Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha vybrala firmu pro úpravu přístupu k páternosteru v sídle magistrátu
Turisti měli o páternoster velký zájem. Foto: archiv

Praha vybrala firmu pro úpravu přístupu k páternosteru v sídle magistrátu

Pražský magistrát vybral firmu, která upraví část přízemí Nové radnice na Mariánském náměstí tak, aby bylo možné vybírat od turistů vstupné za prohlídku výtahu páternoster. V tendru uspěla firma ISPD s cenou 2,7 milionu korun bez DPH. Magistrát v dubnu výtah kvůli náporu turistů, kteří se na technickou památku chodili dívat a vozili se v ní, dočasně vypnul.

Páternoster se před několika lety objevil ve videoprůvodci po Praze Honest Guide. Zhruba od té doby se začal zvyšovat počet turistů, kteří se za zajímavou technickou památkou do veřejnosti přístupné budovy magistrátu vydávali.

Před dočasným zastavením výtahu nebylo výjimkou, že se v přízemí u výtahu přes den shromažďovaly až desítky lidí. Úřad v dubnu uvedl, že turisté nerespektovali bezpečnostní pokyny, přílišná zátěž výtah ničila a pohyb velkého množství lidí v budově komplikoval provoz radnice.

V srpnu radní rozhodli, že s ohledem na popularitu technické zajímavosti ji návštěvníkům opět zpřístupní, ale za vstupné. Předpokládá to úpravy interiéru a oddělení výtahu příčkami, které budou vyrobeny podle dubových prosklených stěn umístěných ve druhém patře objektu.

Součástí úprav bude umístění platebního terminálu a čtečky QR kódů na turnikety u zadního vchodu do radnice, který se nachází hned u výtahu. Výběr vstupného má mít na starosti městská firma Prague City Tourism.

Páternoster je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin. První oběžný výtah na světě byl instalován roku 1884 v Londýně. Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále.

V Praze je zachovaných páternosterů několik, vedle magistrátu například v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, v několika budovách ministerstev, v sídle Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici nebo ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru