Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha smění s firmou Finep a dalšími vlastníky pozemky na Opatově
Na žádost vedení metropole by se k dokumentu mělo tento týden vyjádřit i zastupitelstvo Prahy 11. Foto: archiv

Praha smění s firmou Finep a dalšími vlastníky pozemky na Opatově

Vedení Prahy dokončilo dohodu o směně pozemků na Jižním Městě se dvěma firmami vlastněnými developerskou společností Finep a dvěma soukromými osobami. Smlouvu v pondělí schválili městští radní, ještě o ní budou příští týden hlasovat zastupitelé. Dokument by měli zítra projednat i zastupitelé Prahy 11. 

Cílem transakce je podle vedení města scelit nyní roztříštěné pozemky tak, aby město získalo do majetku veřejná prostranství a soukromníci pozemky pro plánovanou developerskou výstavbu. Město získá kromě pozemků také 107,8 milionu korun, dalších 52,6 milionu dostane Praha 11.

Finep spolu s dalšími vlastníky plánují v lokalitě Na Jelenách u metra Opatov stavět developerský projekt. Směna se podle schváleného dokumentu týká 180 parcel, které jsou majetkově roztříštěné v důsledku restitucí.

Část veřejných prostranství je tak v soukromých rukách, což v minulosti vedlo k soudním sporům. „Praha 11 platí zhruba 15 milionů ročně zhruba za nájmy těch pozemků," řekl radní města pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Město získá výměnou za parcely u Opatova pozemky v oblasti Hviezdoslavovy ulice, kde by měly vyrůst bytové domy, dále pozemky pod komunikacemi, protihlukovým valem, v Centrálním parku a v další zeleni.

Lokalita Na Jelenách, která je vymezená ulicemi Roztylská, Na Jelenách a dálnicí D1, patří k největším nezastavěným plochám na Jižním Městě.

Magistrát k ní nechal zpracovat územní studii, která má určovat parametry budoucí zástavby. Podle schváleného dokumentu je zástavba, kterou plánuje Finep, v souladu s touto studií.

Směny pozemků na jednom z loňských jednání zastupitelů Prahy 11 kritizovala tamní opozice, podle které se tím městská část a město připraví o strategické pozemky a ztratí možnost přímo určovat, co na daných místech bude.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru