Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha spustila Linku návratu. Sociální pracovníci na ní radí s péčí po návratu z nemocnice
Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha spustila Linku návratu. Sociální pracovníci na ní radí s péčí po návratu z nemocnice

Bezplatné poradenství pro lidi po těžkých úrazech a onemocněních budou Pražanům na nové informační Lince návratu poskytovat pracovníci pražské Městské nemocnice následné péče (MNNP). Linka je dostupná na čísle 770 170 651. Včera o tom novináře informovaly pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) a ředitelka MNNP Iva Vyšatová.

Hlavní město včera spustilo Linku návratu, která bude pomáhat lidem po těžkých úrazech a vážných onemocněních s uspořádáním pomoci a podpory po jejich propuštění z nemocnice.

Sociální pracovníci budou poskytovat bezplatné konzultace na čísle 770 170 651 každý všední den od 9 do 14 hodin nebo prostřednictvím formuláře, který je přístupný přes webové stránky nemocnice nebo pomocí QR kódu. Linku návratu bude provozovat MNNP.

„Po týdnech či měsících hospitalizace potřebuje téměř každý člověk větší či menší míru podpory, aby se mohl opět vrátit do běžného života. Lidé často netuší, na koho se mohou obrátit a kde zažádat o asistenční služby nebo kompenzační pomůcky, na jakou pomoc mají nárok. Sociální pracovnice s tím běžně pomáhají pacientům naší Městské nemocnici následné péče. Nově chceme tento typ poradenství nabídnout i dalším Pražanům,“ uvedla Milena Johnová.

Sociální pracovnice budou na Lince návratu poskytovat základní sociální poradenství pro období po propuštění z lůžkového zdravotnického zařízení zejména obyvatelům hlavního města.

Pacientům a jejich rodinám vysvětlí systém dostupné pomoci a jaké jsou podmínky pro získání daného typu podpory. Poradí například, jak požádat o pečovatelskou službu, osobní asistenci, přepravu seniorů a osob se zdravotním znevýhodněním anebo kde vyřídit příspěvek na péči či invalidní důchod.

Zároveň zde lidé získají informace i o pobytových a terénních sociálních službách, případně mohou být nasměrováni na specializovaná pracoviště, jakými jsou například dluhové poradny nebo půjčovny kompenzačních pomůcek. 

Kdo se rozhodne o pomoc žádat skrz webové stránky nemocnice mnnp.cz, v dotazníku nastíní problém a sociální pracovníci ho budou kontaktovat zpětně.

„Pomáháme lidem všech věkových kategorií při rekonvalescenci, aby se po hospitalizaci mohli co nejdříve vrátit do svého přirozeného prostředí. Sociální pracovníci běžně poskytují podporu s přechodem z nemocnice domů nebo do pobytových zařízení našim pacientům a ti ji velmi oceňují. Do budoucna se zaměříme na zdokonalování a rozšiřování péče podle potřeb pacientů,” sdělila Iva Vyšatová.

Sociální pracovníci Linky návratu budou systematicky spolupracovat se sociálními odbory městských částí, pobočkami Úřadu práce nebo poskytovateli sociálních služeb.

„Hlavním cílem je napojit pacienty na organizace a instituce, které jim pomohou nastavit veškeré procesy a systém pomoci tak, aby se každý mohl bezpečně vrátit zpět do svého přirozeného prostředí a začít zde opět fungovat,” doplnila radní Johnová.

MNNP je městem provozované zdravotnické zařízení, které sídlí ve Vysočanech. Nemocnice poskytuje převážně následnou lůžkovou péči, komplexní lékařství a ošetřovatelskou péči.


Autor: puc

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru