dnes
Pátek - oblacno
18°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
16°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
14°C
Zpravodajství

Praha uspořádala diskuzi s občany o budoucí podobě Malostranského náměstí

Ve čtvrtek 10. května uspořádali zástupci magistrátu a městské části Praha 1 debatu s občany v Malostranské besedě. Hlavní náplní diskuze byla plánovaná revitalizace celého prostoru. Do budoucí proměny se ale zapojili také obyvatelé hlavního města. Občany nejvíce zajímala dopravní situace a také parkování. Revitalizace by se měla uskutečnit příští rok.

V tuto chvíli je podaná dokumentace na stavební úřad Prahy 1 a v současnosti již na náměstí pracují archeologové. Lidé se v Malostranské besedě, kde diskuze proběhla, zajímali především o dopravu. Shoda panovala v tom, že je třeba omezit automobilový tranzit Malou Stranou. Někteří lidé vyjádřili také obavy z úbytku parkovacích míst, které souvisí se zrušením velkých parkovišť v dolní i horní části náměstí. Na druhé straně vznikla ovšem petice lidí, kteří parkoviště zrušit chtějí, ta má téměř devět tisíc online podpisů.

Ze strany magistrátu i Prahy 1 zaznívala důležitost koordinace záměru s ostatními revitalizacemi, které se v této lokalitě plánují, konkrétně na Klárově, Újezdě a ve Vítězné ulici.

„Pro mě je důležité, že se nám v Praze po desetiletích podivně zadávaných zakázek daří dotáhnout projekt s výherci velké a transparentní architektonické soutěže snad až k realizaci. Dnešní debata mimo jiné ukázala, že město by mělo nalézt nástroje, jak v centru preferovat parkovací místa pro rezidenty před místy návštěvnickými či abonentními. Že město nedokáže pohltit nekonečné množství aut, je myslím zřejmé,“ uvedla po debatě Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy a radní pro oblast územního rozvoje a územního plánu.

Revitalizaci Praha připravuje na základě vyhrané soutěže z roku 2014, kdy Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje Prahy vyhlásil mezinárodní urbanisticko-architektonickou soutěž na ideové řešení prostoru Malostranského náměstí. Vyhrála ji architektonická kancelář Hájek architekti, kteří jsou tak u projektu od samého počátku.

K přípravě celé revitalizace území došlo v minulých letech, kdy pražští radní rozhodli zrušit placené parkoviště v dolní části náměstí. Následně došlo ke zklidnění prostoru a náměstí opět začalo sloužit k posezení, odpočinku či zastavení a konaly se zde různé kulturní a společenské akce.

Na náměstí by se v budoucnu měly odehrávat různé kulturní akce a vznikne tu také nová kašna, pítko i pumpa. Návrh navíc počítá i s výsadbou zeleně. Debaty se zúčastnili také další politici a zástupci spolků. Mezi nimi byli například Richard Bureš, zástupce Prahy 1, Ondřej Šefců za Národní památkový ústav, Richard Biegel z Klubu Za Starou Prahu a Martin Kotas, který tu zastupoval Petici za Malostranské náměstí. 

„Chápu, že výsledná podoba a využití Malostranského náměstí nemůže vzniknout bez kompromisů. Při vší úctě k ostatním partnerům však musím hájit především zájmy obyvatel Prahy 1, a ty jsou jasně definovány: dostatečný počet parkovacích míst pro rezidenty, úplné vyloučení dopravy z horní části Malostranského náměstí a pak také to, co bych nazval přirozenou empatií vůči místním občanům. Ti zde žijí své každodenní životy a jejich potřebám je třeba prioritně vycházet. Rád bych připomněl, že změny k lepšímu na náměstí prosadili hlavně oni,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.


Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

Včera v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

27. května 2020 v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Praha 8 vybavila školy a školky teploměry, rukavicemi a dezinfekcí

27. května 2020 v 08:33

V souvislosti s uvolňováním epidemiologických opatření obnovila Praha 8 provoz svých mateřských škol a prvního stupně základních škol. Do tříd a učeben se vrátilo 62,9 procent předškoláků a 42,3 procent žáků prvního stupně. Od 11. května svou výuku již obnovilo 79,5 procent žáků devátých...

Hlavní město slavnostně otevře nové Centrum interaktivní výuky

27. května 2020 v 07:55

Dnes hlavní město netradičně otevře nově vybudované Centrum interaktivní výuky. Událost se uskuteční virtuálně od 10 hodin.

Další články
Nahoru