dnes
Středa - obcasny-dest
13°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
15°C
pozítří
Pátek - zatazeno
14°C
Praha Sobě nasbírala dostatek podpisů a zaregistrovala kandidátku do voleb
Sružení Praha Sobě před odevzdáním podpisových archů na magistrát. Foto: Facebook

Praha Sobě nasbírala dostatek podpisů a zaregistrovala kandidátku do voleb

Sdružení Praha Sobě pod vedením starosty Prahy 7 Jana Čižinského nasbíralo dostatek podpisů pro kandidaturu do zastupitelstva hlavního města a dnes zaregistrovalo svou kandidátku do podzimních komunálních voleb. Praha Sobě kandiduje jako sdružení občanských kandidátů, muselo tak nasbírat podpisy sedmi procent obyvatel Prahy, tedy 90 616. Dnes odevzdalo archy s 97 095 podpisy, magistrát je nyní zkontroluje.

„Podpora téměř 100 tisíc Pražanů je pro nás silný závazek. Lidé chtějí, aby město konečně spravovali profesionálně a zodpovědně lidé, kteří s tím mají reálné současné zkušenosti. Nechtějí už figurky s líbivým marketingem za spoustu koncernových peněz ani politiky propojené s kmotry s firmami v daňových rájích,“ uvedl kandidát na primátora za sdružení Praha sobě Jan Čižinský. Ten je v současném pražském zastupitelstvu členem Trojkoalice, která je ve vedení města společně s ANO a ČSSD. Zároveň ji také poslancem, když byl loni zvolen na kandidátní listině KDU-ČSL. Díky preferenčním hlasům odsunul na druhé nepostupové místo Daniela Hermana.

Po Čižinském z druhého místa kandiduje radní Prahy 7 Hana Třeštíková, z třetího zakladatel iniciativy Prázdné domy Petr Zeman, ze čtvrtého ministerská úřednice Mariana Čapková a z pátého zakladatel iniciativy Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat Adam Scheinherr.

Podpisy nyní bude kontrolovat pražský magistrát, který může iniciativu Praha Sobě požádat o jejich doplnění až do 13. srpna. Až do tohoto termínu proto bude sběr podpisů pokračovat. Praha Sobě tak předpokládá, že v konečném součtu překročí hranici 100 000 podpisů.

„Dnes jsme odevzdali podpisové archy, na kterých je více než 97 tisíc podpisů a jdeme do voleb jako sdružení nezávislých kandidátů a tak chceme kandidovat i dále. Rádi bychom ale zabránili situaci, že by Prahu Sobě chtěl někdo z voleb vyšachovat, proto využíváme možnosti, kterou nám zákon umožňuje a na přechodnou dobu podáváme i druhou kandidátku za politickou stranu. Do 13. srpna pak bude jasno – v případě, že kontrola podpisů z petice sdružení proběhne bez problému, kandidátka „bez podpisů“ z magistrátních voleb odstoupí. V takovém případě ji využijeme pouze pro kandidaturu Praha 1 Sobě v městské části Praha 1, kde jsme podpisy nesbírali,“ vysvětluje k tomu mluvčí sdružení Julie Kochová. 

Kromě voleb na magistrát a do zastupitelstev městských částí budou voliči v říjnu rozhodovat také o části pražských senátorů. Senátní volby se uskuteční v Praze 2, Praze 4, Praze 8 a Praze 12. Na magistrátu nyní vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Zelení budou kandidovat samostatně, STAN se domluvilo na společné kandidátce s TOP 09 a lidovci.


Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Další články
Nahoru