Praha ve strhaném plakátu: Kolektivní umění ulice na Florenci
27. listopadu 2015 07:19
Autorka výstavy Jitka Kopejtková pracuje s nalezeným objektem, fragmentem plakátu. Vrstvy ve strhaném plakátu vytvářejí nečekané kombinace slov a barev, jež Jitka Kopejtková fotograficky zachycuje a přenáší do galerijního prostoru, kde získávají nový význam.
Materiálově plakát podléhá nejenom povětrnostním podmínkám, ale především druhotným spontánním zásahům člověka, který jej dotváří, strhává, deformuje anebo jinak ničí. Vzniklý artefakt je tak autentickým kolektivním dílem ulice.
Jitka Kopejtková pracuje s nalezeným objektem – fragmentem plakátu, do kterého již nezasahuje, zachovává identitu ulice a její genius loci. Spojením vrstev strhaného plakátu vznikají nečekané kombinace slov a barev, jež archivuje ve fotografii a v novém významu jej přenáší do galerijního prostoru.
Povyšuje původní náhodně vzniklý materiál na výtvarné obrazové téma, jež se pohybuje na pomezí neo-dada a new street artu.
„Nenápadnou“ dominantou výstavy je bílý sloup, který vede dialog s vizuálním smogem, jež dokumentují vystavená díla a zároveň tvoří jeho opozici. Prázdný sloup jako nosič reklamního sdělení je postaven do absurdní situace, ztrácí svůj účel a zaniká, stejně jako zaniká plakát jako médium ve své tradiční papírové formě.
Jitka Kopejtková
Česká fotografka, která se narodila v roce 1973 v Praze, svou tvůrčí činnost zaměřuje na autentické zachycení strhaných plakátů na oficiálních i neoficiálních plakátovacích plochách v ulicích měst po celém světě. Souběžně se věnuje i klasické koláži.
Pro veřejnost pořádá kurzy koláží a přednášky na téma světového a českého street artu. Motiv strhaného plakátu přenáší i na průmyslový design. Vystavovala v České republice (Praha, Tišnov, Vožice) i v zahraničí (Paříž, Brusel, Budapešť, Záhřeb, Medzilaborce). Žije a pracuje v Praze.