dnes
Středa - oblacno
21°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
22°C
pozítří
Pátek - polojasno
23°C
Praha staví národní knihovnu. Bude z vlnité lepenky

Praha staví národní knihovnu. Bude z vlnité lepenky

Téma 12. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky zní: „(Nová) národní knihovna České republiky“. Výzvu letos přijalo 28 škol včetně SPŠS Josefa Gočára v Praze,  SPŠS Praha a SOŠSaZ Praha. Finále se bude konat 13. června v Zrcadlové kapli Klementina, sídle Národní knihovny České republiky.  

Úkolem soutěžících je navrhnout a vytvořit originální model budovy Národní knihovny ČR výhradně z vlnité lepenky. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo celkem 28 středních stavebních škol z celé České republiky. Na vytvoření lepenkového modelu mají studenti čas do 14. května. Do červnového finále v Zrcadlové kapli Klementina postoupí šest nejlepších staveb. Ty pak budou vystaveny v prostorách Klementina.
praha-stavi-narodni-knihovnu-vlnite-lepenky1
Soutěž dlouhodobě poukazuje na všestranné použití vlnité lepenky a na její šetrnost k životnímu prostředí.

„Vlnitá lepenka je obalový materiál, který nezatěžuje životní prostředí. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů a je 100% recyklovatelná. Oproti ostatním obalovým materiálům je vlnitá lepenka ekologičtější a více odpovídá cílům trvalé udržitelnosti a snižování CO2,“ říká Adam Wisinger, předseda Svazu výrobců vlnitých lepenek.
praha-stavi-narodni-knihovnu-vlnite-lepenky2
Soutěžní téma nové budovy odráží celospolečenskou diskusi o potřebě moderního sídla Národní knihovny.

„Klementinum je po staletí centrem české vzdělanosti. Na půdě, kde se dnes Klementinum rozkládá, probíhá již od 13. století školní výuka, předávání vědění a vzdělanosti. Ke Klementinu máme všichni obrovský respekt, ale provozovat zde moderní knihovnu 21. století, se všemi moderními prvky je téměř nereálné. Proto jsme opět otázku nové budovy otevřeli a jsme rádi za všechny názory a podněty, které se k nám dostávají,“ říká generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

„Nápad udělat z této otázky téma soutěže mě nadchl a bez váhání jsem se spoluprací souhlasil. S ohledem na předchozí ročníky očekávám i v tom letošním vysokou úroveň soutěžních návrhů,“ dodává.
praha-stavi-narodni-knihovnu-vlnite-lepenky3
Soutěž má v tomto roce také několik novinek. Studenti letos musí do modelu zapracovat použitou lepenku a navíc ukázat vnitřní řešení stavby. Novinkou je také hodnocení kategorie „Nejlepší prezentace na zadané téma“.

Témata se budou týkat vlnité lepenky a jejich vlastností a budou studentům předána po úspěšném postupu do finále.
praha-stavi-narodni-knihovnu-vlnite-lepenky4_1
Budoucí stavaři a stavařky soutěží o ceny v hodnotě 42 000 korun. Vítězná škola získá cenu v hodnotě 20 000 korun. Školy, které obsadí druhé a třetí místo, získají ceny v hodnotě 10 000 korun a 5000 korun. Autor nejlepšího přepravního obalu na soutěžní stavbu obdrží 5000 korun. Tvůrce nejlepší prezentace obdrží 2000 korun.
praha-stavi-narodni-knihovnu-vlnite-lepenky5
Partnerem letošního ročníku soutěže je Národní knihovna ČR, která patří k nejstarším veřejným knihovnám u nás a je jednou z nejvýznamnějších knihoven v Evropě. Národní knihovna ČR má ve svých fondech přes 7 milionu dokumentů a ročně ji navštíví více než 700 000 lidí.


Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru