Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha věnuje 1,5 milionu korun na digitalizaci knihovních fondů Ukrajiny
Zničená knihovna na Ukrajině v důsledku války. Zdroj foto: Nadační fond pro Ukrajinu

Praha věnuje 1,5 milionu korun na digitalizaci knihovních fondů Ukrajiny

Pražští radní schválili poskytnutí daru Národní knihovně České republiky ve výši 1 500 000 korun na pokrytí nákladů spojených s výstavbou mobilního pracoviště digitalizace knihovních fondů, který je veřejně známý pod názvem Archa 2. Mobilní digitalizační jednotka pomůže s digitalizací tištěného nebo rukopisného fondu paměťových institucí na Ukrajině. Informoval o tom náměstek primátora Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09).

„Projekt Archa 2 pomáhá zmírnit ničivé dopady války na ukrajinské kulturní dědictví. V rámci něj vznikne centrální archiv, který umožní ukrajinským obyvatelům uchovat jejich psané dokumenty, knihy a další archiválie. Tím se zajistí, že kulturní dědictví zůstane zachováno pro budoucí generace, a v případě potřeby bude možné ho zrekonstruovat,” řekl Pospíšil. 

Již dva roky trvající válečný konflikt na Ukrajině podle něj způsobuje velké ztráty na lidských životech, systematické poškozování infrastruktury tohoto státu i nedozírné ekonomické dopady. Zároveň jsou však ničeny i historické památky a jsou kradeny vzácné artefakty. 

Účelem vybudování potřebné mobilní digitalizační jednotky knihovních fondů umístěné v mobilním transportním kontejneru je podle Pospíšila poskytnout přenosné a efektivní řešení pro digitalizaci různorodých knihovních dokumentů na různých lokacích podle aktuální potřeby.

Mobilní digitalizační jednotka bude vybavena veškerou technikou nutnou k tomu, aby umožnila kompletní digitalizaci tištěného nebo rukopisného fondu paměťových institucí. 

Jedná se o digitalizaci 2D předmětů s využitím specializovaných skenerů určených pro digitalizaci knih, novin, časopisů a dalších typů dokumentů na volných nebo vázaných listech papíru do velikosti A3.  

Koordinace jeho konkrétního využití bude odpovědností zaštiťující partnerské ukrajinské organizace pravděpodobně v součinnosti s Ministerstvem kultury ČR. „V době, kdy nebudou mít mobilní pracoviště adekvátní využití, zůstanou ve vlastnictví Národní knihovny ČR, která je bude moci využívat například pro další účely vzdělávacího charakteru,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.


Autor: Karel Netolický

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru