dnes
Sobota - oblacno
30°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
25°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
28°C
Praha v rytmu vinobraní. Začíná se v obchodních centrech, následují náměstí a vinice
Ilustrační foto: archiv MHMP

Praha v rytmu vinobraní. Začíná se v obchodních centrech, následují náměstí a vinice

Září je měsícem vinobraní. Ani letos o ně nebude v Praze nouze. Uskuteční se v obchodním centru Eden, na náměstí Jiřího z Poděbrad, na náměstí Míru, v Grébovce, v Tróji, ve Vysočanech, v areálu Pražského hradu i v Botanické zahradě. Kdo nemusí vínko, má alternativu: jablkobraní v Libuši nebo festival pokrmů z brambor a švestek v Metropoli Zličín. Uskuteční se i tradiční Svatováclavská pouť na Proseku.

V pátek 5. září se od 14 do 20 hodin uskuteční pátý ročník vinobraní ve vršovickém nákupním centru Eden. Ochutnat tam můžete letošní odrůdy vín z nejlepších vinařství oceněných v soutěži Král vín. Víno, které vám zachutná, si budete moci zakoupit.

Každý návštěvník, který si zakoupí vstupenku, dostane degustační skleničku. Je připraven také doprovodný program v podobě prezentací o vinařích a jejich vínech nebo vystoupení cimbálové kapely.

Další obchodní centra dala přednost jiným akcím. Kupříkladu hned den po vinobraní v Edenu si můžete „odskočit“ a víno zajíst v centru Metropole Zličín. O víkendu 6. a 7. září se tam uskuteční Festival pokrmů z brambor a švestek. V sobotu si pochutnáte třeba na bramboráku se zelím, bramborových šiškách s mákem či na domácí bramboračce. V neděli na švestkových knedlících, vepřové panence se švestkovou omáčkou či na švestkovém koláči.

Vinobraní na Jiřáku a v Botanické zahradě

Ale zpátky k vinobraním. Vinohradské vinobraní se tradičně uskuteční na náměstí Jiřího z Poděbrad. Letošní 18. ročník se bude konat v pátek a v sobotu 12. a 13. září. Milovníci dobrého vína si užijí své. Vína budou přivezena z menších vinařství z Moravy a Čech. V nabídce bude i deset druhů burčáku. V rámci bohatého kulturního programu zahrají i Spirituál kvintet a Mňága a Žďorp.

O víkendu 13. a 14. září se uskuteční také vinobraní v trojské Botanické zahradě hlavního města Prahy. Ochutnat budete moci jak vína předních tuzemských vinařů, tak i víno domovské – z pražské vinice sv. Kláry v Troji. Místní burčák se vyrábí ručně, šetrně a jeho výroba je časově velmi náročná. Jedná se o delikatesu. Vinobraní bude po oba dny od 9 do 19 hodin. Součástí víkendu bude i doprovodný program.

Slavnosti vína v Trojském zámku a na Kampě

V sobotu třináctého budete mít z čeho vybírat. Stihnout můžete i 16. ročník tradiční slavnosti dobrého vína a burčáku v zahradách Trojského zámku. Trvat bude od 11 do 20 hodin. I zde budou po celý den prezentovány vína a burčák od různých vinařů, zajištěn bude i bohatý kulturní program. V odpoledních hodinách bude řízená degustace a neformální semináře o víně ve sklepení zámku.

Další vinobraní připadá na pátek 26. září, uskuteční se na náměstí Míru. Účastníci budou seznámeni s projekty městské části Praha 2, s netradičními formami zvelebování tamního prostoru či se zajímavými institucemi. Svou činnost představí kupříkladu kavárník Ondřej Kobza, známý projektem Piána v ulicích. Chybět nebude ani pravá cimbálovka. Program bude od 14 do 22 hodin.

Komunitní centrum Kampa pořádá v sobotu 20. září 6. Malostranské vinobraní-Dozvuky horňáckých slavností. Můžete se těšit na košt burčáků, vín a klobás, i na sklizeň malostranského vína. Vinobraní se bude konat v parku Kampa od 14 do 22 hodin. V rámci vinobraní bude na Kampě v 15 hodin oficiálně předán Plynárenský domek od městské části Praha 1 do správy Komunitního centra Kampa.

Vínečko na Grébovce i ve Vysočanech

Následující den – v sobotu 27. září – se bude na dvojce konat další vinobraní: v Havlíčkových sadech, tedy v Grébovce, kde je i vinice. Taktéž od 14 do 22 hodin. Seznámit se budete moci s historií Prahy 2, chybět nebudou historická představení, zajímavosti o významných místech Prahy 2 či řemeslné městečko. Naplánovaná je i řízená degustace s předním sommeliérem Alešem Pokorným nebo návštěva Gröbeho vily.

V pátek 26., v sobotu 27. a v neděli 28. září se bude konat také XV. Vysočanské vinobraní na vinici Máchalka. V pátek začne v 15.45, v sobotu v 11 a v neděli ve 13 hodin. Ukončeno bude v neděli v 18 hodin. V pátek i v sobotu bude vinařský obřad, v sobotu ve 14.40 hodin vyrazí průvod a bude ochutnávka vína a hroznů, následovat budou country tance. V neděli zahraje například Muzika Špalíček Praha.

Prosecká pouť i Svatováclavské vinobraní

O víkendu 27. a 28. září se můžete těšit také 24. ročník Svatováclavské pouti na Proseku. Hlavní program se bude konat na Náměstí Na Proseku. „Jako každý rok, i letos se mohou návštěvníci těšit na bohatý program na hlavním pódiu, ale i v celém okolí kostela, kde budou po celý víkend probíhat doprovodné akce především pro děti,“ láká na pouť organizátor – devátá městská část.

Pouť bude propojena právě s Vysočanským vinobraním – v sobotu ve 14.50 hodin tam bude přivítán průvod z vinice Máchalka.

Sedmadvacátého v sobotu se uskuteční také Svatováclavské vinobraní Praha, a to přímo v areálu Pražského hradu, kde se nachází jeden z nejkrásnějších a nejstarších vinohradů v Čechách, jehož počátky sahají až do 10. století – Svatováclavská vinice (Staré zámecké schody 251).

Vstupné na Svatováclavské vinobraní činí 100 korun, zahrnuje plastový pohárek ve tvaru sklenky a tři Tolary na základní ochutnávku.

Jablkobraní na podporu harmonického sousedství

Vinobraní se letos neuskuteční v Modřanech. Nejen místní měli ale možnost podívat se v poslední srpnový den do areálu právě rekonstruované modřanské vinice, kde se nachází ojedinělá stavba, původní viniční domek. Tradiční vinobraní letos nahradí multikulturní akce jablkobraní. Uskuteční se v pátek 26. září od 16 do 21 hodin v parku Kamýk, podél ulic U Zahrádkářské kolonie a K Lesu, na pomezí městských částí Libuš a Praha 12.

Bude se jednat o multikulturní slavnost na podporu harmonického sousedství obyvatel různých národností, kteří žijí v Libuši a Písnici. Můžete si tam poslechnout hudbu nebo se seznámit s jejich zvyky – například s vietnamským dětským dnem. Budete moci ochutnat i gastronomické speciality a dozvědět se něco bližšího o české tradici jablkobraní. Ač je už po prázdninách a hlavní sezóně, vybírat máte určitě z čeho!


Autor: Anna Skálová

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru