dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
10°C
Praha si nechá udělat projekt opravy Maroldova panoramatu
Maroldovo panorama bitvy u Lipan. Foto: vystavistepraha.eu

Praha si nechá udělat projekt opravy Maroldova panoramatu

Pražský magistrát si nechá vypracovat projekt rekonstrukce Maroldova panoramatu na Výstavišti v Praze 7. Materiál pro město vyhotoví společnost Morus za zhruba 9,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Panorama bitvy u Lipan je dlouhodobě ve špatném stavu, provedena byla v minulosti jen část oprav. Výběrové řízení bylo zahájeno již před několika lety.

„Cílem této veřejné zakázky je vytvoření moderního výstavního prostoru v návaznosti na dramatické zvýšení návštěvnosti objektu Maroldova panoramatu a areálu Výstaviště jako celku," píše se v dokumentu.

Smlouvu by podle dokumentu měli zástupci města podepsat s vybranou firmou do 29. června. Nejpozději do 15. července by měly být vyřízeny všechny nutné právní kroky. Dokumentaci pak firma podle návrhu smlouvy vypracuje nejpozději do 175 kalendářních dnů od jejího podpisu.

Řemeslníci v minulosti budovu zabezpečili proti zatékání, opravili střechu a pavilon izolovali. Objekt byl rovněž lépe zpřístupněn pro handicapované. Celkovou rekonstrukcí ale stavba neprošla.

Malíř Luděk Marold panorama bitvy u Lipan vytvořil v letech 1897 až 1898. Jeho 11 metrů vysoké a 95 metrů široké vyobrazení bratrovražedné bitvy mezi radikálními a umírněnými husity, která se odehrála v roce 1434, je vystaveno v kruhovém pavilonu na Výstavišti. Dílo bylo původně určeno pro výstavu architektury a inženýrství v roce 1898.


Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

Včera v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru