dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Praha umí čerpat peníze na školství, s velkými projekty zaostává
Ilustrační foto: archiv

Praha umí čerpat peníze na školství, s velkými projekty zaostává

Praha do poloviny roku vyčerpala největší díl peněz přidělených na investice do školství. Do července jich bylo využito více než 40 procent. Naopak nejhůř čerpá hlavní město na velké projekty na stavbu kolektorů, budování parků nebo opravy náměstí. Málo peněz bylo využito také na IT. Vyplývá to z rozboru čerpání rozpočtu investičních akcí, který má ČTK k dispozici. Město podle něj vydalo na investice zhruba 2,5 miliardy, ačkoli počítalo s 12,71 miliardy korun.

Z většiny rozpočtových kapitol je vyčerpáno mezi 20 a 30 procenty, například kapitola Rozvoj obce ale utratila jen asi 3,5 procenta. Podle náměstkyně primátorky Evy Kislingerové (ANO) byly projekty často nepřipravené, proto některé nebyly schválené radou.

„Těžko kritizovat čerpání, když jsou ještě čtyři měsíce do konce roku," řekla ČTK radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), které má většinu kapitoly Rozvoj obce na starosti. Podle ní jsou důvody, proč peníze zatím nebyly čerpané, různé.

„Jsou to projekty náročné na přípravu. Předpokládali jsme, že to půjde rychleji," uvedla. U některých se podle Plamínkové nedaří vykupovat pozemky, další projekty se předělávají, aby byly levnější, jiné zdržují výběrová řízení na dodavatele. Například u kolektoru Hlávkův most se firma vybírala skoro rok.

„Hodně projektů mi neschvalují kolegové z rady. I paní náměstkyně Kislingerová," dodala Plamínková. Město se tak podle ní snaží nevyčerpané peníze využít třeba na projekty, které mají už připravené městské části.

Málo peněz bylo vyčerpáno také na zdravotnictví (14 procent), kde stále nezačal projekt výstavby administrativního centra pro záchranku. Neinvestovalo se ani do Nemocnice Na Bulovce, kde byly plánované úpravy za více než 50 milionů korun.

Ještě méně Praha vynaložila na plánované projekty v kultuře (12,5 procenta). Nečerpala zatím téměř nic na chystanou rekonstrukci Šlechtovy restaurace a neinvestovalo se ani do holešovické Výstaviště Praha, na které bylo vyčleněno 100 milionů korun, ani do Divadla Na Zábradlí. Jeho úprava bude dokončena až příští rok.

Čerpání investičních prostředků Hlavního města Prahy (07/2016):

investice-prahy-nahled

zdroj: Rozbor čerpání rozpočtu investičních akcí HMP dle správců za období 07/2016

* prokliknutím se tabulka zostří

Město málo investuje i do plánovaných datových center a dalších IT systémů, prakticky stojí projekt archivu Na Chodovci. V kapitole Vnitřní správa, kam spadají investice do chodu magistrátu, se zatím vyčerpalo necelých osm procent peněz přidělených na letošní rok.

Hospodaření Prahy skončilo v prvním pololetí přebytkem 7,3 miliardy, zhruba o 400 milionů meziročně méně. Výsledek ovlivnily právě zejména nízké investice. Podle schváleného rozpočtu mají letošní příjmy města činit 43,6 miliardy a výdaje 58,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná ze státních příspěvků.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru