Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha stále nemá dost vakcíny pro domovy seniorů, část klientů dostane druhou dávku se zpožděním
Začalo očkování proti covidu. Foto: vlada.cz

Praha stále nemá dost vakcíny pro domovy seniorů, část klientů dostane druhou dávku se zpožděním

Pražský magistrát stále nezískal dost vakcíny Pfizer/BioNTech, aby dokázal zajistit druhou dávku vakcíny pro klienty domovů pro seniory v dříve vyžadovaném termínu 21 dní po aplikaci první. V rozhovoru s ČTK to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Nebude podle ní vůbec výjimečné, že senioři v domovech dostanou druhou dávku později. Dodala, že na dodržení termínu už na čtvrteční schůzce netrval ani ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

K 2. únoru dostalo v pražských domovech pro seniory první dávku vakcíny 5257 klientů a zaměstnanců, druhou bylo naočkováno 1247 osob. Podle dřívějších vyjádření členů vlády nebo Státního ústavu pro kontrolu léčiv by druhá dávka měla následovat za 21 dní po první, a ne později, a to zejména u seniorů.

Podle Johnové je však už teď jasné, že se to v pražských domovech nepodaří zajistit. „Někteří to stoprocentně dostanou později, a nebudou to výjimky," řekla.

Do Prahy v posledních týdnech zamířily tisíce dávek látky Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které měly sloužit k zajištění druhých dávek pro seniory už naočkované první. Kraje výměnou získaly z metropole dávky firmy Moderna.

Podle Johnové však vůbec není jasné, co se s dávkami navíc stalo, protože stejně jako ostatní dodávky míří do center ve velkých nemocnicích a na jejich osud nemá město vliv ani o nich nemá příliš informací.

Pražský koordinátor očkování Martin Ježek řekl, že nejkritičtější bude únor. Dodal, že některé nemocnice nerespektují pokyn ministra Blatného, aby zastavily očkování první dávkou.

„Jsou nemocnice, které neposlouchají nikoho, ani svého zřizovatele," řekl. Johnová dodala, že přistup nemocnic se liší jedna od druhé.

Nyní se podle Ježka například podařilo dojednat vakcínu s ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petrem Arenbergerem, který je vstřícný. „Bez toho by v pondělí mobilní očkovací týmy nevyjely," řekl s odkazem na týmy, které pomáhají domovům s očkováním.

Fakt, že město musí o vakcínu pro seniory v domovech žebrat, Johnová odsoudila jako selhání vlády. „To je skandální přístup státu k těm nejkřehčím," řekla.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

71.2%
(71.2%)
28.8%
(28.8%)
Na nulovou kontrolu nad distribucí vakcín si vedení metropole stěžuje od začátku vakcinace. I když by krajský koordinátor měl podle státní očkovací strategie o rozdělení vakcíny rozhodovat, v Praze tomu tak není.

„Vlastně je to spíš o dobrých kontaktech s jednotlivými řediteli, jestli se s nimi dá nebo nedá komunikovat a jestli pochopili, že ta vakcína je pro Pražany, a nikoliv pro potřeby té dané nemocnice. Myslím, že to je tak polovina a polovina," vysvětlil Ježek.

V metropoli funguje devět očkovacích center ve velkých státních nemocnicích, kam od počátku dodávek chodí vakcína Pfizer/BioNTech. Naopak vakcínou Moderna podle dohody s ministerstvem zdravotnictví disponuje magistrát, dosud doručené dávky nicméně bylo nutné směnit s kraji za sérum Pfizer/BioNTech. Další dávky Moderny chce město využít pro svoje připravovaná očkovací centra.

Česko má podle koordinátorky očkování Kateřiny Baťhové objednané vakcíny proti covidu-19 pro 11 milionů lidí, uvedla ve středu na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví. V posledních týdnech firmy původně sjednané dodávky z vlastních důvodů snížily, brzy by se však měly obnovit dříve sjednané objemy.

Nejvíce se nyní očkuje vakcínou firem Pfizer a BioNTech, již nějakou dobu přichází také látka od společnosti Moderna. V sobotu by měla dorazit první dodávka séra AstraZeneca. Ministerstvo zdravotnictví evidovalo ke čtvrtečnímu večeru v celé zemi asi 327 800 očkování, z toho v Praze se uskutečnilo 84 600.


Autor: ČTK

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Další články
Nahoru