Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský život

Praha si připomene výročí srpnové okupace filmovou projekcí, debatou i koncertem

V Muzeu paměti XX. století v Domě pážat se v sobotu 21. srpna uskuteční tematické odpoledne k výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna 1968. Na programu bude projekce filmu Nezvaný host z roku 1969, debata na téma kontrastu výše důchodů prominentů minulého režimu a obětí komunistického režimu nebo koncert písničkáře Vladimíra Merty.

Výročí vpádu sovětských, polských, maďarských a bulharských vojsk do Československa si každoročně připomínáme 21. srpna. Hlavní město Praha ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století při této příležitosti otevře v sobotu pro veřejnost Dům pážat v Kanovnické ulici na Hradčanech a nabídne zdarma tematický program. Pro návštěvníky budou od 13 hodin připraveny komentované prohlídky paláce, ve kterém bude po stavebních úpravách v nejbližších letech zřízena expozice věnující se dvacátému století a jeho dvěma totalitním režimům.

Následovat bude projekce studentského filmu Vlastimila Venclíka z roku 1969 „Nezvaný host“ s Pavlem Landovským v hlavní roli, který na půdorysu sarkastického podobenství vypovídá o pocitech národa, který přijeli Sověti „zachránit“, aniž by o to stál. Film byl po natočení zabaven Státní bezpečností a jeho režiséra vyloučili ze studia na FAMU. Na projekci, která začne v 15:00 hodin, naváže debata na téma kontrastu výše důchodů prominentů bývalého režimu a důchodů odpůrců a obětí komunistického režimu, které se zúčastní poslanec Pavel Žáček, pražská radní Hana Kordová Marvanová a historici Petr Blažek a Radek Schovánek.

„Považuji za ostudu, že lidé, kteří pragmaticky těžili z výhod komunistického režimu nebo se dokonce podíleli na pronásledování a šikaně svobodně smýšlejících lidí, si dnes užívají vysoké důchody, zatímco ti, co si zachovali rovnou páteř a byli za to trestáni podřadným a špatně placeným zaměstnáním, nebo byli dokonce vyhnáni ze země, dodnes nesou důsledky v podobě nízké penze,“ uvedla Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy a zároveň předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století.

Debata reaguje na nedávno zamítnutý poslanecký návrh na snížení důchodů lidem, kteří zastávali za bývalého režimu vysoké pozice či pracovali pro ozbrojené složky či tajnou bezpečnost – i na fakt, že na Slovensku byla podobná právní úprava schválena.

V 18 hodin završí program koncert písničkáře Vladimíra Merty. „Vladimír Merta je příslušníkem generace, pro kterou byl srpen 1968 zásadním a tragickým přelomem; generace, která vítala politické i umělecké uvolnění ve druhé polovině 60. let, a na kterou tím víc dopadla následná deprese a zákazy nastupující normalizace,“ řekl ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous.

Srpnová invaze v roce 1968 udělala konec za tzv. Pražským jarem a nadějemi na socialismus s lidskou tváří, jak jej prosazovali reformní komunisté v čele s Alexandrem Dubčekem. Okupace si do konce roku 1968 vyžádala 137 mrtvých. Potrestání unikli i komunističtí politici podepsaní pod dopisem, který žádal Leonida Brežněva o vojenskou intervenci na potlačení československé „kontrarevoluce“. Sovětská vojska zůstala v Československu přes smluvní proklamace o dočasném pobytu celých 23 let. Poslední sovětský konvoj opustil republiku před 30 lety, v květnu 1991.


Autor: TZ, red

Praha 12 zve na Příběhy našich sousedů

Včera ve 12:05

Prezentace projektu Příběhy našich sousedů se koná v pondělí 29. listopadu od 17 hodin v Modřanském biografu.

Praha 11 instalovala kontejnery na sběr použitých olejů a tuků

Včera v 07:17

Na Jižním Městě jsou nové kontejnery na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Dosud je bylo možné zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře v Bartůňkově ulici.

Poslední listopadový den nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 30. listopadu. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh pražských středních škol Schola Pragensis 2021 bude znovu online

25. listopadu 2021 v 07:38

Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, 26. ročník veletrhu Schola Pragensis se tak ve dnech 25. až 27. listopadu 2021 opět uskuteční pouze online.

Praha 5 podpoří komunitní zahrady

23. listopadu 2021 ve 12:54

Radnice Prahy 5 chce v příštím roce finančně podpořit vznik komunitních zahrad.

Praha 4: Setkání k revitalizaci Roztylského náměstí je zrušeno

22. listopadu 2021 ve 14:14

Setkání nad studií revitalizace Roztylského náměstí sever, plánované na úterý 23. listopadu se nekoná. Důvodem je onemocnění autora studie architekta Zdeňka Sendlera.

Vyjádřete se k budoucí podobě Florence a jejího okolí

21. listopadu 2021 v 09:52

Vysoce kvalitní veřejná prostranství, propojení Karlína s centrem Prahy i názorný příklad, jak udržitelněji žít ve městech budoucnosti. To vše má splňovat nová Florenc. Tři nejlepší návrhy vzešlé z mezinárodní soutěže odhaluje výstava v Centru architektury a městského plánování (CAMP), která...

Bruslete jako Jean Gabin a Louis de Funès, zve Praha 1

19. listopadu 2021 v 10:08

Na Střeleckém ostrově se začne bruslit 1. prosince.

Ve čtyřicátém sedmém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

19. listopadu 2021 ve 03:58

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru