Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha ukončila činnost odborné skupiny k vyzvednutí ostatků Mašínové
Antropologové při zkoumání údajného hrobu Zdeny Mašínové. Foto: MHMP

Praha ukončila činnost odborné skupiny k vyzvednutí ostatků Mašínové

Pražský magistrát po zhruba dvou letech ukončil činnost odborné skupiny, která se pokusila vyzvednout na Ďáblickém hřbitově ostatky Zdeny Mašínové starší. Ostatky se v hromadném hrobě nepodařilo nalézt. Vyplývá to ze závěrečné zprávy odborné skupiny, kterou má ČTK k dispozici. Náklady na průzkum vyšly hlavní město na 173 923 korun. Na průzkumu magistrát spolupracoval s řadou odborníků včetně památkářů a historiků.

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky v březnu 2019. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu.

Cílem expertní skupiny bylo shromáždit co nejvíce informací o místě uložení ostatků Zdeny Mašínové starší a navrhnout další postup. Výzkum vycházel ze svědectví její dcery. To, že ostatky jsou uloženy v Ďáblicích v šachtě 52, prokázal následně archivní výzkum.

Poté byl proveden georadarový průzkum. Ostatky se však nepodařilo nalézt. Z piety k ostatkům dalších lidí v hromadném hrobě jej nebylo možné otevřít a ostatky Mašínové mezi ostatními fyzicky hledat.

Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) v týdnu uvedla, že magistrát se bude průzkumem hřbitova nadále zabývat. „Ústav pro studium totalitních režimů aktuálně dokončuje souhrnnou studii o historii Čestného pohřebiště na Ďáblickém hřbitově. Na této spolupráci jsme se dohodli s cílem připravit a realizovat novou pietní úpravu tohoto místa tak, aby odpovídalo poznatkům získaným v posledních letech," uvedla.

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů.

Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nachází se na něm čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury.

V hromadném hrobě tam byl pohřben také páter Josef Toufar, jehož ostatky byl před několika lety vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru