dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Praha vybrala konsorcium na svoz odpadu, ročně zaplatí 1,2 miliardy korun
Svoz odpadu v centru Prahy. Ilustrační foto: archiv

Praha vybrala konsorcium na svoz odpadu, ročně zaplatí 1,2 miliardy korun

Zakázku na desetiletý svoz odpadu v Praze získalo konsorcium Pražské odpady 2016 – 2025, které tvoří Pražské služby (PSAS) a svozová firma AVE CZ. Svoz vyjde město na 1,196 miliardy korun ročně. Svoz odpadu v posledních letech Praha řešila přidělením zakázky přímo PSAS.

„Po dlouhých šesti jednacích řízeních bez uveřejnění došlo k otevřenému řízení, ve kterém konsorcium ,Pražské odpady 2016 – 2025´nabídlo nejnižší ceny nejen pro spalování, ale i svoz. Schválením této veřejné zakázky má hlavní město Praha vyřešenu otázku nakládání s komunálním odpadem na příštích deset let. Jsem ráda, že se vyhodnocení této zakázky stihlo před ukončením stávající smlouvy, kterou má město uzavřenu do 31. července letošního roku,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Systém nakládání s komunálním odpadem byl zajišťován na základě smlouvy ze dne 6. prosince 2001 uzavřené mezi hlavním městem Prahou a společností Pražské služby, a.s. Smlouva byla rovněž uzavřena na období 10 let, tedy od 1. ledna 2002 do 31. prosince 2011 a následně byla tato doba účinnosti smlouvy prodloužena dodatky č. 19, 20, 21 a 22 na období od 1. ledna 2012 do 31. října 2014.

V současné době je systém nakládání se směsným a tříděným komunálním odpadem zajištěn maximálně do 31. července 2016. Svoz odpadu nyní v Praze zajišťují zhruba ve dvou třetinách metropole PSAS. Ve zbývající třetině tento svoz zajišťuje společnost AVE CZ odpadové hospodářství a její dva subdodavatelé, společnosti Komwag, a.s., a Ipodec-Čisté město, a.s. Většinovým vlastníkem PSAS je Praha, menšinovým pak firma AVE CZ.

Praha se v minulosti neúspěšně pokusila minoritní podíl získat. Zda v této snaze bude pokračovat, není rozhodnuto. „Vzhledem k tomu, že máme vysoutěženo, tak osobně si myslím, že tato politická reprezentace se tím zabývat nebude. Je to ale můj soukromý názor," řekla Plamínková.


Další články
Nahoru