Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha Sobě vyzvala primátorova náměstka Pospíšila k rezignaci, ten nevyhoví
Jiří Pospíšil. Foto: archiv

Praha Sobě vyzvala primátorova náměstka Pospíšila k rezignaci, ten nevyhoví

Opoziční uskupení Praha Sobě vyzvalo náměstka pražského primátora a europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) k rezignaci. Důvodem je článek Deníku N, podle kterého Pospíšil zorganizoval schůzku zástupců hnutí STAN a TOP 09, kde se setkali bývalý Pospíšilův asistent Jiří Fremr s jedním z hlavních obviněných v kauze Dozimetr Michalem Redlem.

Vysvětlení od Pospíšila žádá i pražská organizace hnutí ANO, chce, aby objasnil roli TOP 09 v kauze a vyvodil z toho závěry pro sebe. V usnesení, které novinářům prezentovali předseda pražského hnutí Ondřej Prokop a poslanec Patrik Nacher, také žádá, aby se kauzou zabývalo první zastupitelstvo Prahy svolané po prázdninách. Pospíšil jakékoliv spojení s kauzou Dozimetr odmítá a rezignovat nehodlá.

Pospíšil řekl, že k rezignaci nevidí důvod. Zdůraznil, že jako obviněný ani jako podezřelý v kauze nefiguruje stejně jako jeho někdejší poradce Fremr. S tím Pospíšil ukončil po vypuknutí kauzy spolupráci. Schůzka, na kterou se Deník N v článku odkazuje, se měla týkat spolupráce hnutí STAN a TOP 09 po komunálních volbách v roce 2018. Redl na ní tehdy podle Pospíšila doprovázel zástupce hnutí STAN.

V kauze Dozimetr čelí obvinění několik lidí, kteří podle policie organizovali korupci v pražském dopravním podniku. Článek Deníku N vychází z informací z neveřejného policejního spisu. Podle lídra Prahy Sobě Jana Čižinského z něj ale vyplývá, že právě na schůzku v Itálii a setkání Fremra s Redlem navázala pravidelná setkávání údajné zločinecké skupiny v bytě v centru Prahy.

„To odhalení Deníku N spočívá v tom, že Jiří Pospíšil tu klíčovou schůzku v Itálii sám organizoval. A za nás je naprosto neudržitelné aby takový člověk reprezentoval Prahu jako náměstek nebo Českou republiku jako europoslanec," řekl Čižinský.

Pospíšil Čižinského vyzval, aby ustal s absurdními politickými výpady a výroky, kterými znevažuje právní systém. Odmítl také informaci, že byl vlastníkem či uživatelem šifrovaného telefonu. „To už není ani dezinformace, ale prachsprostá lež. Ta má jediný cíl diskreditovat mou osobu stejně tak, jak se o to snaží hnutí Praha Sobě," uvedl v prohlášení.

Dodal, že se bude bránit právní cestou. Je podle něj zcela evidentní, že se žádného nezákonného jednání, které nyní naznačuje Praha Sobě, nedopustil, jinak by byly tyto informace ve spise a policie by podle toho konala.

K odstoupení Pospíšila nevidí důvod ani předseda klubu pražské koalice Spolu Tomáš Portlík (ODS). Řekl, že článek nepřinesl žádné nové informace, které by nebyly voličům známé již před volbami a kvůli kterým by měl Pospíšil rezignovat.

Praha Sobě Pospíšila vyzvala, aby rezignoval na všechny politické funkce, jinak má v plánu podniknout další kroky.

„Pokud pan Pospíšil nerezignuje, tak svoláme mimořádné zastupitelstvo a současně se obrátíme taky na Evropský parlament, protože se domnívám, že tam jsou subjekty, které skutečně nechtějí mít ve svých řadách takového člověka. Tu lhůtu jsme panu Pospíšilovi dali do konce zítřka (středy)," dodal Čižinský.

Podle Nachera by se termín svolání mimořádného zastupitelstva blížil tomu řádnému, které se má sejít 14. září. Až v případě, že by kauza nebyla zařazena jako první bod této schůze, bylo by podle něj namístě svolat zastupitelstvo mimořádně.

Praha Sobě chce další postup ujasnit ve čtvrtek. Ke svolání mimořádného zastupitelstva chce oslovit i koaliční Piráty, se kterými by měli dostatek hlasů. Předseda klubu Pirátů Daniel Mazur řekl, že politickou odpovědnost nese především koalice Spolu.

„Pokud bude Jiří Pospíšil v této kauze obviněn, očekáváme jeho okamžitou rezignaci z funkce pražského náměstka pro kulturu a animal welfare. Pan náměstek Pospíšil rovněž slíbil klubu Pirátů svoji okamžitou rezignaci v případě, pokud bude ze spáchání trestného činu obviněn jeho bývalý poradce Jiří Fremr. K tomuto obvinění nicméně dosud nedošlo," sdělil Mazur.

Opoziční hnutí ANO podle Prokopa v článku nevidí nic nového, Pospíšila vyzvalo k objasnění jeho role v kauze už minulý týden. „My za opozici se nebráníme diskusi s panem Čižinským o svolání mimořádného zastupitelstva, ale musí to mít jasný důvod, protože to je drahá legrace, protože to stojí stovky tisíc korun a nechceme plýtvat zbytečně finance Pražanů," uvedl Prokop. Podle usnesení jeho organizace by se měly objasněním případného nekalého financování kampaně TOP 09 zabývat příslušné úřady.

Koaliční hnutí STAN podle svého pražského lídra, náměstka primátora Petra Hlaváčka bude chtít o situaci diskutovat v rámci koalice.

V kauze Dozimetr policie loni obvinila mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele dopravního podniku Mateje Augustína nebo právě podnikatele Michala Redla.

Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.


Autor: ČTK

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Další články
Nahoru