dnes
Neděle - jasno
26°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
27°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
27°C
Zpravodajství

Praha uspořádala diskuzi s občany o budoucí podobě Malostranského náměstí

Ve čtvrtek 10. května uspořádali zástupci magistrátu a městské části Praha 1 debatu s občany v Malostranské besedě. Hlavní náplní diskuze byla plánovaná revitalizace celého prostoru. Do budoucí proměny se ale zapojili také obyvatelé hlavního města. Občany nejvíce zajímala dopravní situace a také parkování. Revitalizace by se měla uskutečnit příští rok.

V tuto chvíli je podaná dokumentace na stavební úřad Prahy 1 a v současnosti již na náměstí pracují archeologové. Lidé se v Malostranské besedě, kde diskuze proběhla, zajímali především o dopravu. Shoda panovala v tom, že je třeba omezit automobilový tranzit Malou Stranou. Někteří lidé vyjádřili také obavy z úbytku parkovacích míst, které souvisí se zrušením velkých parkovišť v dolní i horní části náměstí. Na druhé straně vznikla ovšem petice lidí, kteří parkoviště zrušit chtějí, ta má téměř devět tisíc online podpisů.

Ze strany magistrátu i Prahy 1 zaznívala důležitost koordinace záměru s ostatními revitalizacemi, které se v této lokalitě plánují, konkrétně na Klárově, Újezdě a ve Vítězné ulici.

„Pro mě je důležité, že se nám v Praze po desetiletích podivně zadávaných zakázek daří dotáhnout projekt s výherci velké a transparentní architektonické soutěže snad až k realizaci. Dnešní debata mimo jiné ukázala, že město by mělo nalézt nástroje, jak v centru preferovat parkovací místa pro rezidenty před místy návštěvnickými či abonentními. Že město nedokáže pohltit nekonečné množství aut, je myslím zřejmé,“ uvedla po debatě Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy a radní pro oblast územního rozvoje a územního plánu.

Revitalizaci Praha připravuje na základě vyhrané soutěže z roku 2014, kdy Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje Prahy vyhlásil mezinárodní urbanisticko-architektonickou soutěž na ideové řešení prostoru Malostranského náměstí. Vyhrála ji architektonická kancelář Hájek architekti, kteří jsou tak u projektu od samého počátku.

K přípravě celé revitalizace území došlo v minulých letech, kdy pražští radní rozhodli zrušit placené parkoviště v dolní části náměstí. Následně došlo ke zklidnění prostoru a náměstí opět začalo sloužit k posezení, odpočinku či zastavení a konaly se zde různé kulturní a společenské akce.

Na náměstí by se v budoucnu měly odehrávat různé kulturní akce a vznikne tu také nová kašna, pítko i pumpa. Návrh navíc počítá i s výsadbou zeleně. Debaty se zúčastnili také další politici a zástupci spolků. Mezi nimi byli například Richard Bureš, zástupce Prahy 1, Ondřej Šefců za Národní památkový ústav, Richard Biegel z Klubu Za Starou Prahu a Martin Kotas, který tu zastupoval Petici za Malostranské náměstí. 

„Chápu, že výsledná podoba a využití Malostranského náměstí nemůže vzniknout bez kompromisů. Při vší úctě k ostatním partnerům však musím hájit především zájmy obyvatel Prahy 1, a ty jsou jasně definovány: dostatečný počet parkovacích míst pro rezidenty, úplné vyloučení dopravy z horní části Malostranského náměstí a pak také to, co bych nazval přirozenou empatií vůči místním občanům. Ti zde žijí své každodenní životy a jejich potřebám je třeba prioritně vycházet. Rád bych připomněl, že změny k lepšímu na náměstí prosadili hlavně oni,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.


Pražský magistrát přijal opatření pro implementaci GDPR

25. května 2018 v 11:52

S účinností od 25. května vstupuje v platnost Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation – GDPR), které v dubnu 2016 schválil Evropský parlament. 

Výročí Pražské defenestrace v roce 1618 si připomněli účastníci panelové diskuze na Staroměstské radnici

24. května 2018 v 15:46

V Brožíkově sále Staroměstské radnice se včera uskutečnila panelová diskuze a následná tematická prohlídka historických prostor radnice u příležitosti 400. výročí Pražské defenestrace 23. května 1618. Panelové diskuze se zúčastnili přední odborníci na dané historické období. Pozvání přijali prof....

Environmentální certifikace budov: Klíč ke kvalitní výstavbě

24. května 2018 v 10:41

Hlavní město Praha ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy dnes uspořádalo seminář pro pracovníky stavebních úřadů a odborů životního prostředí, který jim poskytl souhrnné informace o významu certifikačních systémů pro kvalitu budov a jejich okolí a zejména o přínosech a výhodách...

Město dá na modernizace škol a další aktivity nově 25 milionů korun

24. května 2018 v 08:35

V návaznosti na jednání pražské tripartity, tedy Rady hospodářské a sociální dohody hlavního města Prahy, předložila radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková městské radě návrh na skokové navýšení podpory odbornému vzdělávání. Radní s návrhem vyslovili na včerejším zasedání souhlas. Roční...

Dobrovolní hasiči Prahy 11 převzali od města novou cisternu

23. května 2018 v 19:15

Cisternovou automobilovou stříkačku CAS 30 SCANIA včera večer slavnostně převzala jednotka Sboru dobrovolných hasičů Prahy 11. Na půdě hasičské zbrojnice na Chodově nový přírůstek do technického parku předal Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci...

Další články
Nahoru