dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Praha uvažuje o úpravách Staroměstské radnice. Stát by mohly přes sto milionů
Část Staroměstské radnice. Foto: Wikimedia Commons

Praha uvažuje o úpravách Staroměstské radnice. Stát by mohly přes sto milionů

Kulturní výbor již dostal k prostudování studii, která navrhuje jiné využití prostor Staroměstské radnice. Mohl by třeba vzniknout průchod skrz radnici směrem ke kostelu svatého Mikuláše, v sousedním domě U Minuty by mohla být kavárna. Problém ale může představovat cena. Podle náměstka primátora Václava Novotného (TOP 09) by mohla dosáhnout i přes 100 milionů korun.

Město se ke zpracování materiálu rozhodlo kvůli současnému využití prostor radnice, které označuje za nedostatečné a chaotické. „Těžko můžeme Pražany přesvědčit, že umíme zadministrovat město, když nejsme schopni zadministrovat Staroměstskou radnici,“ poznamenal Novotný.

V budově se podle něj kříží více provozů. Turisté přicházející si pro informace do Pražské informační služby (PIS) se tak potkávají se svatebčany nebo návštěvníky výstav. Výbor kultury si proto v červenci objednal architektonickou studii, kterou zpracoval SGL Projekt s.r.o.

Studie navrhuje více vstupů

Členové výboru dostali studii k dispozici na jednání tento týden. Její projednávání přerušili a vzali si čas na její prostudování. Znovu se jí budou zabývat na lednové schůzi. Autoři studie považují současně řešený prostor staré radnice za nekoncepční, lidé se v něm prý snadno ztratí.

Rozdělili ho proto do čtyř funkčních celků, a to na prostory PIS, svatební, zábavně vzdělávací historickou zónu a zábavní suterén archeologie. Každý z nich by měl mít svůj vlastní vstup, a to i díky chodbě propojující Staroměstské náměstí s Mikulášskou ulicí. Architekti také navrhují využít historická spojení mezi jednotlivými částmi budovy.

„Je třeba využít jednotný styl vizuální komunikace a umožnit tak návštěvníkům snadnou orientaci v prostoru a nabízených službách,“ píše se ve studii. Studie také navrhuje do prostor navrátit historická zařízení, včetně sbírky portrétů pražských purkmistrů, starostů a primátorů.

Musíme dát krávě nažrat

V sousedním domě U Minuty, který je v současné době nevyužitý, by mohla být kavárna. Pokud by výbor studii schválil, projekt by muselo ještě odsouhlasit vedení Prahy. Vzhledem k napjatému rozpočtu hlavního města tak může představovat problém především cena záměru.

„Hovoříme o něčem v dimenzích desítek milionů korun,“ poznamenal na jednání výboru Novotný. Dodal, že pokud by se počítalo i s potřebnou rekonstrukcí vzduchotechniky a dalšího vybavení, cena by byla „100 milionů a více“.

Zastupitel Jiří Liška (TOP 09) poznamenal, že poslední investice do Staroměstské radnice byla někdy po druhé světové válce. „Od té doby je jen dojena. Když chceme krávu dojit, musíme ji také dát nažrat,“ poznamenal k výši předpokládaných nákladů.


Další články
Nahoru