Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha spouští informační kampaň k třídění odpadu
Třídění plastu. Foto: archiv

Praha spouští informační kampaň k třídění odpadu

Většina odpadu, který končí v pražských černých popelnicích, do nich nepatří a zasloužil by si druhou šanci. Plasty, papír, sklo, kov ale i organické odpady tvoří v Praze 68 procent směsného komunálního odpadu a končí zbytečně ve spalovně v Malešicích (ZEVO). Hlavní město proto připravilo informační kampaň, v jejímž rámci dostanou všichni obyvatelé Prahy v nejbližších dnech do svých schránek informace týkající zlepšení kvality třídění. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Informační leták, který se bude od dneška distribuovat, nabídne základní přehled „kam s ním“ a užitečné odkazy na webové stránky s podrobnějšími informacemi. Lidé v něm také najdou tipy, jak třídit správně, či k čemu lze například vytříděný odpad využít.

Zároveň se dozvědí, co se děje se směsným odpadem z černých popelnic. Součástí kampaně budou také informace umístěné na reklamních nosičích v ulicích města a na webových stránkách.  

„Naším cílem je dávat odpadům druhý život, díky moderním technologiím jsme schopni zpracovat a znovu využívat celou řadu hodnotných materiálů, které jsou součástí našeho odpadu – bioodpad, kovy, plasty, papír a další. Každý člověk správným tříděním pomáhá životnímu prostředí, ale také šetří svoji peněženku, neboť lze i výrazně ušetřit za svoz odpadu. Potenciál v domácnostech má dnes například třídění bioodpadu, který tvoří až 38 procent obsahu popelnic. Doporučuji proto si bezplatně od města objednat hnědou popelnici na webových stránkách bioodpad.praha.eu,“ sdělil náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Podle analýz z roku 2021 tvoří obsah černých nádob ze skoro 30 procent využitelné složky, konkrétně papír, plast a sklo. Další velkou skupinou, téměř 38 procent, je bioodpad a zbylých jen 32 % odpadu sem skutečně patří.

Výše poplatku za černou popelnici, kterou obyvatelé Prahy platí, se přitom od počátku roku 2022 odvíjí od její velikosti a frekvence svozu. Ve zkratce lze proto říct, že čím více toho Pražané vytřídí, tím méně za svou černou popelnici zaplatí.

Hlavní město podle Hofmana svým obyvatelům bezplatně nabízí mnoho služeb s možností odpady co nejlépe a pohodlně třídit. Zejména se jedná o stanoviště tříděných složek, popelnice na rostlinný bioodpad, sběrné dvory, re-use pointy, velkoobjemové kontejnery na objemný odpad a na rostlinný bioodpad, mobilní sběr nebezpečných složek komunálního odpadu, kompostárnu ve Slivenci a sběrné místo bioodpadu v Malešicích.


Autor: red

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

Dnes ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

Dnes v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

Další články
Nahoru