Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha stále nemá dost vakcíny pro domovy seniorů, část klientů dostane druhou dávku se zpožděním
Začalo očkování proti covidu. Foto: vlada.cz

Praha stále nemá dost vakcíny pro domovy seniorů, část klientů dostane druhou dávku se zpožděním

Pražský magistrát stále nezískal dost vakcíny Pfizer/BioNTech, aby dokázal zajistit druhou dávku vakcíny pro klienty domovů pro seniory v dříve vyžadovaném termínu 21 dní po aplikaci první. V rozhovoru s ČTK to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Nebude podle ní vůbec výjimečné, že senioři v domovech dostanou druhou dávku později. Dodala, že na dodržení termínu už na čtvrteční schůzce netrval ani ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

K 2. únoru dostalo v pražských domovech pro seniory první dávku vakcíny 5257 klientů a zaměstnanců, druhou bylo naočkováno 1247 osob. Podle dřívějších vyjádření členů vlády nebo Státního ústavu pro kontrolu léčiv by druhá dávka měla následovat za 21 dní po první, a ne později, a to zejména u seniorů.

Podle Johnové je však už teď jasné, že se to v pražských domovech nepodaří zajistit. „Někteří to stoprocentně dostanou později, a nebudou to výjimky," řekla.

Do Prahy v posledních týdnech zamířily tisíce dávek látky Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které měly sloužit k zajištění druhých dávek pro seniory už naočkované první. Kraje výměnou získaly z metropole dávky firmy Moderna.

Podle Johnové však vůbec není jasné, co se s dávkami navíc stalo, protože stejně jako ostatní dodávky míří do center ve velkých nemocnicích a na jejich osud nemá město vliv ani o nich nemá příliš informací.

Pražský koordinátor očkování Martin Ježek řekl, že nejkritičtější bude únor. Dodal, že některé nemocnice nerespektují pokyn ministra Blatného, aby zastavily očkování první dávkou.

„Jsou nemocnice, které neposlouchají nikoho, ani svého zřizovatele," řekl. Johnová dodala, že přistup nemocnic se liší jedna od druhé.

Nyní se podle Ježka například podařilo dojednat vakcínu s ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petrem Arenbergerem, který je vstřícný. „Bez toho by v pondělí mobilní očkovací týmy nevyjely," řekl s odkazem na týmy, které pomáhají domovům s očkováním.

Fakt, že město musí o vakcínu pro seniory v domovech žebrat, Johnová odsoudila jako selhání vlády. „To je skandální přístup státu k těm nejkřehčím," řekla.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

71.2%
(71.2%)
28.8%
(28.8%)
Na nulovou kontrolu nad distribucí vakcín si vedení metropole stěžuje od začátku vakcinace. I když by krajský koordinátor měl podle státní očkovací strategie o rozdělení vakcíny rozhodovat, v Praze tomu tak není.

„Vlastně je to spíš o dobrých kontaktech s jednotlivými řediteli, jestli se s nimi dá nebo nedá komunikovat a jestli pochopili, že ta vakcína je pro Pražany, a nikoliv pro potřeby té dané nemocnice. Myslím, že to je tak polovina a polovina," vysvětlil Ježek.

V metropoli funguje devět očkovacích center ve velkých státních nemocnicích, kam od počátku dodávek chodí vakcína Pfizer/BioNTech. Naopak vakcínou Moderna podle dohody s ministerstvem zdravotnictví disponuje magistrát, dosud doručené dávky nicméně bylo nutné směnit s kraji za sérum Pfizer/BioNTech. Další dávky Moderny chce město využít pro svoje připravovaná očkovací centra.

Česko má podle koordinátorky očkování Kateřiny Baťhové objednané vakcíny proti covidu-19 pro 11 milionů lidí, uvedla ve středu na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví. V posledních týdnech firmy původně sjednané dodávky z vlastních důvodů snížily, brzy by se však měly obnovit dříve sjednané objemy.

Nejvíce se nyní očkuje vakcínou firem Pfizer a BioNTech, již nějakou dobu přichází také látka od společnosti Moderna. V sobotu by měla dorazit první dodávka séra AstraZeneca. Ministerstvo zdravotnictví evidovalo ke čtvrtečnímu večeru v celé zemi asi 327 800 očkování, z toho v Praze se uskutečnilo 84 600.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Včera ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Včera ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Včera v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru