Dnes Neděle - polojasno 28°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Praha si připomene výročí srpnové okupace filmovou projekcí, debatou i koncertem

V Muzeu paměti XX. století v Domě pážat se v sobotu 21. srpna uskuteční tematické odpoledne k výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna 1968. Na programu bude projekce filmu Nezvaný host z roku 1969, debata na téma kontrastu výše důchodů prominentů minulého režimu a obětí komunistického režimu nebo koncert písničkáře Vladimíra Merty.

Výročí vpádu sovětských, polských, maďarských a bulharských vojsk do Československa si každoročně připomínáme 21. srpna. Hlavní město Praha ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století při této příležitosti otevře v sobotu pro veřejnost Dům pážat v Kanovnické ulici na Hradčanech a nabídne zdarma tematický program. Pro návštěvníky budou od 13 hodin připraveny komentované prohlídky paláce, ve kterém bude po stavebních úpravách v nejbližších letech zřízena expozice věnující se dvacátému století a jeho dvěma totalitním režimům.

Následovat bude projekce studentského filmu Vlastimila Venclíka z roku 1969 „Nezvaný host“ s Pavlem Landovským v hlavní roli, který na půdorysu sarkastického podobenství vypovídá o pocitech národa, který přijeli Sověti „zachránit“, aniž by o to stál. Film byl po natočení zabaven Státní bezpečností a jeho režiséra vyloučili ze studia na FAMU. Na projekci, která začne v 15:00 hodin, naváže debata na téma kontrastu výše důchodů prominentů bývalého režimu a důchodů odpůrců a obětí komunistického režimu, které se zúčastní poslanec Pavel Žáček, pražská radní Hana Kordová Marvanová a historici Petr Blažek a Radek Schovánek.

„Považuji za ostudu, že lidé, kteří pragmaticky těžili z výhod komunistického režimu nebo se dokonce podíleli na pronásledování a šikaně svobodně smýšlejících lidí, si dnes užívají vysoké důchody, zatímco ti, co si zachovali rovnou páteř a byli za to trestáni podřadným a špatně placeným zaměstnáním, nebo byli dokonce vyhnáni ze země, dodnes nesou důsledky v podobě nízké penze,“ uvedla Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy a zároveň předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století.

Debata reaguje na nedávno zamítnutý poslanecký návrh na snížení důchodů lidem, kteří zastávali za bývalého režimu vysoké pozice či pracovali pro ozbrojené složky či tajnou bezpečnost – i na fakt, že na Slovensku byla podobná právní úprava schválena.

V 18 hodin završí program koncert písničkáře Vladimíra Merty. „Vladimír Merta je příslušníkem generace, pro kterou byl srpen 1968 zásadním a tragickým přelomem; generace, která vítala politické i umělecké uvolnění ve druhé polovině 60. let, a na kterou tím víc dopadla následná deprese a zákazy nastupující normalizace,“ řekl ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous.

Srpnová invaze v roce 1968 udělala konec za tzv. Pražským jarem a nadějemi na socialismus s lidskou tváří, jak jej prosazovali reformní komunisté v čele s Alexandrem Dubčekem. Okupace si do konce roku 1968 vyžádala 137 mrtvých. Potrestání unikli i komunističtí politici podepsaní pod dopisem, který žádal Leonida Brežněva o vojenskou intervenci na potlačení československé „kontrarevoluce“. Sovětská vojska zůstala v Československu přes smluvní proklamace o dočasném pobytu celých 23 let. Poslední sovětský konvoj opustil republiku před 30 lety, v květnu 1991.


Autor: TZ, red

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Dnes ve 13:47

Druhý městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Dnes ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Dnes v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Dnes v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru