Dnes Sobota - skorojasno 23°C
Zítra Neděle - skorojasno 27°C
Sobota 2. 7. 2022
Svátek má Patricie
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha už ví, kdo jí dodá 14 elektrobusů. První vůz dorazí ještě letos
Elektrobus Škoda E’City. Foto: Škoda Electric

Praha už ví, kdo jí dodá 14 elektrobusů. První vůz dorazí ještě letos

Vítězem veřejné zakázky na nákup čtrnácti nových elektrobusů standardní délky dvanáct metrů, kterou pražský dopravní podnik (DPP) vypsal loni, se stala společnost Škoda Electric. První elektrobus Škoda E’City by v rámci této zakázky měl do Prahy dorazit na sklonku letošního prosince, zbylých 13 pak na začátku příštího roku. DPP je plánuje nasazovat především na linky číslo 154 a 213. Celková hodnota zakázky je 207 milionů korun.

Škoda E’City je stoprocentně nízkopodlažní bateriový elektrobus s klimatizací a přepravní kapacitou 69 cestujících. K usnadnění nástupu a výstupu cestujících je vybaven systémem naklápění karoserie, který umožňuje snížit nástupní hranu dveří.

Pneumatický systém podvozku naopak umožňuje i zvednutí výšky karoserie. Škoda E’City je také plně bezemisní elektrobus. Jeho topení i klimatizace je poháněna výlučně elektricky na rozdíl od naprosté většiny elektrobusů doposud provozovaných v Česku, které používají standardní naftové topení.

V prostoru druhých dveří je vytvořeno místo pro přepravu dvou kočárků nebo invalidních vozíků. V interiéru jsou dva LCD monitory pro zobrazování provozních informací, elektrobus je vybaven zařízením pro automatické počítání přepravených cestujících a kamerovým systémem včetně nehodové kamery.

Výrobce poskytuje záruční dobu na vozidlo 67 měsíců, na trakční akumulátor 85 měsíců, přičemž po celou tuto dobu musí být elektrobus schopen dosáhnout deklarovaného dojezdu, což je 100 kilometrů v běžném městském provozu včetně použití klimatizace nebo topení.

„Slíbili jsme, že do roku 2024 bude v Praze o pětinu méně emisí, do roku 2030 bude třetina autobusů poháněná elektrickým pohonem a jedním z kroků je nákup nových elektrobusů,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Chtěli bychom vypsat další veřejné zakázky na nákup 140 hybridních autobusů, 15 kloubových trolejbusů pro linku číslo 140 z Palmovky do Čakovic a linku 119 na letiště v Ruzyni a zakázku na nákup 45 bateriových trolejbusů standardní délky pro elektrifikaci linek na levém břehu Vltavy. A příští rok plánujeme otestovat autobus na vodíkový pohon. Paralelně s nákupem nových elektrobusů pro ně připravujeme nabíjecí infrastrukturu v garáži Vršovice a na konečných zastávkách Strašnická a Želivského, kterou letos chceme dokončit, abychom na konci tohoto roku mohli první vozidlo Škoda E’City nasadit do běžného provozu v hlavním městě,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski.

„Do hlavního města dodáme vozidla, která nijak nezatěžují životní prostředí, mají tichý provoz, a navíc nízké provozní náklady, tudíž je jejich provoz dlouhodobě udržitelný,“ sdělil předseda představenstva a prezident skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina.


Autor: red

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

24. června 2022 v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Oprava uzavře Kosteleckou ulici

22. června 2022 v 15:20

Technická správa komunikací (TSK) provede v období od 2. do 10. července opravu Kostelecké ulice v úseku mezi ulicemi Tupolevova (kruhový objezd) a Cukrovarská (železniční přejezd).

Dnes v noci se uzavře Zlíchovský tunel

20. června 2022 v 11:27

Od 20. června od 23 hodin do 21.června do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most, a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru