dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Metropole se vzdá většiny v kongresovém centru
Kongresové centrum Praha. Foto: Wikimedia Commons

Metropole se vzdá většiny v kongresovém centru

Pražští zastupitelé dnes řešili tragickou situaci Kongresového centra Praha, které se topí v dvoumiliardových dluzích. Nakonec souhlasili se záměrem, aby ministerstvo financí navýšilo o dlužnou částku základní kapitál, čímž by ve firmě ovládané Prahou získalo podíl 70 procent.

Schválený záměr zatím znamená to, že město bude s ministerstvem dále jednat. Smlouvu o správě musí pražská rada do konce letošního září předložit ke schválení celému zastupitelstvu.

Praha by svůj podíl v budoucnu mohla opět navýšit investicemi do modernizace budovy, který by do roku 2017 mohly dosáhnout částky až 900 milionů korun.

Dluhy, dluhy a zase dluhy

Příběh zadlužení centra se začal psát na přelomu tisíciletí. Před pořádáním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 vydalo Kongresové centrum Praha dluhopisy v objemu 55 milionů eur, nadto si vzalo úvěr od konsorcia banky vedených Komerční bankou ve výši 900 milionů korun.

Radní Václav Novotný (TOP 09) při čtvrtečním zasedání pražského zastupitelstva uvedl, že Kongresové centrum zastavilo většinu nemovitého majetku. „Zápasí se zaplacením úroků dluhopisů. Takřka veškeré finanční prostředky dává na splácení úroků. Nezbývá mu proto na rozvoj,“ řekl. Město podle něj není v kondici, aby dluhy sanovalo ze svých prostředků.

Nyní dražší řešení

S dobrovolnou ztrátou většiny v kongresovém centru nesouhlasí zastupitel Milan Richter (ODS), který byl v roce 2010 předsedou představenstva Kongresového centra. Navrhl tehdy prodat zbylý majetek centra a budovu ponechat ve 100% vlastnictví Prahy.

„Je to jediná unikátní budova v Praze pro pořádání kongresů. Přitahuje cestovní ruch,“ řekl. Jeho návrh ale tenkrát nebyl přijat. „Tehdy bychom do toho dali 300 milionů v průběhu let 2010 až 2013, a bylo by to celé města,“ řekl. S tím, že nynější řešení přijde na 1,9 miliardy.

Zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD) se podivil nad tím, že dvě pravicové strany, které v Praze vládnou – ODS a TOP 09 – zvyšují zadlužování.

Rudolf Blažek (ODS) řekl, že by bylo vhodné, aby na zastupitelstvu vystoupil také předseda dozorčí rady Kongresové centrum Ivan Bednář, který je v orgánech centra již asi deset let.

Nebyl ale přítomen. To rozlítilo Milana Richtera, který řekl, že za minulého funkčního období pobírali členové dozorčí rady Kongresového centra odměnu kolem 5 tisíc korun měsíčně, kdežto nyní to je 25 tisíc. „To by tady snad mohl někdo být,“ řekl.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru