dnes
Čtvrtek - jasno
26°C
zítra
Pátek - bourky
24°C
pozítří
Sobota - skorojasno
25°C
Praha si nechá udělat projekt opravy Maroldova panoramatu
Maroldovo panorama bitvy u Lipan. Foto: vystavistepraha.eu

Praha si nechá udělat projekt opravy Maroldova panoramatu

Pražský magistrát si nechá vypracovat projekt rekonstrukce Maroldova panoramatu na Výstavišti v Praze 7. Materiál pro město vyhotoví společnost Morus za zhruba 9,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Panorama bitvy u Lipan je dlouhodobě ve špatném stavu, provedena byla v minulosti jen část oprav. Výběrové řízení bylo zahájeno již před několika lety.

„Cílem této veřejné zakázky je vytvoření moderního výstavního prostoru v návaznosti na dramatické zvýšení návštěvnosti objektu Maroldova panoramatu a areálu Výstaviště jako celku," píše se v dokumentu.

Smlouvu by podle dokumentu měli zástupci města podepsat s vybranou firmou do 29. června. Nejpozději do 15. července by měly být vyřízeny všechny nutné právní kroky. Dokumentaci pak firma podle návrhu smlouvy vypracuje nejpozději do 175 kalendářních dnů od jejího podpisu.

Řemeslníci v minulosti budovu zabezpečili proti zatékání, opravili střechu a pavilon izolovali. Objekt byl rovněž lépe zpřístupněn pro handicapované. Celkovou rekonstrukcí ale stavba neprošla.

Malíř Luděk Marold panorama bitvy u Lipan vytvořil v letech 1897 až 1898. Jeho 11 metrů vysoké a 95 metrů široké vyobrazení bratrovražedné bitvy mezi radikálními a umírněnými husity, která se odehrála v roce 1434, je vystaveno v kruhovém pavilonu na Výstavišti. Dílo bylo původně určeno pro výstavu architektury a inženýrství v roce 1898.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

18. června 2019 v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Další články
Nahoru