Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha ukončila činnost odborné skupiny k vyzvednutí ostatků Mašínové
Antropologové při zkoumání údajného hrobu Zdeny Mašínové. Foto: MHMP

Praha ukončila činnost odborné skupiny k vyzvednutí ostatků Mašínové

Pražský magistrát po zhruba dvou letech ukončil činnost odborné skupiny, která se pokusila vyzvednout na Ďáblickém hřbitově ostatky Zdeny Mašínové starší. Ostatky se v hromadném hrobě nepodařilo nalézt. Vyplývá to ze závěrečné zprávy odborné skupiny, kterou má ČTK k dispozici. Náklady na průzkum vyšly hlavní město na 173 923 korun. Na průzkumu magistrát spolupracoval s řadou odborníků včetně památkářů a historiků.

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky v březnu 2019. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu.

Cílem expertní skupiny bylo shromáždit co nejvíce informací o místě uložení ostatků Zdeny Mašínové starší a navrhnout další postup. Výzkum vycházel ze svědectví její dcery. To, že ostatky jsou uloženy v Ďáblicích v šachtě 52, prokázal následně archivní výzkum.

Poté byl proveden georadarový průzkum. Ostatky se však nepodařilo nalézt. Z piety k ostatkům dalších lidí v hromadném hrobě jej nebylo možné otevřít a ostatky Mašínové mezi ostatními fyzicky hledat.

Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) v týdnu uvedla, že magistrát se bude průzkumem hřbitova nadále zabývat. „Ústav pro studium totalitních režimů aktuálně dokončuje souhrnnou studii o historii Čestného pohřebiště na Ďáblickém hřbitově. Na této spolupráci jsme se dohodli s cílem připravit a realizovat novou pietní úpravu tohoto místa tak, aby odpovídalo poznatkům získaným v posledních letech," uvedla.

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů.

Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nachází se na něm čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury.

V hromadném hrobě tam byl pohřben také páter Josef Toufar, jehož ostatky byl před několika lety vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.


Autor: ČTK

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

Včera v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

V Praze 11 zasedne Komise pro likvidaci majetku

24. listopadu 2022 v 07:02

Jednání komise pro likvidaci majetku v Praze 11 je veřejné a bude se konat v pondělí 28. listopadu od 9 hodin.

Další články
Nahoru