Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha v přezkumném řízení zrušila noční zákaz vjezdu do části Starého Města
Značka upozorňujíc na noční zákaz vjezdu do lokality na Starém Městě. Foto: Facebook

Praha v přezkumném řízení zrušila noční zákaz vjezdu do části Starého Města

Pražský magistrát v přezkumném řízení zrušil noční zákaz vjezdu do části Starého Města. Rozhodnutí odboru pozemních komunikací a drah má ČTK k dispozici. Opatření nebylo náležitě odůvodněno a dopravní značení vůbec nevstoupilo v platnost, píše se v dokumentu. Značky do ulic namontovala na pokyn Prahy 1 v minulém týdnu Technická správa komunikací (TSK). Město je následně nechalo zneplatnit až do rozhodnutí v přezkumném řízení. Radní Prahy 1 Vojtěch Ryvola (ANO) na facebooku uvedl, že rozhodnutí nabude právní moci až za 15 dnů, a do té doby jsou značky platné. Dodal, že začne v orgánech městské části projednávat nové opatření.

Praha 1 nechala minulý týden v noci na čtvrtek nainstalovat značky zakazující vjezd mezi 22:00 a 06:00 do fakticky celé oblasti mezi Dvořákovým nábřežím, Pařížskou, Staroměstským náměstím a Revoluční ulicí. Cílem bylo omezit hluk, který v noci ruší místní obyvatele. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) následně řekl, že magistrát o kroku Prahy 1 nevěděl. Přezkumné řízení magistrát zahájil jako nadřízený orgán nad rozhodnutím městské části.

Z odůvodnění zákazu vjezdu není podle přezkumného rozhodnutí patrné, co návrh na zákaz iniciovalo. Spis, který magistrát od Prahy 1 převzal, podle něj neobsahuje žádné potřebné písemné podklady jako třeba dopisy, e-maily, protokoly či úřední záznamy.

Návrh na zákaz i rozhodnutí o něm byly také zveřejněné jen na úřední desce Prahy 1, nikoli magistrátu. O záměru navíc Praha 1 informovala magistrát neúplně a jen e-mailem „na referentské úrovni", což nemůže suplovat řádné projednání, píše se v přezkumném rozhodnutí.

„S ohledem na tyto nedostatky v procesu vydání návrhu opatření obecné povahy a následného opatření obecné povahy a chybějící elementární součásti spisu bylo rozhodnuto tak, jak je ve výroku tohoto rozhodnutí uvedeno," uvedl magistrátní odbor pozemních komunikací a drah. Proti zrušení zákazu není možné se odvolat, vyplývá také z dokumentu.

„Toto rozhodnutí však nabude právní moci až za 15 dnů. Do té doby budou značky platné a vymahatelné!" uvedl na facebooku Ryvola. Příští čtvrtek pak chce na dopravní komisi městské části předložit zahájení prací na novém opatření. „V případě schválení bodu ihned začneme s doplněním sporných bodů," napsal.

V případě schválení komisí plánuje materiál předložit radním Prahy 1. „Ano, měl jsem to již udělat napoprvé, neb by i původní opatření mělo úplně jinou váhu. Omlouvám se tímto všem a pevně věřím, že nakonec vše dobře dopadne a my se budeme moci klidněji vyspat," sdělil.

Na hluk si podle Ryvoly dlouhodobě stěžují zejména obyvatelé Dlouhé ulice, kde se nachází velké množství nočních podniků. Terčem zákazu jsou především mladíci, kteří s oblibou v noci projížděli Starým Městem v okolí Dlouhé ulice v silných vozech či tam pořádali závody, uvedl radní.

Vozy dopravní obsluhy, místních obyvatel či taxislužby do oblasti stále mohly vjet, ale každého mohli zastavit strážníci a zkontrolovat, že má důvod na místě být. Radní minulý čtvrtek ČTK také řekl, že opatření radnice předem konzultovala s městskou policií, která byla připravená zahájit kontroly. Souhlas podle něj získala radnice i od policistů.


Autor: ČTK

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

Dnes v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Další články
Nahoru