Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha ukončila činnost odborné skupiny k vyzvednutí ostatků Mašínové
Antropologové při zkoumání údajného hrobu Zdeny Mašínové. Foto: MHMP

Praha ukončila činnost odborné skupiny k vyzvednutí ostatků Mašínové

Pražský magistrát po zhruba dvou letech ukončil činnost odborné skupiny, která se pokusila vyzvednout na Ďáblickém hřbitově ostatky Zdeny Mašínové starší. Ostatky se v hromadném hrobě nepodařilo nalézt. Vyplývá to ze závěrečné zprávy odborné skupiny, kterou má ČTK k dispozici. Náklady na průzkum vyšly hlavní město na 173 923 korun. Na průzkumu magistrát spolupracoval s řadou odborníků včetně památkářů a historiků.

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky v březnu 2019. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu.

Cílem expertní skupiny bylo shromáždit co nejvíce informací o místě uložení ostatků Zdeny Mašínové starší a navrhnout další postup. Výzkum vycházel ze svědectví její dcery. To, že ostatky jsou uloženy v Ďáblicích v šachtě 52, prokázal následně archivní výzkum.

Poté byl proveden georadarový průzkum. Ostatky se však nepodařilo nalézt. Z piety k ostatkům dalších lidí v hromadném hrobě jej nebylo možné otevřít a ostatky Mašínové mezi ostatními fyzicky hledat.

Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) v týdnu uvedla, že magistrát se bude průzkumem hřbitova nadále zabývat. „Ústav pro studium totalitních režimů aktuálně dokončuje souhrnnou studii o historii Čestného pohřebiště na Ďáblickém hřbitově. Na této spolupráci jsme se dohodli s cílem připravit a realizovat novou pietní úpravu tohoto místa tak, aby odpovídalo poznatkům získaným v posledních letech," uvedla.

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů.

Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nachází se na něm čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury.

V hromadném hrobě tam byl pohřben také páter Josef Toufar, jehož ostatky byl před několika lety vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.


Autor: ČTK

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Další články
Nahoru