Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha ubytuje uprchlíky v opraveném domě, který za pár let čeká demolice
Interiér bytu v opraveném domě. Foto: se souhlasem Magistrát hl. m. Prahy

Praha ubytuje uprchlíky v opraveném domě, který za pár let čeká demolice

Pražský magistrát poskytne pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny bytový dům v Modřanech. Díky rekonstrukci se podařilo v krátké době zajistit opravy a vybavení domu, kde budou moci být ubytováni v osmi bytech lidé prchající před ruskou agresí. Vhodné osoby pro ubytování, které jsou dočasně umístěny v nouzovém přístřeší, budou vybrány zástupci Prahy 12. Dům byl původně určen k demolici, jelikož zde v budoucnu vznikne nová komunikace propojující městskou část a Pražský okruh. Informoval o tom pražský radní pro správu majetku Jan Chabr (TOP 09).

Jedná se o objekt, který je určen k demolici z důvodu prodloužení tramvajové trati do Komořan. Jelikož byl objekt nyní prázdný a s tímto účelem, kdy realizace tramvajové trati je v horizontu zhruba pěti let, by městu se nevyplatila jeho rozsáhlá rekonstrukce.

„Přivítali jsme nabídku Skansky na zprovoznění tohoto objektu, kdy nás sama společnost oslovila, a dům uvedla v rekordně krátkém čase do provozuschopného stavu, a navíc zdarma darem pro město. V naději, že současná humanitární krize snad brzy skončí, budou objekt a vybudované byty sloužit jako bydleni pro preferované profese města do doby výstavby tramvajové trati,“ řekl Chabr.

V domě budou moci být ubytovány hlavně rodiny s dětmi. V budově bude k dispozici celkem osm bytů a jedna nebytová jednotka, která může sloužit jako společenské zázemí, případně jako prádelna nebo pracovna. 

„Mám radost, když se k ubytování uprchlíků využívají objekty, které by jinak byly prázdné. To je přesně tento případ a děkuji všem, kdo se na tom podíleli. Podobně jsme pro ubytování uprchlíků opravili jedno vybydlené ubytovací zařízení v areálu Skloněná v Praze 9, které bylo prázdné, protože areál čeká kompletní rekonstrukce,“ popsal radní pro oblast bydlení Adam Zábranský (Piráti). 

Celý dům bylo nezbytné vyklidit, provést zednické, instalatérské, elektroinstalační i malířské práce, položit nové podlahové krytiny a vybavit. „Část vybavení jsme recyklovali, použili jsme například kuchyňské linky z vysloužilé kancelářské budovy určené k demolici, zrenovovali je a instalovali v Modřanech,“ uvedl generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Za pomoci dobrovolníků byl revitalizován dvorek ve vnitrobloku domu. Noví obyvatelé v něm nyní mohou trávit volný čas, své místo tu našlo posezení a griloviště.

Na úklidu prostor se přímo podíleli také uprchlíci z Ukrajiny, kteří dnes mají svůj domov v budově bývalé radnice Prahy 12, a právě část z nich se přesune do opraveného domu. 

Zbylé vybavení bytů zajistila Nábytková banka hlavního města Prahy, jednalo se hlavně o postele, matrace, židle a další nábytek pro domácnost. Po dohodě mezi městskou částí Praha 12 a pražským magistrátem bude vybírat vhodné osoby pro ubytování v tomto objektu z řad ukrajinských uprchlíků přímo městská část, kterým poskytuje dočasné nouzové přístřeší.


Autor: Jan Puci

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru