Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha smění se státem řadu pozemků a nemovitostí za 1,7 miliardy korun
Praha v rámci výměny získá od státu i objekt bývalých kasáren v Karlíně. Foto: Vladimír Lukovský

Praha smění se státem řadu pozemků a nemovitostí za 1,7 miliardy korun

Pražský magistrát smění se státem pozemky a nemovitosti v hodnotě asi 1,7 miliardy korun. Město od státu získá výměnou za většinu areálu Nemocnice na Bulovce mimo jiné bývalé kasárny v Karlíně a budovu v Hybernské ulici. Smlouvu se státem schválilo vedení hlavního města. Informoval o tom radní Adam Zábranský (Piráti). Projednat a schválit kontrakt musí ještě městští zastupitelé, ti se sejdou příští týden. Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen asi na 10,6 milionu, což doplatí hlavní město.

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na směnu pozemků a staveb mezi hlavním městem a Českou republikou a v souvislosti s tím také samotnou směnnou smlouvu.

V rámci dohody by měla Praha vydat státu nemovitosti v areálu Fakultní nemocnice Bulovka a naopak by měla získat Karlínská kasárna a další majetek na Malé Straně, v Hybernské ulici nebo například v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady.

Dohoda o směně nemovitého majetku vznikla na základě dlouhodobých jednání mezi hlavním městem a Českou republikou zastoupenou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Podle smlouvy by hlavní město mělo převést na stát celkem 46 pozemků a 10 staveb, které se nachází v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Hodnota těchto nemovitostí byla odhadnuta na 1, 72 miliardy korun. „Smyslem tohoto kroku je sjednocení vlastnictví nemovitostí potřebných pro činnost a rozvoj areálu nemocnice. Areál je v současné době pronajat nemocnici s ročním nájmem necelých 30 milionů korun,“ sdělil Zábranský. 

Praha by měla od státu naopak získat Karlínská kasárna zahrnující 4 pozemky a 3 stavby v hodnotě 1 113 000 000 korun, budovu v Hybernské ulici v centru města pro potřeby vysokoškolského kampusu v hodnotě 265 milionů korun či dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, které mají hodnotu 94 763 550 korun.

Pro dorovnání vzájemného protiplnění Praha získá podle smlouvy i několik dalších pozemků a budov. Polovinu z 25 pozemků na Střížkově v hodnotě 105 007 000 korun, čímž dojde ke sjednocení vlastnictví, dále pozemky u ZŠ Palmovka v hodnotě 62 427 412 korun, kde se nachází sportoviště, pozemek v Záběhlicích v hodnotě 29 690 000 korun za účelem výstavby sociálního zařízení a mateřské školy, pozemek na Proseku v ceně 14 817 070 korun, který má sloužit pro potřeby MŠ Litvínovská, pozemky u TJ ABC Braník, jejichž hodnota činí 14 421 940 korun, a to za účelem rozšíření veřejné zeleně, revitalizace břehů Kunratického potoka a vzniku volnočasových aktivit, pozemky v lokalitě Podvinný mlýn v Libni v ceně 13 076 260 korun, kde se nachází sportoviště, pozemek ve Vysočanech v lokalitě Balkán v ceně 11 388 300 korun, kde je zahrádkářská kolonie a několik dalších menších pozemků.

Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen na 10 641 587 korun, který bude doplacen ze strany hlavního města. „Jsem rád, že se nám podařilo dotáhnout do konce několikaleté úsilí Prahy o získání Kasáren Karlín. Těším se, až začneme pracovat na rekonstrukci tohoto významného areálu a následně budeme moci vdechnout nový život i těm jeho částem, které jsou nevyužité. Jednání se státem tímto ale nekončí. Chceme do vlastnictví získat ještě Zámek Veleslavín a pozemky v rozvojové lokalitě Bohdalec,“ dodal radní Zábranský.


Autor: Karel Netolický

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru