
Praha uzavřela smlouvy se zemědělci, budou ekologicky hospodařit na její půdě
23. července 2024 12:38
Podmínky byly nastaveny tak, aby byl pacht pro hospodáře co nejvíce atraktivní. „Praha spravuje zhruba 1 650 hektarů zemědělské půdy a naším cílem je nenechat ji ležet ladem, ale naopak ji zhodnocovat. Cestou je právě šetrné hospodaření,“ uvedl pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský (Piráti).
Praha už v roce 2019 vypověděla všechny tehdejší pachtovní smlouvy a o rok později schválila Zásady ekologického hospodaření na zemědělské půdě, kterou vlastní.
Součástí zásad jsou i krajinářské úpravy. Jedná se zejména o rozčlenění zemědělských ploch na menší půdní bloky, vytváření mezí, remízků či o výsadbu stromořadí. Cílem je zlepšit funkci půdy a krajiny a podpořit druhovou pestrost živočichů a rostlin.
Podle náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jany Komrskové (Piráti) je podpora udržitelného ekologického zemědělství je jedním ze 69 opatření Klimatického plánu hlavního města.
Zásady také upravují osevní postupy a usilují o zvýšení pestrosti pěstovaných plodin a upřednostnění plodin, jejichž pěstování nezhoršuje půdní erozi. Cílem je výrazné omezení používání pesticidů, herbicidů, minerálních hnojiv a dalších chemických látek.
„Celé Česko se potýká s nestandardně vysokými teplotami a suchem. Jednou z možností, jak můžeme aspoň lokálně následky klimatické změny zmírňovat, je péče o krajinu – způsob orby, střídání plodin, tvorba mezí, polních cest a podobně,“ uvedla Komrsková.
V rámci ekologického hospodaření jsou v Praze v chráněných lokalitách už roky vidět stáda ovcí, koz a skotu. Zvířata od jara do podzimu pomáhají spásáním udržovat vzácnou vegetaci.Jak již dříve informoval server Pražský patriot mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman, smíšená stáda ovcí a koz se letos pohybují především po stepních lokalitách Prokopského a Šáreckého údolí, v Trojské kotlině ale i na mnoha dalších místech, která byla v minulosti vypásána, jako například na Pitkovické stráni nebo V hrobech nedaleko sídliště Kamýk.
Jedno stádo skotu je celý rok v suchém poldru Čihadla mezi čtvrtěmi Kyje a Dolní Počernice. Druhé se přesouvá po vybraných loukách v oblasti Šeberova, Milíčova, Čimic, Lipenců nebo Šáreckého údolí.
Pastva ovcí a koz se uskutečňuje především ve zvláště chráněných územích v Praze kontinuálně již od roku 2000. Pastva skotu od roku 2012. „Navazujeme tím na přerušenou tradici. Pastva na území dnešní Prahy patří mezi historické způsoby obhospodařování nejen stepí, ale i vlhkých luk. Kontinuita byla naposledy na delší dobu přerušena po druhé světové válce,“ řekl mluvčí.
„Aby zvířata každoročně nespásala stejné druhy rostlin, mění se termíny pastvy na jednotlivých lokalitách, případně ji kombinujeme s ručním kosením. Pastva není na celé ploše jednotlivých lokalit. Vždy necháváme vybraná místa nespasená,“ dodal Hofman.