dnes
Neděle - jasno
20°C
zítra
Pondělí - jasno
18°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
14°C
Praha v tomto volebním období vyměnila šéfy řady organizací, vznikly nové
Vstup do budovy magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Praha v tomto volebním období vyměnila šéfy řady organizací, vznikly nové

V tomto volebním období skončila nebo byla odvolána řada ředitelů městských firem a dalších organizací Prahy, včetně těch největších. Týká se to například dopravního podniku (DPP), Technické správy komunikací (TSK) nebo Institutu plánování a rozvoje (IPR). Výměny často provázely kontroverze. Město také založilo několik nových firem, například pro správu osvětlení nebo karty na MHD lítačka a další technologické projekty.

Představenstvo DPP v květnu 2016 odvolalo tehdejšího generální ředitele Jaroslava Ďuriše, kterého krátce na to nahradil Martin Gillar, zároveň působící jako předseda představenstva. Předtím pracoval na pozici ředitele divize rozvoje a strategie České pošty.

Ďuriše kritizovala primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle které se dopustil řady manažerských pochybení. Dosavadního šéfa největší městské firmy tehdy podpořily odbory, které ohlásily stávkovou pohotovost. Stávku však nikdy nevyhlásily.

V září 2016 radní odvolali ředitele další velké městské organizace, Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Důvodem bylo zpoždění přípravy nového pražského územního plánu. Na Hlaváčkovu stranu se postavila většina zaměstnanců IPR a vznikla petice proti jeho odvolání. Nahradil ho jeho zástupce Ondřej Boháč, Hlaváček nyní působí jako předseda gremiální rady IPR, což je poradní orgán institutu.

Nový ředitel nastoupil už v polovině roku 2015 také v organizaci ROPID, která koordinuje pražskou veřejnou dopravu. Pavla Procházku, který byl pověřen jejím vedením předchozích více než sedm let, nahradil na základě výběrového řízení Petr Tomčík. Ve stejné době nahradil dlouholetého ředitele záchranné služby Zdeňka Schwarze bývalý náměstek motolské nemocnice Petr Kolouch.

Vedení města koncem roku 2016 odvolalo také ředitele trojské botanické zahrady. Jejím řízením byl poté pověřen vedoucí sekretariátu zahrady Bohumil Černý, kterého radní nedávno definitivně jmenovali do jejího čela.

Od začátku letošního roku má nového šéfa Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy, kterým je Jakub Rozehnal. Nahradil dlouholetého ředitele Marcela Grüna, který instituci vedl 16 let a odešel do důchodu.

Rozruch vyvolalo loňské odvolání ředitele Správy pražských hřbitovů (SPH) Martina Červeného. Vedení města krok odůvodnilo auditem, podle kterého měl Červený vážně chybovat. Odvolaný ředitel to popřel a postavila se za něj i řada politiků. Nového šéfa SPH zatím město nevybralo, ve výběrovém řízení se radním nepodařilo mezi přihlášenými vybrat vhodného uchazeče. O vypsání dalšího rozhodli tento týden.

Výrazné změny se dotkly Technické správy komunikací (TSK), která se změnila na akciovou společnost, v jejímž čele stojí Petr Smolka. Před tím to byla příspěvková organizace, jejímž vedením byl od roku 2013 do dubna 2016 Ladislav Pivec a následně dosavadní náměstek Jiří Sládek. V původní organizaci policie loni udělala razii, po které obvinila několik lidí z korupce.

Na akciovou společnost se má změnit i Prague City Tourism, která má na starosti turistický ruch v metropoli. V jejím čele skončila Nora Dolanská, která organizaci vedla od roku 2012. Nového šéfa město zatím nenašlo.

Vedení Prahy také v tomto období přistoupilo k založení několika nových společností. V roce 2015 převzala provoz areálu Výstaviště nově založená firma Výstaviště Praha. V poslední době se na její fungování snesla vlna kritiky kvůli nevýhodným smlouvám, které měli uzavírat členové vedení. Z funkce předsedy představenstva byl následně odvolán Pavel Klaška, na jeho nástupce město uspořádá výběrové řízení.

Nejprve pro řízení projektu nové karty MHD a posléze i pro koordinaci dalších technologických projektů vznikla společnost Operátor ICT. Veřejné osvětlení, které Praha nově převzala do své správy, má na starosti firma Technologie Praha, kterou vede bývalý zastupitel Tomáš Jílek (dříve TOP 09). Magistrát také uskutečnil výměnu akcií v Pražské teplárenské za zbývající podíl v Pražských službách, které nyní stoprocentně vlastní.

Změny ve vedení organizací:

Organizace:

Bývalý/á

Nový/á

Dopravní podnik

Jaroslav Ďuriš

Martin Gillar

Institut plánování a rozvoje

Petr Hlaváček

Ondřej Boháč

ROPID

Pavel Procházka

Petr Tomčík

Technická správa komunikací

Jiří Sládek (pověřený)

Petr Smolka

Zdravotnická záchranná služba

Zdeněk Schwarz

Petr Kolouch

Botanická zahrada

Oldřich Vacek

Bohumil Černý

Hvězdárna a planetárium

Marcel Grün

Jakub Rozehnal

Prague City Tourism

Nora Dolanská

Správa pražských hřbitovů

Martin Červený

Městská divadla pražská

Ondřej Zajíc

Daniel Přibyl

Výstaviště Praha

Pavel Klaška


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru