Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha spouští informační kampaň k třídění odpadu
Třídění plastu. Foto: archiv

Praha spouští informační kampaň k třídění odpadu

Většina odpadu, který končí v pražských černých popelnicích, do nich nepatří a zasloužil by si druhou šanci. Plasty, papír, sklo, kov ale i organické odpady tvoří v Praze 68 procent směsného komunálního odpadu a končí zbytečně ve spalovně v Malešicích (ZEVO). Hlavní město proto připravilo informační kampaň, v jejímž rámci dostanou všichni obyvatelé Prahy v nejbližších dnech do svých schránek informace týkající zlepšení kvality třídění. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Informační leták, který se bude od dneška distribuovat, nabídne základní přehled „kam s ním“ a užitečné odkazy na webové stránky s podrobnějšími informacemi. Lidé v něm také najdou tipy, jak třídit správně, či k čemu lze například vytříděný odpad využít.

Zároveň se dozvědí, co se děje se směsným odpadem z černých popelnic. Součástí kampaně budou také informace umístěné na reklamních nosičích v ulicích města a na webových stránkách.  

„Naším cílem je dávat odpadům druhý život, díky moderním technologiím jsme schopni zpracovat a znovu využívat celou řadu hodnotných materiálů, které jsou součástí našeho odpadu – bioodpad, kovy, plasty, papír a další. Každý člověk správným tříděním pomáhá životnímu prostředí, ale také šetří svoji peněženku, neboť lze i výrazně ušetřit za svoz odpadu. Potenciál v domácnostech má dnes například třídění bioodpadu, který tvoří až 38 procent obsahu popelnic. Doporučuji proto si bezplatně od města objednat hnědou popelnici na webových stránkách bioodpad.praha.eu,“ sdělil náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Podle analýz z roku 2021 tvoří obsah černých nádob ze skoro 30 procent využitelné složky, konkrétně papír, plast a sklo. Další velkou skupinou, téměř 38 procent, je bioodpad a zbylých jen 32 % odpadu sem skutečně patří.

Výše poplatku za černou popelnici, kterou obyvatelé Prahy platí, se přitom od počátku roku 2022 odvíjí od její velikosti a frekvence svozu. Ve zkratce lze proto říct, že čím více toho Pražané vytřídí, tím méně za svou černou popelnici zaplatí.

Hlavní město podle Hofmana svým obyvatelům bezplatně nabízí mnoho služeb s možností odpady co nejlépe a pohodlně třídit. Zejména se jedná o stanoviště tříděných složek, popelnice na rostlinný bioodpad, sběrné dvory, re-use pointy, velkoobjemové kontejnery na objemný odpad a na rostlinný bioodpad, mobilní sběr nebezpečných složek komunálního odpadu, kompostárnu ve Slivenci a sběrné místo bioodpadu v Malešicích.


Autor: red

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru