dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Praha spustila pro turisty aplikaci, na kterou příští rok naváže městská karta s řadou výhod
Pohled na historické centrum od východního vstupu do Pražského hradu. Foto: archiv

Praha spustila pro turisty aplikaci, na kterou příští rok naváže městská karta s řadou výhod

Nově spuštěná turistická aplikace Prague Visitor Guide seznámí návštěvníky hlavního města s nejzajímavějšími místy v metropoli a doporučí jim zábavné výletní okruhy po centru i mimo něj. Na aplikaci naváže v příštím roce další významný projekt určený návštěvníkům Prahy, a to turistická karta, která bude představovat první ucelenou službu pro turisty s řadou výhod.

Praha je 20. nejnavštěvovanější město na světě. A počet turistů, kteří zavítají do hlavního města, každým rokem stoupá. V roce 2016 se v metropoli ubytovalo přes rekordních sedm milionů lidí. Podle odhadů loňský rekord letos Praha překoná.

„Jsem velmi ráda, že Praha bude moci konečně nabídnout turistům komplexní informační službu, a to v digitální formě. Začínáme turistickou aplikací, ale projekt se bude v příštím roce podstatně rozvíjet a v konečné fázi budeme návštěvníkům Prahy nabízet první ucelenou turistickou kartu, která jim poskytne řadu výhod při pobytu v metropoli. Navíc zvažujeme, že bychom s digitálními technologiemi dále pracovali a využili je jako atraktivní způsob prezentace kulturního dědictví Prahy. Pohráváme si třeba s myšlenkou využít virtuální realitu v některých městských institucích, jako jsou galerie nebo muzea,“ komentovala spuštění nových služeb pro turisty primátorka Adriana Krnáčová.

Turistickou aplikaci připravil Operátor ICT, městská společnost zastřešující koncept Smart Cities. Aplikace je unikátní zejména z toho pohledu, že jako jediná nabízí zábavnou formou tematické trasy po celé Praze.

„Aplikace bude turisty motivovat i k navštívení zajímavých míst mimo historické centrum Prahy pomocí geolokačních her. Bude tedy plnit funkci mobilního průvodce po zajímavých místech se zaměřením na vybrané skupiny turistů. Tematické trasy, např. noční Praha, cesta po vyhlídkách, gastronomický zážitek nebo Praha ve filmu, se budou několikrát ročně obměňovat. Navedením turistů i mimo historické centrum ulevíme ulicím v jádru města, dopravě i obyvatelům Prahy,“ popsal záměr aplikace člen představenstva Operátora ICT Luděk Šteffel.

V současné chvíli je připraveno osm zážitkových tras. Nechybí ani vánoční tematika. Aplikace návštěvníky navede třeba i na horký punč na tradiční pražské vánoční trhy. Mohou si dokonce zvolit dvě trasy, z Pražského hradu přes Staroměstské náměstí na náměstí Republiky, nebo druhou trasou přes Staroměstské náměstí, Václavské náměstí na náměstí Míru.

„Aplikace obsahuje kromě výletních tras také informace o aktuálních akcích konaných v Praze. V současné době se tak mohou zahraniční turisté dozvědět například o provozu pražského kluziště na Letné, největší ledové plochy v Praze,“ doplňuje Michal Boška, projektový manažer Operátora ICT.

Pokud se turista vydá po doporučené trase, cestou sbírá za dosažení lokality body. Mohou tak mezi sebou soutěžit například turisté z různých zemí a sledovat pořadí své země ve skóre podle nasbíraných bodů. Navštívená místa budou moci uživatelé aplikace hodnotit a zpětně také v historii svých výletů uvidí, která místa navštívili, a mohou je tak snadno doporučit svým známým.

„Aplikace Prague Visitor Guide, jejíž pilotní provoz v anglickém jazyce je spuštěn pro platformu iOS a Android, nabídne návštěvníkům kromě základních turistických informací i řadu dodatečných funkcí. Bude ke stažení zdarma a bude provázána s ostatními aplikacemi, které v rámci konceptu Smart Prague poběží,“ upřesnil dále Luděk Šteffel.

Aplikaci si můžete stáhnout zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.dactylgroup.pruvodce.android

Uživatelé v aplikaci dále najdou například rozsáhlý seznam památek a zajímavostí včetně informací o nich, současný kurz měny a aktuální kulturní, sportovní, společenské a další akce.

Plány do budoucna

Turistická aplikace se stane od září příštího roku součástí turistické karty Prague Visitor Pass. Tato karta poskytne turistům balíček výhod. Na kartě bude nahráno jízdné do MHD, poskytne slevy na vstupy na atraktivní kulturní místa a památky a později nabídne také virtuální prohlídky interiérů historických budov.

Kartu si turisté budou moci v předstihu před příjezdem do Prahy objednat online, dále budou mít možnost pořídit si ji v hotelích nebo v informačních stáncích a automatech na letišti a nádražích.

„Městské turistické karty existují i v dalších evropských metropolích, jako je Vídeň, Londýn či Berlín, ta pražská bude od září 2018 k dispozici vedle klasické čipové a kreditní karty i v čistě elektronické podobě. V ostrém provozu, který plánujeme spustit od roku 2019, bude navíc kromě angličtiny ke stažení v dalších osmi evropských jazycích,“ vysvětluje Luděk Šteffel.

Turistická aplikace bude také součástí zastřešující pražské aplikace Moje Praha, jejíž spuštění je naplánováno na začátek příštího roku.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru