Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lifestyle / Zdraví

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením a pečujících, podpora rozvoje paliativní péče nebo mimo jiné i podpora vzdělávacích a osvětových akcí v oblasti zdravotnictví.  

„Podpora hlavního města zdravotně-sociální a zdravotní péče je klíčovým nástrojem pro zajištění důležitých služeb v těchto oblastech. Podporujeme tak například dlouhodobě nemocné, zdravotně postižené nebo osoby o ně pečující. Podpora programu směřuje také do co nejkvalitnější paliativní péče, vzdělávání, osvěty a samozřejmě také do prevence, která ve výsledku celému zdravotnímu systému šetří peníze. V příštím roce bychom chtěli v programu podpory zdravotnictví vynaložit až 67,5 milionu korun, nicméně finální částku upřesníme až po schválení rozpočtu hlavního města na příští rok,“ uvedla pražského primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).   

Aktuálně schválený program naplňuje priority hlavního města v oblasti zdravotní a zdravotně-sociální, a to v souladu se Záměrem rozvoje paliativní péče na území hl. m. Prahy pro roky 2020–2025, Strategickým rámcem rozvoje péče o zdraví v České republice do roku 2030, Strategií reformy psychiatrické péče nebo například v souladu s projektem Zdravé hlavní město Praha.  

Důvodem dotační podpory prostřednictvím Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024 je v první řadě udržení či navrácení osob do domácího, přirozeného prostředí, zajištění zdravotní péče pro znevýhodněné skupiny obyvatel a zpřístupnění zdravotní péče pro rizikové skupiny obyvatel. 

Dotace poslouží také na podporu služeb v souladu se Záměrem rozvoje paliativní péče na území hl. m. Prahy nebo na lepší provázání zdravotní a sociální péče s důrazem na individuální potřeby člověka a rozvoj aktivit ve vnitřně provázané oblasti zdravotní a sociální.  

Dalším účelem programu, který dnes pražští radní schválili, je podpora aktivit směřujících ke zvýšení kvality života osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením a k možnosti jejich integrace a podpory pečujících, dále podpora aktivit v oblasti primární, sekundární prevence a časné rehabilitace a v neposlední řadě i podpora a rozvoj projektů zaměřených na vzdělávání veřejnosti, odborníků, pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách i dlouhodobě nemocných a osob s postižením.  

Program podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024 tak zahrnuje nejen samotnou oblast zdravotnictví, ale též podporu vzdělávacích a osvětových akcí v oblasti zdravotnictví a zdravotní prevence. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro rok 2024 je 67,5 milionů korun, konečná celková výše ale bude stanovena až po schválení rozpočtu hlavního města na rok 2024.


Autor: Hla

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru