Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha spustila informační web ke sdílenému ubytování

Praha spustila ve čtyřech jazycích web, který poskytuje informace a doporučení ohledně sdíleného ubytování. Lidé, kteří nabízejí nebo si pronajímají byty prostřednictvím Airbnb a podobných služeb, na stránkách naleznou informace o zákonných povinnostech. Web na doménách sdileneubytovani.praha.eu a shared-accommodation.praha.eu funguje v české, anglické, německé a francouzské verzi.

„Ubytovatele web informuje o daňové a živnostenské povinnosti, poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt, oznamovací povinnosti cizinecké policii a podobně. Ti, co se chtějí v Praze ubytovat, tam zase najdou doporučení a důležitá pravidla týkající se například domovního řádu, dodržování nočního klidu mezi 22. a 6. hodinou a spoustu dalších informací,“ sděluje pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Ubytovatele web informuje o daňové a živnostenské povinnosti, poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt, oznamovací povinnosti cizinecké policii.

Podle odhadů pražského magistrátu kvůli krátkodobým ubytováním metropole přichází ročně zhruba o 120 miliónů korun. Vyplývá to z porovnání počtu nabízených nemovitostí přes nejznámějšího zprostředkovatele, webu Airbnb, a počtu subjektů, které jsou v Praze přihlášeny k placení místního poplatku za poskytování ubytovacích služeb. Z nich je zjevné, že většina hostitelů není k platbě místního poplatku hlášena a neplatí jej.

Přitom poskytovatelé sdíleného ubytování mají podle stávající legislativy povinnost odvádět místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt 15 korun na osobu a den. Výtěžek si dělí magistrát a městská část. Dále musí platit daň z příjmu a v drtivé většině případů také mají povinnost být držitelem živnostenského oprávnění.

Ubytovatelé často netuší, že jim ze zákona vyplývají povinnosti, a to je právě důvod vzniku nových webových stránek na portálu praha.eu, které jsou k dispozici v češtině na sdileneubytovani.praha.eu a pro zahraniční turisty na shared-accommodation.praha.eu.

Z původní myšlenky sdíleného ubytování vznikl v rámci takvzaných P2P neboli „pear to pear“ vztahů, kdy uživatel jinému uživateli prostřednictvím zprostředkovatelského webu dočasně poskytne část vlastních kapacit, výnosný byznys.

Pronajímatelé zřejmě spoléhají na to, že sdílené ubytování představuje zatím obtížně kontrolovatelnou oblast, u níž může být sporné, zda spadá pod živnost, a tudíž podléhá poplatkové povinnosti.

„Velké množství poskytovatelů sdíleného ubytování v současné době o svých povinnostech neví anebo je považuje za nevyjasněné. Informovat o nich je první nutný krok, který musíme udělat, pokud chceme, aby své povinnosti začali plnit,“ upozorňuje pražský radní Jan Wolf.

Airbnb se svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Podle vládní analýzy v hlavním městě Airbnb dosáhla ročního objemu obchodu 2,2 miliardy korun. Magistrát prověřuje i další možnosti, jak sdílené ubytování dostat pod kontrolu. Téma sdílených služeb se řeší i na vládní úrovni.

Loni se v Česku přes Airbnb ubytovalo 710 000 zahraničních turistů, což je meziroční růst o 59 procent. Počet nabídek ubytování byl letos v dubnu v Česku 15 900, z toho 11 500 v Praze. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.


Autor: red

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru