dnes
Neděle - skorojasno
22°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
13°C
Praha vybrala novou podobu městského mobiliáře. V centru je nyní 72 typů košů
V anonymní soutěži se vybíral nejlepší návrh jednoho setu městského mobiliáře: lavičky, koše a stojanu na kola. Vyhrál tento návrh. Foto: IPR

Praha vybrala novou podobu městského mobiliáře. V centru je nyní 72 typů košů

Praha včera vyhlásila vítěze mezinárodní soutěže na design laviček, košů a stojanů na kola, které by postupně měly v ulicích nahradit ty současné. Informoval o tom městský Institut plánování a rozvoje (IPR), který soutěž organizoval. Vítězní designéři Michal Froněk a Jan Němeček ze společnosti Artěl nyní vytvoří výrobní dokumentaci a město poté jejich návrh odkoupí a vybere dodavatele. První nové prvky by se měly v metropoli objevit koncem příštího roku, s výměnou se začne v centru.

V nově otevřeném Centru architektury a městského plánování (CAMP) nedaleko Karlova náměstí začala výstava „Nový pražský mobiliář: lavičky, koše, stojany na kola", která představí veškeré soutěžní návrhy i historii a současný stav pražského mobiliáře.

„Podařilo se udělat klíčový krok k nápravě nedůstojného stavu vybavení pražských ulic,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. „Věřím, že již v průběhu příštího roku začneme ty nejhorší kusy nahrazovat kvalitním novým mobiliářem,“ dodává.

„Soutěž prokázala dynamičnost a kreativitu zejména českých designérů a architektů a důvěru vedení města k těmto povoláním. Vítězný projekt jistě zaujme s elegancí své místo na všech veřejných prostranství Prahy,“ uvedl předseda poroty Claude Brulhart, designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor. V porotě vedle něj zasedli i známí čeští designéři Eva Eisler a Jiří Pelcl, stejně jako architekt Petr Hájek.

Designéři nyní spolu s městem dopracují návrh a vytvoří výrobní dokumentaci. Město poté odkoupí licenci a vybere dodavatele. Praha tak bude mít svobodu dodavatele snadno vystřídat v případě nespokojenosti.

V zadání soutěže stálo, že podoba mobiliáře má vycházet z charakteru a historie pražského prostředí a citlivě dotvářet působení pražských ulic a náměstí. Prvky budou umisťovány v převážně v historickém jádru a širším centru Prahy.

Podkladem pro soutěž, kterou město Praha za pomoci Institutu plánování a rozvoje vyhlásilo v září loňského roku, byl podrobný průzkum současného stavu mobiliáře. „Pražský mobiliář je často zanedbaný, nevhodně umisťovaný a esteticky nekvalitní,“ shrnuje výsledky analýzy ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je hned několik. Nemají však vyjasněné kompetence a obvykle se vzájemně nekoordinují. Na některých místech se tak o něj nestará nikdo, a jinde se zase zbytečně shlukuje: kupříkladu na I. P. Pavlova najdete rovnou čtyři různé typy košů hned vedle sebe. „Zjistili jsme, že jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci,“ říká Boháč.

První prvky by se v ulicích mohly objevit na konci roku 2018. Nahrazeny budou nejprve ty nejproblematičtější lavičky a koše. S výměnou se začne v centru města a návazných částech, postupně pak v celém městě.

Neznamená to ovšem, že všude bude jen unifikovaný mobiliář: pro specifická veřejná prostranství bude i v budoucnosti možné navrhovat mobiliář na míru. Rozhodně také nebudou mizet historické či jinak kvalitní prvky městského mobiliáře.

Pořizování nového mobiliáře může zkomplikovat smlouva s francouzskou firmou JCDecaux, která od roku 1994 vlastní a spravuje některé zastávky MHD, lavičky a odpadkové koše výměnou za zisky z pronájmu reklamních ploch. Předchozí vedení Prahy se opakovaně pokoušela podle mnohých nevýhodnou smlouvu upravit, ovšem neúspěšně.

Podobně dopadla i současná garnitura, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chtěla kontrakt vypovědět, na základě loňské právní analýzy však změnila názor. Smlouva města se společností vyprší v roce 2021.

Výstava „Nový městský mobiliář: lavičky, koše, stojany na kola" bude v CAMPu v areálu Emauzského kláštera k vidění do 19. listopadu, každý den krom pondělí od 9 do 21 hodin.


Zvířecí útulky v Troji a Dolních Měcholupech dočkají nového vybavení

Včera v 15:07

Na modernizaci a nákup nového potřebného vybavení útulků pro opuštěná zvířata, které provozuje pražská městská policie, budou využity finanční dary a dědictví uložené ve speciálním fondu. Po necelých dvou letech se v tomto fondu sešlo přes 1 800 tisíc korun od...

Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

Včera v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru