Dnes Úterý - zatazeno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha smění s firmou Finep a dalšími vlastníky pozemky na Opatově
Na žádost vedení metropole by se k dokumentu mělo tento týden vyjádřit i zastupitelstvo Prahy 11. Foto: archiv

Praha smění s firmou Finep a dalšími vlastníky pozemky na Opatově

Vedení Prahy dokončilo dohodu o směně pozemků na Jižním Městě se dvěma firmami vlastněnými developerskou společností Finep a dvěma soukromými osobami. Smlouvu v pondělí schválili městští radní, ještě o ní budou příští týden hlasovat zastupitelé. Dokument by měli zítra projednat i zastupitelé Prahy 11. 

Cílem transakce je podle vedení města scelit nyní roztříštěné pozemky tak, aby město získalo do majetku veřejná prostranství a soukromníci pozemky pro plánovanou developerskou výstavbu. Město získá kromě pozemků také 107,8 milionu korun, dalších 52,6 milionu dostane Praha 11.

Finep spolu s dalšími vlastníky plánují v lokalitě Na Jelenách u metra Opatov stavět developerský projekt. Směna se podle schváleného dokumentu týká 180 parcel, které jsou majetkově roztříštěné v důsledku restitucí.

Část veřejných prostranství je tak v soukromých rukách, což v minulosti vedlo k soudním sporům. „Praha 11 platí zhruba 15 milionů ročně zhruba za nájmy těch pozemků," řekl radní města pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Město získá výměnou za parcely u Opatova pozemky v oblasti Hviezdoslavovy ulice, kde by měly vyrůst bytové domy, dále pozemky pod komunikacemi, protihlukovým valem, v Centrálním parku a v další zeleni.

Lokalita Na Jelenách, která je vymezená ulicemi Roztylská, Na Jelenách a dálnicí D1, patří k největším nezastavěným plochám na Jižním Městě.

Magistrát k ní nechal zpracovat územní studii, která má určovat parametry budoucí zástavby. Podle schváleného dokumentu je zástavba, kterou plánuje Finep, v souladu s touto studií.

Směny pozemků na jednom z loňských jednání zastupitelů Prahy 11 kritizovala tamní opozice, podle které se tím městská část a město připraví o strategické pozemky a ztratí možnost přímo určovat, co na daných místech bude.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

Včera v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru