Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha uspořádala seminář k vzdělávání a prevenci v oblasti duševního zdraví

Hlavní město zorganizovalo v úterý 14. května prostřednictvím své příspěvkové organizace Metropolitní zdravotnický servis další seminář z oblasti duševního zdraví. Cílem semináře nazvaného Nové trendy pozitivní psychologie – zvyšování psychické odolnosti u dětí a adolescentů bylo seznámit ředitele škol, pedagogy a sociální pracovníky s efektivními metodami zaměřenými na vzdělávání a prevenci v oblasti duševního zdraví a využití nových trendů, zejména multidisciplinárního přístupu v péči o ohrožené nebo duševně nemocné děti.

Události posledních let se spolupodílí na enormním nárůstu psychických potíží u dětí a mladistvých. U dětí je zaznamenáván vysoký nárůst psychických onemocnění. Psychiatrická péče pro děti a adolescenty je stále nedostatečná. Proto je nutné zaměřit se na propojenost jednotlivých resortů podpory. Je potřeba posílit spolupráci s meziresortními odborníky, rozvíjet systém vzdělávání a prevence v oblasti duševního zdraví, včetně vzdělávání jednotlivých pomáhajících profesí.

„Dětí, které trápí bolavá duše přibývá a je nutné na to reagovat. Prevence a vzdělávání v této oblasti je opravdu důležité. A pokud budeme mít empatické a vzdělané pedagogy, můžeme tím předejít mnoha situacím, které by děti dovedly až do ambulancí psychologů nebo psychiatrů. Vždyť například u mladých ve věku 15–19 let je třetí hlavní příčinou úmrtí sebevražda. V téhle situaci je opravdu nutné zatáhnout za záchrannou brzdu a rychle s tím něco dělat,“ říká náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Na semináři vystoupila ředitelka Metropolitního zdravotnického servisu Markéta Školoudová, která hovořila o vytvořením uceleného systému krizové pomoci pro hlavní město. Program na podporu duševního zdraví v Pražském centru primární prevence poté představil Jan Žufníček. O ⁠systému vzdělávání a prevenci v oblasti duševního zdraví, psychické odolnosti dětí, návaznosti služeb, propojenosti jednotlivých resortů, spolupráci s meziresortními odborníky hovořila dětská psychiatrička Lucia Vašková, odborná garantka oddělení vzdělávání v Metropolitním zdravotnickém servisu. Tématem, který propojoval všechny příspěvky semináře, byla pak spolupráce příspěvkových organizací pražského magistrátu se školami v oblasti duševního zdraví. Vytváření fungující sítě napříč resorty je naprostou prioritou všech.

„Náš vzdělávací program je reakcí na to, že doposud u nás neexistoval komplexní vzdělávací program, ale pouze semináře na jednotlivá témata, která nenabízí komplexní přístup a plošné řešení problému. Z dlouhodobého hlediska potřebujeme zastavit nárůst rozvoje duševního onemocnění a podpořit děti v tom, aby dnešní dobu a její tempo zvládly. Dnešní doba klade nároky se naučit se sebou jinak zacházet, je potřeba investovat do rozvoje emoční inteligence a posilování psychické odolnosti,“ dodává ředitelka Metropolitního zdravotnického servisu Markéta Školoudová.


Autor: TZ, red

Lidé si prohlédli opravené Muzeum hl. m. Prahy

Včera v 09:20

Velký zájem návštěvníků vzbudila v sobotu možnost prohlédnout si v rámci Muzejní noci nově opravenou budovu Muzea hlavního města Prahy (MHMP) na Florenci. Po sedmé hodině večer již fronta čítala přes 300 lidí. Při čekání si mohli poslechnout hudbu či pořídit jídlo a pití v připravených stáncích....

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Včera v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

15. června 2024 ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Další články
Nahoru