Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha smění s firmou Finep a dalšími vlastníky pozemky na Opatově
Na žádost vedení metropole by se k dokumentu mělo tento týden vyjádřit i zastupitelstvo Prahy 11. Foto: archiv

Praha smění s firmou Finep a dalšími vlastníky pozemky na Opatově

Vedení Prahy dokončilo dohodu o směně pozemků na Jižním Městě se dvěma firmami vlastněnými developerskou společností Finep a dvěma soukromými osobami. Smlouvu v pondělí schválili městští radní, ještě o ní budou příští týden hlasovat zastupitelé. Dokument by měli zítra projednat i zastupitelé Prahy 11. 

Cílem transakce je podle vedení města scelit nyní roztříštěné pozemky tak, aby město získalo do majetku veřejná prostranství a soukromníci pozemky pro plánovanou developerskou výstavbu. Město získá kromě pozemků také 107,8 milionu korun, dalších 52,6 milionu dostane Praha 11.

Finep spolu s dalšími vlastníky plánují v lokalitě Na Jelenách u metra Opatov stavět developerský projekt. Směna se podle schváleného dokumentu týká 180 parcel, které jsou majetkově roztříštěné v důsledku restitucí.

Část veřejných prostranství je tak v soukromých rukách, což v minulosti vedlo k soudním sporům. „Praha 11 platí zhruba 15 milionů ročně zhruba za nájmy těch pozemků," řekl radní města pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Město získá výměnou za parcely u Opatova pozemky v oblasti Hviezdoslavovy ulice, kde by měly vyrůst bytové domy, dále pozemky pod komunikacemi, protihlukovým valem, v Centrálním parku a v další zeleni.

Lokalita Na Jelenách, která je vymezená ulicemi Roztylská, Na Jelenách a dálnicí D1, patří k největším nezastavěným plochám na Jižním Městě.

Magistrát k ní nechal zpracovat územní studii, která má určovat parametry budoucí zástavby. Podle schváleného dokumentu je zástavba, kterou plánuje Finep, v souladu s touto studií.

Směny pozemků na jednom z loňských jednání zastupitelů Prahy 11 kritizovala tamní opozice, podle které se tím městská část a město připraví o strategické pozemky a ztratí možnost přímo určovat, co na daných místech bude.


Autor: ČTK

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru