Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha spouští informační kampaň k třídění odpadu
Třídění plastu. Foto: archiv

Praha spouští informační kampaň k třídění odpadu

Většina odpadu, který končí v pražských černých popelnicích, do nich nepatří a zasloužil by si druhou šanci. Plasty, papír, sklo, kov ale i organické odpady tvoří v Praze 68 procent směsného komunálního odpadu a končí zbytečně ve spalovně v Malešicích (ZEVO). Hlavní město proto připravilo informační kampaň, v jejímž rámci dostanou všichni obyvatelé Prahy v nejbližších dnech do svých schránek informace týkající zlepšení kvality třídění. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Informační leták, který se bude od dneška distribuovat, nabídne základní přehled „kam s ním“ a užitečné odkazy na webové stránky s podrobnějšími informacemi. Lidé v něm také najdou tipy, jak třídit správně, či k čemu lze například vytříděný odpad využít.

Zároveň se dozvědí, co se děje se směsným odpadem z černých popelnic. Součástí kampaně budou také informace umístěné na reklamních nosičích v ulicích města a na webových stránkách.  

„Naším cílem je dávat odpadům druhý život, díky moderním technologiím jsme schopni zpracovat a znovu využívat celou řadu hodnotných materiálů, které jsou součástí našeho odpadu – bioodpad, kovy, plasty, papír a další. Každý člověk správným tříděním pomáhá životnímu prostředí, ale také šetří svoji peněženku, neboť lze i výrazně ušetřit za svoz odpadu. Potenciál v domácnostech má dnes například třídění bioodpadu, který tvoří až 38 procent obsahu popelnic. Doporučuji proto si bezplatně od města objednat hnědou popelnici na webových stránkách bioodpad.praha.eu,“ sdělil náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Podle analýz z roku 2021 tvoří obsah černých nádob ze skoro 30 procent využitelné složky, konkrétně papír, plast a sklo. Další velkou skupinou, téměř 38 procent, je bioodpad a zbylých jen 32 % odpadu sem skutečně patří.

Výše poplatku za černou popelnici, kterou obyvatelé Prahy platí, se přitom od počátku roku 2022 odvíjí od její velikosti a frekvence svozu. Ve zkratce lze proto říct, že čím více toho Pražané vytřídí, tím méně za svou černou popelnici zaplatí.

Hlavní město podle Hofmana svým obyvatelům bezplatně nabízí mnoho služeb s možností odpady co nejlépe a pohodlně třídit. Zejména se jedná o stanoviště tříděných složek, popelnice na rostlinný bioodpad, sběrné dvory, re-use pointy, velkoobjemové kontejnery na objemný odpad a na rostlinný bioodpad, mobilní sběr nebezpečných složek komunálního odpadu, kompostárnu ve Slivenci a sběrné místo bioodpadu v Malešicích.


Autor: red

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

Dnes v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

Dnes v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Další články
Nahoru