Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha souhlasí se změnou územního plánu pro náměstí Miloše Formana
Hotel InterContinental a náměstí Miloše Formana. Foto: PP

Praha souhlasí se změnou územního plánu pro náměstí Miloše Formana

Pražští zastupitelé souhlasí se změnou územního plánu, která by umožnila výstavbu na náměstí Miloše Formana v Praze 1. Záměr pořízení změny schválili na čtvrtečním jednání. O změnu požádali majitelé pražského hotelu Intercontinental. Záměr stavby na náměstí sousedícím s hotelem kritizuje radnice Prahy 1 a někteří místní obyvatelé, investor již v minulosti kvůli nesouladu s územním plánem neuspěl s žádostí o územní rozhodnutí.

Hotel a jeho okolí vlastní přes fond R2G podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Získali jej v roce 2019, následně představili projekt rekonstrukce hotelu a úprav jeho okolí, který počítal se zlepšením průchodnosti směrem k Vltavě, vybudováním veřejných prostranství a novostavbami komerčních ploch včetně budovy na sousedním náměstí, tehdy nazývané Brandstore.

Náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN) řekl, že návrh předložený investory je kvalitní. „Investoři nejsou typičtí developeři, prokázali obrovskou empatii k tomu baráku (Intercontinental). V tuto chvíli budeme hlasovat začátek procesu, který má prověřit rozsah projektu," uvedl.

Záměru se rovněž zastal mimo jiné zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL), který nechal promítnout historické fotografie, z kterých bylo vidět, že až do roku 1963 na konci Pařížské ulice náměstí či proluka nebyly.

Proti plánu se postavili někteří koaliční i opoziční zastupitelé. Podle koaliční zastupitelky Gabriely Lněničkové (Piráti) by měl magistrát respektovat postoj Prahy 1, která zástavbu odmítá.

Obdobný názor měla senátorka a zastupitelka Hana Kordová Marvanová (bezp.). „Měla jsem za to, že je naše stanovisko jasné a věc je pro jednou daná. Já vůbec nechápu, že po tak významné osobnosti pojmenujeme náměstí a za pár let si to rozmyslíme," řekla. Minulé vedení města se postavilo proti výstavbě.

Podle opozičního zastupitele Pavla Zelenky (Praha sobě) má nejprve vzniknout plán, a nikoliv nejdřív změnit územní plán a poté zjišťovat, co by na náměstí mohlo být. Zároveň se ohradil proti nazývání náměstí prolukou, jak je tomu prý v některých magistrátních dokumentech. „Je to náměstí, a ne proluka," řekl. Poté navrhl přejmenovat náměstí na Proluku k zastavění Miloše Formana.

Rekonstrukci zachovávající původní podobu hotelu ze 70. let minulého století již majitelé zahájili, stejně jako další úpravy v okolí stavby. S novostavbou s obchody, kterou plánovali na upraveném náměstí Miloše Formana, však narazili.

Proti stavbě se zdvihl odpor některých místních obyvatel, k níž se v minulém volebním období připojily Praha 1 a magistrát. Nepravomocné rozhodnutí ke stavbě následně na základě odvolání zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj, které odmítlo stanovisko o souladu záměru s územním plánem.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Dnes v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru