dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Praha uslyší Falling Slowly. Glen Hansard přiveze do Archy Markétu Irglovou

Praha uslyší Falling Slowly. Glen Hansard přiveze do Archy Markétu Irglovou

Poslechnout si naživo kombinaci dvou hlasů, které nadchly i akademiky prestižních Oskarů. Takovou možnost budou mít po šesti letech fanoušci v Praze. V Divadle Archa se v rámci evropského turné dvakrát zastaví irský hudebník Glen Hansard.

S více než desetičlennou kapelou za zády tam bude v sobotu 12. března a v neděli 13. března propagovat novinkové album Didn´t He Ramble, aktuálně nominované na Grammy.

Překvapením je, že na několik koncertů, včetně obou pražských, pozval zpěvačku Markétu Irglovou. S ní ho pojí nejen společná hudební minulost, ale také účinkování v kultovním irskému snímku Once, ze kterého pochází i hit Falling Slowly.

Naposledy spolu stáli na jednom pódiu během turné v roce 2010.

Vstupenky jsou v předprodejích v sítích Ticketpro, Tickeportal a GoOut.

Glen v Praze představí nové album Didn´t He Ramble, které ovlivnil jeho častý pobyt ve Spojených státech i spolupráce s americkými hudebníky a producenty. Hansardova hudební tvorba se tam posunula trochu jiným směrem, než jak tomu bylo v předchozích obdobích. „Folkově čistá zpěvnost vycházející z irské hudební tradice a Hansardův typicky dynamický projev, ve kterém se střídají klidné pasáže s výbušnými až nespoutanými vstupy, byla doplněna zvukem a jemnými vlivy tradice americké, vycházející z písničkářství 60. let, ale také country, jazzu a soulu,“ popisuje promotér koncertu Marek Irgl.

Aby irský zpěvák dosáhl albového zvuku i naživo, přiveze do Česka širší sestavu, tvořenou více než desítkou hudebníků. Kromě spoluhráčů z The Frames (Joe Doyle – baskytara, Rob Bochnik – kytara a Graham Hopkins – bicí), uslyší návštěvníci koncertů také Ruth O´Mahony Brady na piano. Na pódiu se objeví i smyčce a především dechová sekce, která Hansardovým písním dodává zcela jiný feeling, než na jaký byli posluchači doposud zvyklí. I díky ní jsou tato vystoupení působivou hudební show, která nenechá diváka koncert sledovat nečinně.

Právě dechy na novém albu přinášejí do Hansardových písní nové soulové tóny a nálady. Tématicky se pak skladby pohybují především v autorově pocitovém světě. „Jsou to písně o tom, že je třeba vidět to dobré v každém dni, co jsme od života dostali. Každý den našeho života je příležitost podívat se na věci z jiné perspektivy. Každý den je o naději,“ říká o albu Glen Hansard.

Markéta Irglová, která nyní žije na Islandu, kde vychovává dvě děti a aktuálně pracuje na hudbě k jednomu rakouskému nezávislému filmu, zahraje v rámci Glenova koncertu vlastní set. Ve čtyřiceti minutách představí průřez svými sólovými alby  Anar a Muna. Poté se objeví i jako host Hansardova programu.

Dnes pravděpodobně nejproslulejší Ir, který pravidelně boduje ve světových hitparádách, začínal jako pouliční umělec. Čeští posluchači měli příležitost zažít jeho neoficiální koncerty pro omezený počet lidí, například v opuštěné pekárně i v pasáži před Archou, kam se s kapelou po skončení koncertu v roce 2012 plynule přesunul a kde k radosti publika i kolemjdoucích deset minut jamovala. Do Archy se každopádně pravidelně a rád vrací, diváci zde zažili jeho vystoupení s The Frames i jeho sólo vystoupení.


Další články
Nahoru