dnes
Středa - oblacno
30°C
zítra
Čtvrtek - jasno
30°C
pozítří
Pátek - zatazeno
29°C
Praha si nechá udělat projekt opravy Maroldova panoramatu
Maroldovo panorama bitvy u Lipan. Foto: vystavistepraha.eu

Praha si nechá udělat projekt opravy Maroldova panoramatu

Pražský magistrát si nechá vypracovat projekt rekonstrukce Maroldova panoramatu na Výstavišti v Praze 7. Materiál pro město vyhotoví společnost Morus za zhruba 9,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Panorama bitvy u Lipan je dlouhodobě ve špatném stavu, provedena byla v minulosti jen část oprav. Výběrové řízení bylo zahájeno již před několika lety.

„Cílem této veřejné zakázky je vytvoření moderního výstavního prostoru v návaznosti na dramatické zvýšení návštěvnosti objektu Maroldova panoramatu a areálu Výstaviště jako celku," píše se v dokumentu.

Smlouvu by podle dokumentu měli zástupci města podepsat s vybranou firmou do 29. června. Nejpozději do 15. července by měly být vyřízeny všechny nutné právní kroky. Dokumentaci pak firma podle návrhu smlouvy vypracuje nejpozději do 175 kalendářních dnů od jejího podpisu.

Řemeslníci v minulosti budovu zabezpečili proti zatékání, opravili střechu a pavilon izolovali. Objekt byl rovněž lépe zpřístupněn pro handicapované. Celkovou rekonstrukcí ale stavba neprošla.

Malíř Luděk Marold panorama bitvy u Lipan vytvořil v letech 1897 až 1898. Jeho 11 metrů vysoké a 95 metrů široké vyobrazení bratrovražedné bitvy mezi radikálními a umírněnými husity, která se odehrála v roce 1434, je vystaveno v kruhovém pavilonu na Výstavišti. Dílo bylo původně určeno pro výstavu architektury a inženýrství v roce 1898.


Radní Radek Lacko podpořil Národní laktační centrum

Včera v 18:17

Význam výživy v prvních 1000 dnech života byl název konference, která se dnes konala v prostorách Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy. Za hlavní město se jí účastnil radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

Hasiči, občané a hosté si připomněli 11. září

16. září 2018 ve 22:38

Sedmnáct let uplynulo ode dne, kdy teroristé zaútočili na Spojené státy americké. Katastrofa sledovaná celým světem si vyžádala 2997 obětí a mezi nimi 343 hasičů z dvou set newyorských jednotek. Jejich památku si stejně jako každý rok připomněli občané Prahy 1, její návštěvníci i zástupci...

Další články
Nahoru