dnes
Pátek - zatazeno
8°C
zítra
Sobota - oblacno
10°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
13°C
Praha spustila novou linku Ústřední čistírny odpadních vod
Nová vodní linka na Císařském ostrově. Foto(4x): MHMP

Praha spustila novou linku Ústřední čistírny odpadních vod

Na pražském Císařském ostrově začala fungovat nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Zkušební provoz dnes zahájila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Linka, jejíž stavba je součástí velkého projektu modernizace ÚČOV, se stavěla téměř tři roky a připravovala od roku 2004. Vyšla na 6,1 miliardy korun. Ve zkušebním provozu bude linka do konce roku 2019.

Stávající vodní linka, která čistí pražské odpadní vody, nesplňuje ekologické požadavky české ani evropské legislativy, zejména pokud jde o obsah dusíku ve vypouštěné vodě. Funguje tak na základě výjimky, bez které by městu hrozily vysoké finanční sankce od EU. Po zprovoznění nové linky, která limity splňuje, budou oba provozy fungovat paralelně. Stará linka by se měla začít modernizovat v roce 2021.

nova-vodni-linka1 Nová linka, která zvládne vyčistit polovinu odpadních vod z hlavního města, kombinuje mechanické, chemické a biologické čištění. Biologická fáze je závislá na bakteriích, které se ve vodě navážou na nečistoty a stáhnou je ke dnu. Podle ředitele provozní divize Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Jiřího Rosického se nyní budou 99 dní bakterie pěstovat a poté by měla linka fungovat na sto procent.

Do konce roku 2019 bude nicméně stále fungovat ve zkušebním provozu a zodpovědnost za případné závady a jejich odstranění ponese sdružení dodavatelských firem SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont, WTE Wassertechnik.

nova-vodni-linka2 Ve zkušebním provozu bude linku na základě smlouvy s dodavatelem provozovat firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která má do roku 2028 pronajatou pražskou vodohospodářskou infrastrukturu a provozuje starou vodní linku. Poté podle rozhodnutí radních provoz nové linky přejde pod PVS. Společnost se podle Rosického už nyní na převzetí připravuje.

Stavba nové linky měla původně vyjít na 5,8 miliardy korun, nakonec se prodražila o téměř 300 milionů. Důvodem jsou dodatečné práce kvůli nutnosti rozšířit protipovodňovou ochranu z původní pětileté na dvacetiletou vodu. Požadovala to pojišťovna, která jinak nebyla ochotna novou stavbu pojistit.

nova-vodni-linka3 Podle Rosického bylo také nad rámec původního zadání nutné například přidat technologii, která umožňuje skrápět hladinu čištěných vod v lince vodou v případě, že se na ní začne tvořit pěna. Podle vodohospodářů se to v poslední době děje častěji kvůli většímu množství vláknitých bakterií, které ve vodě žijí. Podle Rosického, který na stavbu za PVS dohlížel, jsou náklady nad rámec původního rozpočtu v rozmezí pěti až deseti procent běžné. V případě nové linky šlo o necelých šest procent.

Nová linka je prvním a největším krokem celkové modernizace ÚČOV. Následovat bude modernizace staré vodní linky, která by se měla dostat na podobnou úroveň technologií jako nová. Po roce 2024 začne modernizace technologie nakládání s kaly, které při čištění vznikají. S těmi se dá nakládat různě, například pálit, kompostovat či skládkovat. Možnost skládkování však právě v roce 2024 skončí.

Čistírna vod na Císařském ostrově slouží od roku 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, čímž se navýšila její kapacita.


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

Včera v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

12. listopadu 2019 v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Další články
Nahoru