dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Praha sice chrání rorýse vyhláškou, některé stavby je však stále ohrožují
Rorýs obecný. Foto: archiv Záchranné stanice v Jinonicích

Praha sice chrání rorýse vyhláškou, některé stavby je však stále ohrožují

Rorýsi v Praze to mnohdy nemají lehké. Ve Vršovicích je povolena stavba budovy, která by poškodila jejich hnízdění. V Horních Měcholupech zase začali zateplovat, když bylo hnízdění rorýsů.

Rorýs obecný (Apus apus)

Malý stěhovavý pták z řádu svišťounů.

Většinu času tráví v letu, patří k nejlepším letcům.

Je možné jej zaměnit s vlaštovkou obecnou, jiřičkou obecnou a břehulí říční.

Hnízdí téměř v celé Evropě, v severní Africe a na rozsáhlém území Asie.

V České republice je zvláště chráněný jako ohrožený druh.

V Praze hnízdí především na větracích otvorech panelových domů. 

„Stavba, která by měla mít osm pater, má stát na zeleném plácku z boku domu číslo jedna. Zbourána by měla být i místní trafostanice,“ uvedla ochránkyně zvířat Renata Vikartová. Stavba by měla stát na rozhraní ulic Novorossijská a U Roháčových kasáren.

Na domech – zhruba přes půlku ulice – přitom hnízdí přes deset párů rorýse obecného. „Stavba zničí obrovské hnízdiště rorýse obecného, který hnízdí právě pod okapy budovy, Novorosijská 1 – částečně z ulice, přičemž hlavní hnízdiště je právě z boku domu do ulice U Roháčových kasáren,“ uvedla Vikartová.

Pokud se začne stavět v dubnu příštího roku, jak je zatím plánováno, odporovalo by to navíc vyhlášce na ochranu rorýse. Podle té nesmí být právě od 20. dubna do 10. srpna hnízdiště narušována, rušilo by to například krmení mláďat.

Měcholupy: zateplování v době hnízdění

Podle Lukáše Viktora z České společnosti ornitologické, kterého ochránci ptactva požádali o radu, stavbě sice zabránit nelze, ale stavebním úřadem by mohla být požadována a investorem na jeho náklady provedena kompenzační opatření: náhradní hnízdiště. Také by bylo možné – s ohledem na hnízdění rorýsů – jednat o termínu výstavby.

mecholupy-nahled

Stavební práce na Veronském náměstí

Obdobný problém je na Veronském náměstí, které se nachází v Horních Měcholupech. Tam právě ve vegetačním období, kdy rorýsi hnízdí, začalo zateplování.

Aktivistka Marie Široká jednala se zástupcem investora, který alespoň slíbil vybudování budek. Pracovník na stavbě zase slíbil kontrolu otvorů a odstranění části sítě vedle vletového otvoru, kde mají rorýsi hnízda.

Od roku 2009 chrání Praha rorýse vyhláškou

Nařízení o ochraně hnízdní populace rorýse obecného při rekonstrukcích budov schválila městská rada už v prosinci 2009. Cílem předpisu bylo včasné předcházení možným konfliktům mezi zájmy investorů a stavebních firem a zájmy ochrany přírody.

Tehdejší radní pro životní prostředí Petr Štěpánek to odůvodnil tím, že rorýs obecný, který je chráněným druhem, „k hnízdění využívá větracích otvorů, dutin v podstřeší a ve střešních konstrukcích, a proto rekonstrukce budov, často spojené se zateplováním, při nichž jsou větrací otvory a dutiny uzavírány či opatřovány ochrannými mřížkami, znamenají problém“.

vrsovice

Na rohu Novorossijské hnízdí rorýs

Nařízení mělo umožnit efektivně chránit hnízdní populaci rorýse obecného, aniž by konkrétní opatření znamenala z hlediska rekonstrukcí budov zásadní praktická či ekonomická omezení. Přínosem mělo být i zrychlení a zjednodušení povolovacích procesů.

Jelikož rorýs v Praze nejčastěji hnízdí ve větracích otvorech panelových domů, Česká společnost ornitologická uskutečnila v letech 2011 až 2013 projekt na ochranu rorýse obecného jako součásti revitalizace pražských sídlišť. V rámci projektu se uskutečnily nejen kontroly, ale společnost poskytovala kupříkladu i rady, jak a kdy zateplovat, aby nebylo hnízdění rorýsů ohroženo.


Autor: Anna Skálová

Praha vyhlašuje granty pro oblast životního prostředí na rok 2019

Dnes ve 14:56

Vyhlášení grantového programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2019 dnes schválila Rada hlavního města Prahy. Předpokládaná částka vyčleněná pro rok 2019 z rozpočtu hlavního města činí 45 milionů korun.

Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Další články
Nahoru