dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih
4°C
Praha si nechává dělat velký výzkum o cizincích, kteří v ní žijí
Ilustrační foto: archiv

Praha si nechává dělat velký výzkum o cizincích, kteří v ní žijí

  Hlavní město si nechává vypracovat rozsáhlou analýzu o situaci migrantek a migrantů, kteří v něm žijí. Výsledky chce vedení Prahy využít k lepšímu zacílení integračních programů. Výzkum na konferenci s názvem Výzvy integrace představila jedna ze spoluautorek Yana Leontiyeva ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Lidé ze zahraničí tvoří zhruba 15 procent obyvatel Prahy. V hlavním městě žije víc než třetina všech cizinců, kteří trvale či přechodně pobývají Česku.

Výzkum začal loni v září, trvat má do srpna. Na dotazník se 78 otázkami pak od března do května odpovídalo 1091 cizinek a cizinců nad 18 let ze zemí mimo EU. Rozhovory s nimi vedlo 71 tazatelů, z nichž polovina pocházela také ze zahraničí.

Dotazy se týkaly lokality a délky pobytu, práce, bydlení, rodiny a potomků, jejich školní docházky či plánů do budoucna. Pozornost se věnovala také tomu, jak moc a v jakých situacích cizinci používají češtinu, jaké měly kurzy a kde vidí jazykové bariéry. Sociology zajímá i informovanost o právech a povinnostech či vztahy cizinců s českým okolím.

„Šetření je unikátní a první podobně zaměřené. Dotazník je velmi rozsáhlý. Je snaha zjistit o cizincích co nejvíce. Oblastí jejich života, o kterých se neví, je opravdu hodně," uvedla Leontiyeva. Podle ní se nyní ještě dokončují další rozhovory s lidmi z Vietnamu a ze států EU.

Složení dotázaných odpovídá zastoupení cizinců v Praze podle občanství i věku. „Průměrný věk respondentů je kolem 38 let. Zhruba polovina je žen a polovina mužů. Téměř polovina má v ČR trvalý pobyt, průměrná délka pobytu je o něco delší než sedm let," uvedla socioložka.

Dosavadní zjištění ukazují, že zhruba polovina lidí je také vdaná či ženatá. Nadpoloviční část dotázaných pak má děti, z nichž velká část je s rodiči v Česku.

Víc než třetina pražských migrantů a migrantek má vysokou školu. Víc než polovina má zaměstnání či podniká. Výrazný je i podíl zahraničních studentů vysokých škol.

Experti nyní shromážděné informace zpracovávají. Hlavní město by výsledky mělo zveřejnit na podzim.

Od roku 2014 má magistrát samostatné oddělení národnostních menšin a cizinců. Téma integrace má na starosti jeden z radních. Metropole má i integrační centrum a koncepci integrace, která letos vyprší.

Nový dokument se už připravuje, mezi jeho priority má patřit vzdělávání. „Cílem je, aby Praha byla metropole všech, aby se tu migranti cítili jako doma a domácí zas věděli, že město je pořád jejich. Město může být díky pestrosti jen lepší," uvedla šéfka integračního centra Anca Covrigová.

Podle místostarosty Prahy 7 Ondřeje Mirovského (Zelení/Trojkoalice) bylo hlavní město Česka vždy kosmopolitní. Dobře provedená integrace pak může být tím, co nedá prostor „strašení neznámem" a rozptýlí představy o tom, „že ČR je nedobytná pevnost", řekl.

Metropole měla loni 1,27 milionu obyvatel. Na konci roku legálně v hlavním městě žilo 185 480 cizinců. Přes 94 600 z nich mohlo v Česku zůstat natrvalo. V Praze je také víc než třetina všech lidí ze zahraničí, kteří v Česku přechodně či trvale pobývají.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru