dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
Praha už by nemohla být parcelována! Návrh zastupitelstva míří do sněmovny
Ilustrační foto: archiv

Praha už by nemohla být parcelována! Návrh zastupitelstva míří do sněmovny

Praha už by nemohla být při volbách parcelována. S takovým návrhem volebního zákona vyslovilo souhlas pražské zastupitelstvo. Rozhodne Parlament, kam návrh míří.

Radní Lukáš Manhart (TOP 09) uvedl, že vytváření obvodů v rámci Prahy způsobilo v minulosti nerovnost mezi volebními subjekty – do zastupitelstva se některé subjekty nedostaly, ačkoli získaly nad pět procent hlasů.

Manhart návrh srovnal s tím, který v Poslanecké sněmovně předložili poslanci ČSSD, ANO, KSČM, KDU-ČSL a Úsvitu. Poslanci navrhli, aby se volby do pražského zastupitelstva konaly současně s volbami do krajů, příští volební období by tedy v Praze bylo mimořádně dvouleté, aby se to s kraji sjednotilo.

Oproti tomu návrh iniciovaný hlavním městem Prahou by volby do pražského zastupitelstva ponechal ve stejný termín s volbami do zastupitelstev městských částí. Podle Manharta by to bylo výhodnější v tom, že do krajských voleb by voliči nemohli vybírat kandidáty z různých stran a hnutí, ale mohli by volit jen jednu kandidátní listinu, kdežto v obecních volbách ano. 

„Do krajů mohou volit pouze občané ČR, do obcí samozřejmě občané ČR, ale i občané EU, mající trvalý pobyt v Praze. Do krajů mohou kandidovat pouze politické strany a hnutí, do zastupitelstev obcí i nezávislí kandidáti,“ dodal.

Zastupitel Karel Březina (ČSSD) naopak považuje návrh Prahy za nesystémový, protože v jiných statutárních městech by se stále mohlo při volbách „parcelovat“.

Zastupitelé neschválili pozměňovací návrh Lubomíra Ledla (za KSČM), který navrhl, aby se nemohlo „parcelovat“ také v pražských městských částech. Petr Hána (ODS) řekl, že s tím nesouhlasí, že městské části by měly mít možnost se rozhodnout samy.


Autor: Anna Skálová

Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru