dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Praha vs. Metrostav. Arbitráž kvůli Blance začíná, rozhodnuto bude do čtyř měsíců
Ilustrační foto: tunelblanka.cz

Praha vs. Metrostav. Arbitráž kvůli Blance začíná, rozhodnuto bude do čtyř měsíců

Arbitráž mezi Prahou a Metrostavem kvůli tunelovému komplexu Blanka, která začne v pátek, by měla skončit do čtyř měsíců. Metrostav jako žalobce zaplatil za rozhodčí řízení zhruba 16 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí Metrostavu František Polák. Rozhodnutí soudu ve sporu mezi stavební firmou a Prahou bude konečné a nebude proti němu žádné odvolání, dodal.

Několikrát odkládaný termín otevření tunelového komplexu, jehož konečný účet by se měl vyšplhat na 36 miliard korun, zatím není znám. Původně měla Blanka řidičům sloužit na konci letošního dubna. Kvůli arbitráži se ale termín znovu odkládá a vedení Prahy mluví o létě.

Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci loňského roku zastavil stavbu tunelu. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. Metrostav navíc tvrdí, že Praha jako investor neschválila další postup prací, stavbaři tak prý nemohou ve stavbě pokračovat. Město se ale obává, že smlouvy s Metrostavem jsou neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit.

Anketa

Bude letos zprovozněn tunel Blanka?

20%
(20%)
80%
(80%)
První stání se uskuteční v pátek, výsledek se nečeká. Rozhodci zřejmě jen vyhodnotí materiály, které jim obě strany sporu předložily. Jednoho z rozhodců si vybral Metrostav, dalšího Praha, třetího zvolili dva prvně jmenovaní.

Praha bude u rozhodčího soudu usilovat o vydání takzvaného mezitímního rozhodnutí, na základě kterého by mohly pozastavené stavební práce dál pokračovat. Podle náměstka primátora Jiřího Nouzy (TOP 09) se nyní „intenzivně pracuje“ na dokončení projektové dokumentace, připravena by měla být ve třetím lednovém týdnu. Hlavní město za právní služby spojené s arbitráží zaplatí kolem 20 milionů korun.


Další články
Nahoru