dnes
Sobota - prehanky-dest
31°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
30°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
29°C
Praha si nechá udělat projekt opravy Maroldova panoramatu
Maroldovo panorama bitvy u Lipan. Foto: vystavistepraha.eu

Praha si nechá udělat projekt opravy Maroldova panoramatu

Pražský magistrát si nechá vypracovat projekt rekonstrukce Maroldova panoramatu na Výstavišti v Praze 7. Materiál pro město vyhotoví společnost Morus za zhruba 9,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Panorama bitvy u Lipan je dlouhodobě ve špatném stavu, provedena byla v minulosti jen část oprav. Výběrové řízení bylo zahájeno již před několika lety.

„Cílem této veřejné zakázky je vytvoření moderního výstavního prostoru v návaznosti na dramatické zvýšení návštěvnosti objektu Maroldova panoramatu a areálu Výstaviště jako celku," píše se v dokumentu.

Smlouvu by podle dokumentu měli zástupci města podepsat s vybranou firmou do 29. června. Nejpozději do 15. července by měly být vyřízeny všechny nutné právní kroky. Dokumentaci pak firma podle návrhu smlouvy vypracuje nejpozději do 175 kalendářních dnů od jejího podpisu.

Řemeslníci v minulosti budovu zabezpečili proti zatékání, opravili střechu a pavilon izolovali. Objekt byl rovněž lépe zpřístupněn pro handicapované. Celkovou rekonstrukcí ale stavba neprošla.

Malíř Luděk Marold panorama bitvy u Lipan vytvořil v letech 1897 až 1898. Jeho 11 metrů vysoké a 95 metrů široké vyobrazení bratrovražedné bitvy mezi radikálními a umírněnými husity, která se odehrála v roce 1434, je vystaveno v kruhovém pavilonu na Výstavišti. Dílo bylo původně určeno pro výstavu architektury a inženýrství v roce 1898.


Připomínky k Metropolitnímu plánu mohou lidé zasílat už jen týden

19. července 2018 v 17:19

Čas pro zasílání připomínek k Metropolitnímu plánu se krátí. Obyvatelé České republiky a městské části Prahy mají na jejich odeslání už jen sedm pracovních dní. Právě v posledním týdnu ale obvykle dochází k největšímu nárůstu doručovaných připomínek. Za první tři týdny se jich na pražském...

Zvýšení průtočnosti v úseku Vltavy na Maninách

18. července 2018 v 09:55

Rada Prahy včera vybrala nejvhodnějšího uchazeče o zakázku na zvýšení průtočnosti Vltavy na Maninách v rámci protipovodňových opatření na ochranu hl. m. Prahy. Stala se jím společnost Aquatest, a. s. s nabídkovou cenou 7 870 048,06 korun bez DPH.

Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce Prahy

18. července 2018 v 09:37

Hlavní město má od včerejška Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce hl. m. Prahy na období 2018–2022. Jde o dokument, který pro uvedené období definuje priority, opatření a projekty, které povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným...

Nadační fond Kapka naděje dostane dotaci

18. července 2018 v 09:10

V rámci akce „Koně pomáhají 2018“ hlavní město Praha poskytne jednorázovou investiční dotaci ve výši 100 tisíc korun Nadačnímu fondu Kapka naděje. 

Další články
Nahoru