dnes
Pátek - zatazeno
17°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
15°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
16°C
Praha spustila novou linku Ústřední čistírny odpadních vod
Nová vodní linka na Císařském ostrově. Foto(4x): MHMP

Praha spustila novou linku Ústřední čistírny odpadních vod

Na pražském Císařském ostrově začala fungovat nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Zkušební provoz dnes zahájila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Linka, jejíž stavba je součástí velkého projektu modernizace ÚČOV, se stavěla téměř tři roky a připravovala od roku 2004. Vyšla na 6,1 miliardy korun. Ve zkušebním provozu bude linka do konce roku 2019.

Stávající vodní linka, která čistí pražské odpadní vody, nesplňuje ekologické požadavky české ani evropské legislativy, zejména pokud jde o obsah dusíku ve vypouštěné vodě. Funguje tak na základě výjimky, bez které by městu hrozily vysoké finanční sankce od EU. Po zprovoznění nové linky, která limity splňuje, budou oba provozy fungovat paralelně. Stará linka by se měla začít modernizovat v roce 2021.

nova-vodni-linka1 Nová linka, která zvládne vyčistit polovinu odpadních vod z hlavního města, kombinuje mechanické, chemické a biologické čištění. Biologická fáze je závislá na bakteriích, které se ve vodě navážou na nečistoty a stáhnou je ke dnu. Podle ředitele provozní divize Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Jiřího Rosického se nyní budou 99 dní bakterie pěstovat a poté by měla linka fungovat na sto procent.

Do konce roku 2019 bude nicméně stále fungovat ve zkušebním provozu a zodpovědnost za případné závady a jejich odstranění ponese sdružení dodavatelských firem SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont, WTE Wassertechnik.

nova-vodni-linka2 Ve zkušebním provozu bude linku na základě smlouvy s dodavatelem provozovat firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která má do roku 2028 pronajatou pražskou vodohospodářskou infrastrukturu a provozuje starou vodní linku. Poté podle rozhodnutí radních provoz nové linky přejde pod PVS. Společnost se podle Rosického už nyní na převzetí připravuje.

Stavba nové linky měla původně vyjít na 5,8 miliardy korun, nakonec se prodražila o téměř 300 milionů. Důvodem jsou dodatečné práce kvůli nutnosti rozšířit protipovodňovou ochranu z původní pětileté na dvacetiletou vodu. Požadovala to pojišťovna, která jinak nebyla ochotna novou stavbu pojistit.

nova-vodni-linka3 Podle Rosického bylo také nad rámec původního zadání nutné například přidat technologii, která umožňuje skrápět hladinu čištěných vod v lince vodou v případě, že se na ní začne tvořit pěna. Podle vodohospodářů se to v poslední době děje častěji kvůli většímu množství vláknitých bakterií, které ve vodě žijí. Podle Rosického, který na stavbu za PVS dohlížel, jsou náklady nad rámec původního rozpočtu v rozmezí pěti až deseti procent běžné. V případě nové linky šlo o necelých šest procent.

Nová linka je prvním a největším krokem celkové modernizace ÚČOV. Následovat bude modernizace staré vodní linky, která by se měla dostat na podobnou úroveň technologií jako nová. Po roce 2024 začne modernizace technologie nakládání s kaly, které při čištění vznikají. S těmi se dá nakládat různě, například pálit, kompostovat či skládkovat. Možnost skládkování však právě v roce 2024 skončí.

Čistírna vod na Císařském ostrově slouží od roku 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, čímž se navýšila její kapacita.


Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

Včera v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

27. května 2020 v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Praha 8 vybavila školy a školky teploměry, rukavicemi a dezinfekcí

27. května 2020 v 08:33

V souvislosti s uvolňováním epidemiologických opatření obnovila Praha 8 provoz svých mateřských škol a prvního stupně základních škol. Do tříd a učeben se vrátilo 62,9 procent předškoláků a 42,3 procent žáků prvního stupně. Od 11. května svou výuku již obnovilo 79,5 procent žáků devátých...

Hlavní město slavnostně otevře nové Centrum interaktivní výuky

27. května 2020 v 07:55

Dnes hlavní město netradičně otevře nově vybudované Centrum interaktivní výuky. Událost se uskuteční virtuálně od 10 hodin.

Další články
Nahoru