Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha Sobě opět neuspěla s usnesením proti kácení javoru na nábřeží
Pokácet, nebo ne? Javor (vlevo) to má poslední dobu docela nahnuté. Foto: PP

Praha Sobě opět neuspěla s usnesením proti kácení javoru na nábřeží

Praha Sobě na dnešním jednání rady hlavního města ani napotřetí neuspěla s usnesením proti kácení stromu na Smetanově nábřeží, vůči kterému se zvedla vlna nevole. Jak dnes po jednání řekl novinářům šéf klubu Prahy Sobě Jan Čižinský, z radních dalších členů pražské koalice návrh podpořila jen Hana Marvanová (za STAN). Radní následně přijali protinávrh primátorova náměstka Petra Hlaváčka (za TOP 09), který však podle Čižinského důvod pro kácení neodstranil.

Spor spočívá v projektu zpřístupnění průchodu nábřežní zdí, takzvaného čapadla, který plánuje Praha 1. Průchod nyní zakrývá zemina, kterou městská část začala odstraňovat, a přímo před ním stojí vzrostlý javor. Ten má být podle plánů Prahy 1 pokácen, proti jsou však někteří místní a opozice z Prahy 1. Vznikla proti tomu petice, podle Čižinského má asi 5500 podpisů.

Praha Sobě se již dvakrát na jednání rady pokusila přesvědčit koaliční kolegy, aby kácení znemožnili. Dnes neúspěšně navrhli radní Hana Třeštíková a Pavel Vyhnánek (oba Praha Sobě), aby město neudělilo souhlas se zapůjčením čapadla, které vlastní magistrát. Bez něj by Praha 1 neměla ke kácení důvod, protože by nemohla průchod zpřístupnit.

Finálně přijaté usnesení nakonec požaduje, aby před zapůjčením čapadla městská část řádně připravila a projednala kromě zpřístupnění průchodu i navazující plán nábřežního korza složeného z mol na Vltavě. Podle Čižinského to však nestačí. „Důvod, proč strom pokácet, nezmizel," řekl.

Návrh nepodpořila většina radních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) ani Piráti. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že Praha 1 v tuto chvíli souhlas se zapůjčením čapadla nemá a že Piráti jsou proti kácení, jde však o pozemek svěřený Praze 1 a rozhodnutí je na ní. Rada v usnesení vedení městské části opět vyzvala, aby strom nekácelo.

„Pokud někdo chtěl jednoznačně říci, že nemá být javor pokácet, tak měl hlasovat pro nezapůjčení bez podmínek," komentoval postoj primátora Čižinský.

Magistrát podle Hřiba o zachování stromu s Prahou 1 jedná. To potvrdil jeho náměstek Hlaváček, podle kterého se diskutuje o úpravě projektu do takové podoby, aby umožnila jak zachování stromu, tak zpřístupnění čapadla.

Podle náměstka by to předpokládalo významné zúžení průchodu a vytvoření konstrukce kolem stromu včetně umělé závlahy.


Autor: ČTK

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

25. září 2023 ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru