Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha smění se státem řadu pozemků a nemovitostí za 1,7 miliardy korun
Praha v rámci výměny získá od státu i objekt bývalých kasáren v Karlíně. Foto: Vladimír Lukovský

Praha smění se státem řadu pozemků a nemovitostí za 1,7 miliardy korun

Pražský magistrát smění se státem pozemky a nemovitosti v hodnotě asi 1,7 miliardy korun. Město od státu získá výměnou za většinu areálu Nemocnice na Bulovce mimo jiné bývalé kasárny v Karlíně a budovu v Hybernské ulici. Smlouvu se státem schválilo vedení hlavního města. Informoval o tom radní Adam Zábranský (Piráti). Projednat a schválit kontrakt musí ještě městští zastupitelé, ti se sejdou příští týden. Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen asi na 10,6 milionu, což doplatí hlavní město.

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na směnu pozemků a staveb mezi hlavním městem a Českou republikou a v souvislosti s tím také samotnou směnnou smlouvu.

V rámci dohody by měla Praha vydat státu nemovitosti v areálu Fakultní nemocnice Bulovka a naopak by měla získat Karlínská kasárna a další majetek na Malé Straně, v Hybernské ulici nebo například v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady.

Dohoda o směně nemovitého majetku vznikla na základě dlouhodobých jednání mezi hlavním městem a Českou republikou zastoupenou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Podle smlouvy by hlavní město mělo převést na stát celkem 46 pozemků a 10 staveb, které se nachází v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Hodnota těchto nemovitostí byla odhadnuta na 1, 72 miliardy korun. „Smyslem tohoto kroku je sjednocení vlastnictví nemovitostí potřebných pro činnost a rozvoj areálu nemocnice. Areál je v současné době pronajat nemocnici s ročním nájmem necelých 30 milionů korun,“ sdělil Zábranský. 

Praha by měla od státu naopak získat Karlínská kasárna zahrnující 4 pozemky a 3 stavby v hodnotě 1 113 000 000 korun, budovu v Hybernské ulici v centru města pro potřeby vysokoškolského kampusu v hodnotě 265 milionů korun či dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, které mají hodnotu 94 763 550 korun.

Pro dorovnání vzájemného protiplnění Praha získá podle smlouvy i několik dalších pozemků a budov. Polovinu z 25 pozemků na Střížkově v hodnotě 105 007 000 korun, čímž dojde ke sjednocení vlastnictví, dále pozemky u ZŠ Palmovka v hodnotě 62 427 412 korun, kde se nachází sportoviště, pozemek v Záběhlicích v hodnotě 29 690 000 korun za účelem výstavby sociálního zařízení a mateřské školy, pozemek na Proseku v ceně 14 817 070 korun, který má sloužit pro potřeby MŠ Litvínovská, pozemky u TJ ABC Braník, jejichž hodnota činí 14 421 940 korun, a to za účelem rozšíření veřejné zeleně, revitalizace břehů Kunratického potoka a vzniku volnočasových aktivit, pozemky v lokalitě Podvinný mlýn v Libni v ceně 13 076 260 korun, kde se nachází sportoviště, pozemek ve Vysočanech v lokalitě Balkán v ceně 11 388 300 korun, kde je zahrádkářská kolonie a několik dalších menších pozemků.

Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen na 10 641 587 korun, který bude doplacen ze strany hlavního města. „Jsem rád, že se nám podařilo dotáhnout do konce několikaleté úsilí Prahy o získání Kasáren Karlín. Těším se, až začneme pracovat na rekonstrukci tohoto významného areálu a následně budeme moci vdechnout nový život i těm jeho částem, které jsou nevyužité. Jednání se státem tímto ale nekončí. Chceme do vlastnictví získat ještě Zámek Veleslavín a pozemky v rozvojové lokalitě Bohdalec,“ dodal radní Zábranský.


Autor: Karel Netolický

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru