dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Praha se v žebříčku nejobdivovanějších měst posunula na 25. místo na světě
Výhled od východní brány Pražského hradu. Foto: Jan Puci

Praha se v žebříčku nejobdivovanějších měst posunula na 25. místo na světě

Nejobdivovanějším městem na světě byla v minulém roce podle mezinárodní studie Paříž, na druhém místě skončil Londýn a třetí New York. Praha si proti minulému průzkumu v seznamu padesátky hodnocených měst polepšila. O výsledcích studie informovali zástupci české pobočky společnosti GfK, která řebříček měst každé dva roky sestavuje.

Společnost GfK sestavila pořadí světových měst na základě 5166 rozhovorů prováděných v Austrálii, Brazílii, Číně, Francii, Indii, Jižní Koreji, Německu, Rusku, Británii a USA. V každé zemi bylo realizováno vždy minimálně 500 rozhovorů. Dotazování probíhalo online a účastnili se jej respondenti starší 18 let. Terénní výzkum se uskutečnil od 10. do 23. září 2015.

„Průzkum se konal před listopadovými útoky v Paříži. Pokud však můžeme soudit z předchozích zkušeností, vnímání města postiženého útoky se z dlouhodobého hlediska příliš nezmění. Útoky sice mohou dočasně poznamenat chování lidí vůči Paříži, ale nemají vliv na důvody, proč ji považují za krásnou nebo oceňují její kulturní život a příležitosti, které nabízí,“ uvedl Simon Anholt, který je autorem indexu a pracuje také jako nezávislý vládní poradce.

Studie komplexně a detailně hodnotí image jednotlivých měst, jejich postavení a atraktivitu na základě šesti klíčových aspektů:

•    Věhlas (mezinárodní význam a postavení)
•    Místo (fyzické prostředí a doprava)
•    Základní předpoklady (základní podmínky, jako například cenově dostupné bydlení a úroveň veřejných služeb)
•    Lidé (přátelskost, kulturní rozmanitost, pocit bezpečnosti)
•    Náboj (zajímavé aktivity)
•    Potenciál (ekonomické a vzdělávací příležitosti)

Praha si oproti 27. místu z roku 2013 polepšila, když se posunula na 25. příčku a dostala se tak do první poloviny žebříčku 50 měst, která byla do studie zahrnuta. Průzkum se koná pouze jednou za dva roky.

Pokud se podrobněji podíváme na šest hlavních aspektů, podle nichž se určuje celkový index, lidé z celého světa hodnotí na Praze pozitivně zejména její náboj (19. příčka ze všech 50 měst), atraktivitu místa (20. příčka) a lidi (25. příčka). Dobrých výsledků dosáhla i v kategoriích věhlasu a potenciálu, kde skončila 32.


Další články
Nahoru