dnes
Čtvrtek - polojasno
24°C
zítra
Pátek - oblacno
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
25°C
Praha si nechá vypracovat studii rozvoje metra
Ilustrační foto: archiv DPP

Praha si nechá vypracovat studii rozvoje metra

Pražský magistrát si nechá vypracovat studii možného rozvoje metra. Studie například vymezí funkci metra v systému města a vytipuje oblasti, kam by v budoucnu bylo užitečné jej zavést. Zároveň nechá Praha vypracovat novou vizuální podobu pražské integrované dopravy (PID). Vyplývá to z dokumentů, které dnes schválili pražští radní. V Praze fungují tři linky metra, které mají celkem 61 stanic. Město minulý týden zahájilo geologický průzkum k výstavbě trasy D z Pankráce do Písnice.

„Praha je poměrně stabilní město, ale když se podíváte, tak kapacity se přesouvají. Některé části se budou rozvíjet a je třeba na to reagovat," řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Mezi městskými částmi, které čeká rozvoj, jmenoval například Prahu 3 nebo 12.

Dokument bude kromě samotného trasování a rozvoje metra zahrnovat také investiční výhled nebo jednotlivé etapy možného rozvoje. Studie rovněž doporučí jednotlivé kroky rozvoje metra. Rovněž vymezí vzájemné fungování a propojenost metra s železnicí na území Prahy. Navazovat by měla na další dokumenty hlavního města, jakým je například nový metropolitní plán. Tvůrci studie vezmou v potaz urbánní, socioekonomické a environmentální danosti pražského prostředí.

Dokument rovněž naplánuje, kam povede z Náměstí Míru nová linka D. V minulosti se objevily návrhy, kdy prvá říkala, že by vedlo na náměstí Republiky. Druhá varianta počítá s metrem D na Žižkově.

Materiál pro hlavní město vypracuje Institut plánování a rozvoje. Hotový by měl být do 30. června 2020. Letos v červenci pak bude ustavena pracovní skupina, která bude řešit vypracování studie.

Důvodem změny loga a grafické podoby PID je mimo jiné slučování pražské a středočeské veřejné dopravy. Nová identita, která bude vybrána v designerské soutěži, má prezentovat oba systémy jako jeden celek. Základní barvou bude červená, která je vnímaná jako základní barva dopravního systému. Nová podoba PID má vyjít na asi 2,8 milionu korun.

Metro v hlavním městě provozuje dopravní podnik, který je vlastněný Prahou a zaměstnává téměř 11 000 lidí. Stavba nejstarší trasy C začala v roce 1966, kdy bylo ještě uvažováno o takzvané podzemní tramvaji. Projekt byl nakonec změněn na systém metra. Trasa C byla v prvním úseku mezi Kačerovem a tehdejší Sokolovskou (dnes Florenc) zprovozněna v roce 1974.


Pražský inovační institut má nového ředitele

Dnes v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

Včera v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

Včera v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Na přepážkách osobních dokladů a evidence obyvatel Prahy 13 dojde k omezení služeb

30. června 2020 v 15:15

V pátek 3. července bude omezen provoz na přepážkách odboru osobních dokladů a evidence obyvatel radnice Prahy 13.

Další články
Nahoru