V termínu do 17. února letošního roku pak bylo řádným způsobem doručeno 19 soutěžních návrhů.  

Porota následně koncem března provedla hodnocení předložených soutěžních návrhů podle míry naplnění kritérií stanovených soutěžními podmínkami a vybrala šest z nich, které se posunuly do druhé fáze soutěže. V září pak porota vyhodnotila dopracované návrhy všech finalistů a stanovila celkové pořadí. Současně s tím také navrhla rozdělení cen i takzvaného skicovného pro jednotlivé účastníky.  

Nyní pražští radní rozhodli v souladu s názorem poroty o výsledku soutěže. Jako nejvhodnější byl vybrán návrh architektonického studia PLURAL z Bratislavy, který byl za první cenu odměněn částkou 2 000 000 korun. Na druhém místě se umístil návrh od architektů Martinez Morero Recabarren Estudio S.L z Barcelony a třetí skončil pražský Atelier bod architekti. 

Zbylým třem účastníkům finálového kola bylo rozděleno skicovné, konkrétně se jedná o studia PEER COLLECTIVE, Apropos Architects a Bureau Babyn Michałowski + Biuro Projektów Lewicki Łatak. Celková částka za odměny a skicovné je ve výši 4 950 000 korun.  

Vítězný návrh podoby nového sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, ale i všechny ostatní architektonické návrhy, které se účastnily otevřené mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže, budou veřejnosti představeny v pondělí 13. listopadu v Centru architektury a městského plánování (CAMP).  

Autoři vítězného návrhu by nyní měli být pověřeni, aby vytvořili kompletní projekční práce, jejichž součástí bude i následný autorský dozor při samotné stavbě nového objektu.  

Nové sídlo pražské záchranky by mělo být hotové v roce 2030. Nyní záchranáři sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí s Městskou policií hl. m. Prahy. Do novostavby na pozemcích vedle Polikliniky Prosek by se měl přemístit dispečink, kde pracovníci přijímají tísňové hovory a řeší krizové situace, dále pak Vzdělávací a výcvikové středisko pro záchranáře, administrativní zázemí nebo zařízení pro servis a údržbu sanitních vozů.


Autor: Cen

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

Další články
Nahoru