dnes
Pátek - zatazeno
20°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
21°C
pozítří
Neděle - oblacno
23°C
Pražský okruh

Praha ušla velký kus cesty, tvrdí odborníci EU k projektu dostavby Pražského okruhu

Slova chvály zazněla z úst odborníků Evropské unie na adresu hlavního města Prahy v souvislosti s postupem prací a komunikací dostavby Pražského okruhu v části 511 a související přeložky silnice I/12. „Existovaly jisté nedostatky v komunikaci, ale od té doby Praha urazila velký kus cesty,” uvedl na adresu hlavního města poradce Evropské komise v otázkách životního prostředí a generální tajemník Evropské organizace vlastníků půdy Thierry de l'Escaille na středečním (26. září) workshopu a diskusním setkání k tomuto klíčovému tématu v pražském hotelu Vienna House Diplomat.

„Tato stavba není významná jen pro Prahu a Českou republiku, ale má I celoevropský význam,” předeslal ve své prezentaci náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek na setkání, na kterém nechyběli starostové stavbou dotčených obcí, ministr životního prostředí Richard Brabec či zástupci Ředitelství silnic a dálnic.

Petr Dolínek ve své prezentaci pro evropské představitele připomněl úplnou podporu stavby ze strany pražského zastupitelstva, existující platnou územně plánovací dokumentaci i rozsáhlá kompenzační opatření dotčeným obcím, jejichž investorem bude přímo hlavní město. Dostavba okruhu v úseku 511 je úzce spojena s přeložkou silnice I/12. Pozitivně hodnocen je i fakt, že z celkové plánované délky stavby 12,6 km je na více než osmi kilometrech plánovaná výstavba protihlukových stěn.

Předseda, vědecký poradce Evropské komise pro otázky přírodě blízkých opatření, Jurgen Tack v této souvislosti upozornil také na rizika, která by realizaci stavby mohla zdržet. Mezi ně zařadil vysokou míru ochrany životního prostředí a integraci enviromentálních rizik.

O aktuálním stavu příprav stavby, která ještě čeká na kladné stanovisko studie posouzení vlivů na životní prostředí EIA, informoval ředitel úseku výstavby ŘSD Radek Mátl. Vysoutěžen je již zpracovatel dokumentace pro stavební povolení a žádost o vydání územního rozhodnutí by se mohla podat již v polovině příštího roku. Mátl také s povděkem kvitoval aktivitu pražského magistrátu, který se rozhodl pomoc s výkupem pozemků ještě před vydáním územního rozhodnutí. Investor stavby ŘSD to totiž ze zákona udělat před tímto důležitým milníkem nemůže, a stavba se tak díky angažovanosti hlavního města může podstatně urychlit.

Na konferenci s představiteli EU navázalo ve středu i veřejné projednání posouzení dopadů a vlivů na životní prostředí EIA v dalším pražském hotelu Olšanka.

Předpokládaný optimální harmonogram stavby 511 a I/12 podle ŘSD:

Vydání závazného stanoviska – říjen 2017

Vypracování nové dokumentace pro územní rozhodnutí – leden 2018

Podání žádosti o územní rozhodnutí – červen 2018

Vypracování dokumentace pro stavební povolení – září 2018

Stavební povolení – 4. čtvrtletí 2020

Zahájení realizace stavby – přelom 2020/21

Dokončení stavby – 2024


Ministr Ťok: Dostavbu Pražského okruhu může zdržet žaloba majitelů pozemků

26. listopadu 2017 v 09:36

Harmonogram příprav dostavby Pražského okruhu počítá s tím, že pokud vše půjde podle plánu, bude v roce 2020 vydáno stavební povolení na úsek 511, vybrán zhotovitel a může být stavba Pražského okruhu oficiálně zahájena.

Podle průzkumu si drtivá většina obyvatel metropole přeje dokončení Pražského okruhu

15. listopadu 2017 ve 13:35

Dle výsledků sociologického průzkumu společnosti Median, který byl v první polovině letošního roku zhotoven v rámci projektu Polaď Prahu, si devět z deseti obyvatel Prahy a Středočeského kraje přeje dokončení Pražského okruhu, více prostoru pro lidi, více zeleně v ulicích města a vybudování...

Zastupitelé TOP 09: Radní Plamínková (STAN) opakovaně sabotuje výstavbu Pražského okruhu

17. října 2017 v 07:00

Radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury Jana Plamínková (STAN) dělá vše pro to, aby oddálila realizaci výstavby vnějšího Pražského okruhu, konkrétně silnice 511 a s ní spojené silnice I/12. Jménem hlavního města Prahy na Ministerstvo životního prostředí ČR odeslala stanovisko, na...

Další články
Nahoru