dnes
Úterý - polojasno
27°C
zítra
Středa - skorojasno
31°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
30°C
Zpravodajství

Praha si nechá vypracovat studii území rozlehlého brownfieldu v Holešovicích

Praha si nechá vypracovat studii rozvoje území Holešovice Bubny-Zátory. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Zpracovatelem studie bude Institut plánování a rozvoje (IPR). Studie stanoví základní parametry uspořádání území včetně založení nové čtvrti. Jedná se o území s největší transformační plochou v centru.

Území Bubny-Zátory je mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice. Z větší části jej tvoří zanedbaný brownfield na ploše bývalých drážních zařízení v okolí železniční zastávky Praha-Bubny.

Leží na něm také bývalé Ústřední elektrické stanice královského hlavního města Prahy, takzvaná Centrála (dnes areál společnosti Pražská teplárenská) a pozůstatky původní osady Holešovice a navazující zástavby.

Studie určí, jak bude území vypadat, ale má také sloužit například jako podklad pro změnu územního plánu, pro odstranění stavební uzávěry a umisťování staveb. Cílem studie je stanovit podmínky pro vybudování polyfunkční čtvrti s aktivním městským životem ve veřejném prostoru.

Dokument rovněž rozvrhne rozsah a kapacitu zastavěných ploch, určí maximální možnou výšku staveb nebo vymezí veřejná prostranství a umístění takzvané občanské vybavenosti, knihoven či škol a školek.

Studie bude mít také za úkol navrhnout průchodnost od stanice metra Nádraží Holešovice na sever přes plochu nádraží k vltavskému nábřeží a také zajistit lepší a čitelnější pěší vazby tohoto uzlu veřejné dopravy k Výstavišti přes areál Pražské teplárenské.

IPR studii po vyhotovení odevzdá magistrátu a ten následně zajistí projednání materiálu s dotčenými orgány a organizacemi. Návrh územní studie bude projednán s vlastníky dotčených pozemků. Jakmile magistrát shromáždí všechny připomínky, IPR je zapracuje do finální verze. Náklady na pořízení studie by měly být tři miliony korun.


Další články
Nahoru