Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením a pečujících, podpora rozvoje paliativní péče nebo mimo jiné i podpora vzdělávacích a osvětových akcí v oblasti zdravotnictví.  

„Podpora hlavního města zdravotně-sociální a zdravotní péče je klíčovým nástrojem pro zajištění důležitých služeb v těchto oblastech. Podporujeme tak například dlouhodobě nemocné, zdravotně postižené nebo osoby o ně pečující. Podpora programu směřuje také do co nejkvalitnější paliativní péče, vzdělávání, osvěty a samozřejmě také do prevence, která ve výsledku celému zdravotnímu systému šetří peníze. V příštím roce bychom chtěli v programu podpory zdravotnictví vynaložit až 67,5 milionu korun, nicméně finální částku upřesníme až po schválení rozpočtu hlavního města na příští rok,“ uvedla pražského primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).   

Aktuálně schválený program naplňuje priority hlavního města v oblasti zdravotní a zdravotně-sociální, a to v souladu se Záměrem rozvoje paliativní péče na území hl. m. Prahy pro roky 2020–2025, Strategickým rámcem rozvoje péče o zdraví v České republice do roku 2030, Strategií reformy psychiatrické péče nebo například v souladu s projektem Zdravé hlavní město Praha.  

Důvodem dotační podpory prostřednictvím Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024 je v první řadě udržení či navrácení osob do domácího, přirozeného prostředí, zajištění zdravotní péče pro znevýhodněné skupiny obyvatel a zpřístupnění zdravotní péče pro rizikové skupiny obyvatel. 

Dotace poslouží také na podporu služeb v souladu se Záměrem rozvoje paliativní péče na území hl. m. Prahy nebo na lepší provázání zdravotní a sociální péče s důrazem na individuální potřeby člověka a rozvoj aktivit ve vnitřně provázané oblasti zdravotní a sociální.  

Dalším účelem programu, který dnes pražští radní schválili, je podpora aktivit směřujících ke zvýšení kvality života osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením a k možnosti jejich integrace a podpory pečujících, dále podpora aktivit v oblasti primární, sekundární prevence a časné rehabilitace a v neposlední řadě i podpora a rozvoj projektů zaměřených na vzdělávání veřejnosti, odborníků, pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách i dlouhodobě nemocných a osob s postižením.  

Program podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024 tak zahrnuje nejen samotnou oblast zdravotnictví, ale též podporu vzdělávacích a osvětových akcí v oblasti zdravotnictví a zdravotní prevence. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro rok 2024 je 67,5 milionů korun, konečná celková výše ale bude stanovena až po schválení rozpočtu hlavního města na rok 2024.


Autor: Hla

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

Včera v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Pádluj pomáhat se spolkem ALSA a Take up

4. června 2024 v 10:25

Už pošesté proběhne v pražském Podolí výjimečná akce spojující sport, zábavu a dobrou věc. Spolek ALSA, který se dlouhodobě věnuje pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jejich rodinám, pořádá v sobotu 15. června Prague City Swim: Plav a pádluj...

Andělské Pivobraní

1. června 2024 v 10:35

Setkání pěti spřátelených pražských pivovarů, kde se bude slavit láska k pivu, dobrému jídlu a skvělé zábavě.

Kožené pantofle, proč jsou tak oblíbené? Který model bude nejmódnější?

31. května 2024 v 06:49

Kožené pantofle se staly velmi oblíbeným doplňkem nejen na pláži, ale i ve městě. Pohodlí, elegance a univerzálnost jsou hlavními důvody, proč si je vybírá stále více lidí. Ale co konkrétně dělá kožené pantofle tak atraktivními a jaký model bude letos nejvíce trendy?

Další články
Nahoru