dnes
Pátek - polojasno
20°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
21°C
pozítří
Neděle - oblacno
23°C
Praha Sobě nasbírala dostatek podpisů a zaregistrovala kandidátku do voleb
Sružení Praha Sobě před odevzdáním podpisových archů na magistrát. Foto: Facebook

Praha Sobě nasbírala dostatek podpisů a zaregistrovala kandidátku do voleb

Sdružení Praha Sobě pod vedením starosty Prahy 7 Jana Čižinského nasbíralo dostatek podpisů pro kandidaturu do zastupitelstva hlavního města a dnes zaregistrovalo svou kandidátku do podzimních komunálních voleb. Praha Sobě kandiduje jako sdružení občanských kandidátů, muselo tak nasbírat podpisy sedmi procent obyvatel Prahy, tedy 90 616. Dnes odevzdalo archy s 97 095 podpisy, magistrát je nyní zkontroluje.

„Podpora téměř 100 tisíc Pražanů je pro nás silný závazek. Lidé chtějí, aby město konečně spravovali profesionálně a zodpovědně lidé, kteří s tím mají reálné současné zkušenosti. Nechtějí už figurky s líbivým marketingem za spoustu koncernových peněz ani politiky propojené s kmotry s firmami v daňových rájích,“ uvedl kandidát na primátora za sdružení Praha sobě Jan Čižinský. Ten je v současném pražském zastupitelstvu členem Trojkoalice, která je ve vedení města společně s ANO a ČSSD. Zároveň ji také poslancem, když byl loni zvolen na kandidátní listině KDU-ČSL. Díky preferenčním hlasům odsunul na druhé nepostupové místo Daniela Hermana.

Po Čižinském z druhého místa kandiduje radní Prahy 7 Hana Třeštíková, z třetího zakladatel iniciativy Prázdné domy Petr Zeman, ze čtvrtého ministerská úřednice Mariana Čapková a z pátého zakladatel iniciativy Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat Adam Scheinherr.

Podpisy nyní bude kontrolovat pražský magistrát, který může iniciativu Praha Sobě požádat o jejich doplnění až do 13. srpna. Až do tohoto termínu proto bude sběr podpisů pokračovat. Praha Sobě tak předpokládá, že v konečném součtu překročí hranici 100 000 podpisů.

„Dnes jsme odevzdali podpisové archy, na kterých je více než 97 tisíc podpisů a jdeme do voleb jako sdružení nezávislých kandidátů a tak chceme kandidovat i dále. Rádi bychom ale zabránili situaci, že by Prahu Sobě chtěl někdo z voleb vyšachovat, proto využíváme možnosti, kterou nám zákon umožňuje a na přechodnou dobu podáváme i druhou kandidátku za politickou stranu. Do 13. srpna pak bude jasno – v případě, že kontrola podpisů z petice sdružení proběhne bez problému, kandidátka „bez podpisů“ z magistrátních voleb odstoupí. V takovém případě ji využijeme pouze pro kandidaturu Praha 1 Sobě v městské části Praha 1, kde jsme podpisy nesbírali,“ vysvětluje k tomu mluvčí sdružení Julie Kochová. 

Kromě voleb na magistrát a do zastupitelstev městských částí budou voliči v říjnu rozhodovat také o části pražských senátorů. Senátní volby se uskuteční v Praze 2, Praze 4, Praze 8 a Praze 12. Na magistrátu nyní vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Zelení budou kandidovat samostatně, STAN se domluvilo na společné kandidátce s TOP 09 a lidovci.


Spojené síly pro Prahu obsadí dva placené posty předsedů výborů

1. listopadu 2018 ve 21:31

Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obsadí v nově vzniklé koalici s Piráty a Prahou Sobě posty předsedů magistrátních výborů pro dopravu a kulturu. O dalších personáliích zástupci koalice vyjednávají. Na dotaz ČTK to řekl lídr Spojených sil a předseda TOP 09 Jiří...

Na koalici v Letňanech se domluvily ODS, ANO, ODA a TOP 09

1. listopadu 2018 ve 21:24

Na koalici v Praze 18 se domluvili zástupci ODS a Svobodných, ANO, ODA, TOP 09 a jeden nezávislý zastupitel.

Další články
Nahoru