Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - oblacno 6°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha stále nemá dost vakcíny pro domovy seniorů, část klientů dostane druhou dávku se zpožděním
Začalo očkování proti covidu. Foto: vlada.cz

Praha stále nemá dost vakcíny pro domovy seniorů, část klientů dostane druhou dávku se zpožděním

Pražský magistrát stále nezískal dost vakcíny Pfizer/BioNTech, aby dokázal zajistit druhou dávku vakcíny pro klienty domovů pro seniory v dříve vyžadovaném termínu 21 dní po aplikaci první. V rozhovoru s ČTK to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Nebude podle ní vůbec výjimečné, že senioři v domovech dostanou druhou dávku později. Dodala, že na dodržení termínu už na čtvrteční schůzce netrval ani ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

K 2. únoru dostalo v pražských domovech pro seniory první dávku vakcíny 5257 klientů a zaměstnanců, druhou bylo naočkováno 1247 osob. Podle dřívějších vyjádření členů vlády nebo Státního ústavu pro kontrolu léčiv by druhá dávka měla následovat za 21 dní po první, a ne později, a to zejména u seniorů.

Podle Johnové je však už teď jasné, že se to v pražských domovech nepodaří zajistit. „Někteří to stoprocentně dostanou později, a nebudou to výjimky," řekla.

Do Prahy v posledních týdnech zamířily tisíce dávek látky Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které měly sloužit k zajištění druhých dávek pro seniory už naočkované první. Kraje výměnou získaly z metropole dávky firmy Moderna.

Podle Johnové však vůbec není jasné, co se s dávkami navíc stalo, protože stejně jako ostatní dodávky míří do center ve velkých nemocnicích a na jejich osud nemá město vliv ani o nich nemá příliš informací.

Pražský koordinátor očkování Martin Ježek řekl, že nejkritičtější bude únor. Dodal, že některé nemocnice nerespektují pokyn ministra Blatného, aby zastavily očkování první dávkou.

„Jsou nemocnice, které neposlouchají nikoho, ani svého zřizovatele," řekl. Johnová dodala, že přistup nemocnic se liší jedna od druhé.

Nyní se podle Ježka například podařilo dojednat vakcínu s ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petrem Arenbergerem, který je vstřícný. „Bez toho by v pondělí mobilní očkovací týmy nevyjely," řekl s odkazem na týmy, které pomáhají domovům s očkováním.

Fakt, že město musí o vakcínu pro seniory v domovech žebrat, Johnová odsoudila jako selhání vlády. „To je skandální přístup státu k těm nejkřehčím," řekla.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

71.2%
(71.2%)
28.8%
(28.8%)
Na nulovou kontrolu nad distribucí vakcín si vedení metropole stěžuje od začátku vakcinace. I když by krajský koordinátor měl podle státní očkovací strategie o rozdělení vakcíny rozhodovat, v Praze tomu tak není.

„Vlastně je to spíš o dobrých kontaktech s jednotlivými řediteli, jestli se s nimi dá nebo nedá komunikovat a jestli pochopili, že ta vakcína je pro Pražany, a nikoliv pro potřeby té dané nemocnice. Myslím, že to je tak polovina a polovina," vysvětlil Ježek.

V metropoli funguje devět očkovacích center ve velkých státních nemocnicích, kam od počátku dodávek chodí vakcína Pfizer/BioNTech. Naopak vakcínou Moderna podle dohody s ministerstvem zdravotnictví disponuje magistrát, dosud doručené dávky nicméně bylo nutné směnit s kraji za sérum Pfizer/BioNTech. Další dávky Moderny chce město využít pro svoje připravovaná očkovací centra.

Česko má podle koordinátorky očkování Kateřiny Baťhové objednané vakcíny proti covidu-19 pro 11 milionů lidí, uvedla ve středu na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví. V posledních týdnech firmy původně sjednané dodávky z vlastních důvodů snížily, brzy by se však měly obnovit dříve sjednané objemy.

Nejvíce se nyní očkuje vakcínou firem Pfizer a BioNTech, již nějakou dobu přichází také látka od společnosti Moderna. V sobotu by měla dorazit první dodávka séra AstraZeneca. Ministerstvo zdravotnictví evidovalo ke čtvrtečnímu večeru v celé zemi asi 327 800 očkování, z toho v Praze se uskutečnilo 84 600.


Pondělních 1441 nakažených v metropoli je o 180 víc než před týdnem

Dnes v 11:54

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid-19, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s touto nemocí nemocí v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva...

Na pražskou linku k očkování v pondělí volalo 1514 lidí

Dnes v 11:48

Na novou telefonní linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se včera dovolalo 1514 lidí. Většině z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, sdělila ČTK hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová...

Praha 2: Zájem o očkování trvá

Dnes v 11:21

Na infolince Prahy 2 pracovníci linky odbavují jeden telefon za druhým. Zájem o očkování z řad seniorů 75+ převyšuje očekávání. Po úspěšném proočkování zájemců 80+ nyní nastupuje další věková kategorie seniorů 75+, a začíná už i oslovování zájemců...

Dětská hřiště a sportoviště Prahy 13 jsou uzavřena

Včera v 19:44

V návaznosti na důrazné doporučení vlády jsou ve třinácté městské části od 1. března uzavřena všechna dětská a sportovní hřiště.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

Včera v 16:32

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO).

Dětská hřiště v Praze 2 zůstanou otevřená, budou dezinfikována

Včera ve 13:06

Dětská hřiště pro nejmenší na Dvojce zůstanou otevřená. Od pondělí 1. března vstupují v platnost nová vládní opatření, která mimo jiné uzavírají základní a mateřské školy, a také poprvé jesle a dětské skupiny.

V neděli přibylo v Praze 944 nakažených

Včera v 11:17

V Praze v neděli přibylo 944 potvrzených případů nemoci covid-19. V porovnání se sobotou jich bylo zhruba o 290 méně, proti minulé neděli ale o 155 více, uvedla ČTK.

Startuje druhá vlna očkování. Registrovat se v ní můžou senioři a seniorky nad 70 let.

Včera v 11:03

Do další fáze očkování se budou moct ode dneška zapojit i lidé starší 70ti let. Dle domluvy s krajskými koordinátory budou nyní očkovat také praktičtí lékaři. Stále je nutná registrace, v případě potřeby s ní pomůžou operátoři organizace ŽIVOT 90 na krizové lince, kterou zřídil magistrát hlavního...

Další články
Nahoru